jaunumi

— Klajā nākusi Jāņa Taurena grāmata “Konceptuālisms Latvijā: Domāšanas priekšnosacījumi”

14/08/2014

Jāņa Taurena grāmata ir pirmais tik vērienīgs pētījums par konceptuālismu Latvijas mākslā.

 

Apgāds “Neputns” izdod filozofa Jāņa Taurena grāmatu “Konceptuālisms Latvijā: Domāšanas priekšnosacījumi” 

Jāņa Taurena grāmata ir pirmais tik vērienīgs pētījums par konceptuālismu Latvijas mākslā. “Tajā vizuālās mākslas, filozofijas un literatūras jomas pārlūkotas ar neierastu platleņķa tvērumu un pētniecisku, izglītojošu un personiski motivētu azartu”, tā mākslas zinātniece Stella Pelše.

Grāmatas divas daļas piedāvā izsekot gan Rietumu konceptuālisma peripetijām, gan pievērsties Latvijas situācijas analīzei, kas, kā norāda Stella Pelše, ir izdevuma intriģējošais pamatfokuss. “Vai Latvijā bija (ir) konceptuālisms? Vai universālās mērauklas ir gana autoritatīvas lokālās pieredzes leģitimizēšanai, vai vietējā specifika varbūt var mainīt pašus priekšstatus par kanoniskiem mākslas virzieniem? Parādību atlase un slēdzieni pašsaprotami nepretendē uz visaptverošu patiesību, paužot autora konkrēto redzējumu, kam var prognozēt diskusijas rosinošu rezonansi Latvijas kultūrtelpā,” vērtē mākslas zinātniece.

Pats autors raksta, ka “konceptuālisms Latvijas mākslā”, nav pašsaprotams apzīmējums, drīzāk jau problēma jeb jautājums. Turklāt atbilde šajā gadījumā nav vienkāršs apgalvojuma vai nolieguma teikums, bet gan līdzinās “mākslas grāmatvedības dokumentiem”. “Rakstot man bija svarīgi ne tik daudz atsevišķi spriedumi vai domu gājieni, kur kāds var saskatīt arī zināmas nekonsekvences, cik jēgpilnas domāšanas iespējamības iezīmēšana, un jēga, kā zināms, ir plašāks jēdziens par patiesību,” tā Jānis Taurens.

Jānis Taurens raksta par filozofiju, estētiku, laikmetīgo mākslu un arhitektūru. Studējis arhitektūru Rīgas Politehniskajā universitātē (tagad Rīgas Tehniskā universitāte) un filozofiju Latvijas Universitātē, kur 2005. gadā ieguvis doktora grādu filozofijā. Kopš 2006. gada asociētais profesors Latvijas Mākslas akadēmijā.

Grāmatu var iegādāties “Neputna galerijā” Tērbatas ielā 49/51, labākajās Latvijas grāmatnīcās, interneta veikalā www.neputns.lv.

Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, SIA “Alfor”, AS “Antalis”, kim? un Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs.