jaunumi

— Elīnas Sproģes grāmata par Katrīnu Neiburgu

13/05/2015

Apgāda „Neputns” sērijā “Studijas bibliotēka”.

 

Apgādā „Neputns” klajā nākusi topošās mākslas zinātnieces Elīnas Sproģes grāmata par Katrīnu Neiburgu. „Esmu bijusi tējas sēnes audzētāju asociācijas dibinātāja, taksometra šofere, dokumentālā kino filmētāja, dziedātāja, scenogrāfe, kurpju pārdevēja, un man nekad nav bijis garlaicīgi. Taču cilvēki mani nez kādēļ sauc par mākslinieci. Šoreiz mēģināšu iejusties šajā lomā,” grāmatas ievadā min Katrīna Neiburga. Grāmata iznāk teju reizē ar Venēcijas mākslas biennāles atklāšanu. Šogad Latviju vienā no nozīmīgākajiem mākslas notikumiem pasaulē pārstāv Katrīna Neiburga un Andris Eglītis.

Katrīna Neiburga (1978) ir viena no spožākajām māksliniecēm Latvijas laikmetīgajā mākslā. Saņēmusi vairākus vērā ņemamus apbalvojumus (tostarp Katrīna ir pirmā Purvīša balvas laureāte) un nominācijas, piedalījusies izstādēs Eiropā un daudzviet pasaulē. „Katrīnai Neiburgai māksla ir pakārtota alkām pēc emocijām, īstuma un dzīvas atmiņas saglabāšanas. Tā ir poētika, kas iedarbojas uz uztveri un izjūtām – atkailināta līdz kaulam, patiesības piesūcināta, smeldzīga un skaista. Dziļi personiska ikonogrāfija ir viens no Katrīnas galvenajiem izteiksmes līdzekļiem – tā iemājo videoinstalācijās gan izstāžu zālēs, gan skatuves formā. Mākslinieces darbus vieno neizsīkstošas spējas un vēlme ieklausīties, fiksējot vispārinošo jeb pārlaicīgo cilvēku attiecībās, attieksmē pret pagātni un sevi pašu,” Neiburgu raksturo Elīna Sproģe.

Katrīna Neiburga ieguvusi bakalaura un maģistra grādu vizuālajā komunikācijā Latvijas Mākslas akadēmijā, kā arī studējusi Stokholmas Karaliskajā akadēmijā. Latvijas mākslas ainā Neiburga ienāca 2000. gadā, strādājot ar video un instalācijām. Piedalījusies vairākās grupu izstādēs, tai skaitā Sidnejas biennālē Austrālijā (2006), prestižās Ziemeļvalstu Ars Fennica balvas mākslā pretendentu izstādē Kumu muzejā Igaunijā (2009). Kopš 2000. gada Katrīnas personālizstādes bijušas Helsinkos, Budapeštā, Rīgā. 

Jau vairāk nekā desmit gadus Neiburga veido instalācijas, gaismas un video projekcijas, scenogrāfijas un video operas un teātra iestudējumiem, kā arī koncertiem (LNO „Klīstošais holandietis” (2003), LNO “Jevgēņijs Oņegins” (2011), LNO “Dauka” (2012), JRT “Stum, stum” (2014), LNO „Manona Lesko” (2015) u. c.).

Elīna Sproģe studē mākslas vēsturi Latvijas Mākslas akadēmijā un strādā galerijā „Alma”. 2013. gadā kļuvusi par mecenātes Ināras Teterevas stipendijas mākslā laureāti. Kopš 2012. gada publicē rakstus portālos Arterritory.com, Fotokvartals.lv. Ir kataloga „Kristians Brekte” (Neputns, 2014) teksta autore.

Sērija „Studijas bibliotēka” ir neliela izmēra grāmatas, kas sniedz maksimāli plašu ieskatu Latvijas mākslas ainā 20. gadsimta nogalē un 21. gadsimtā. Grāmatas ietver pamattekstu, interviju, reprodukciju izlasi, kā arī pilnu teksta tulkojumu angļu valodā. Pirmā sērijas grāmata tika izdota 2008. gadā, šobrīd tās jau ir 13 grāmatas par māksliniekiem un notikumiem mākslā.