jaunumi

— Atklās lekciju ciklu “Bīstamie sakari. Seno fobiju šodiena Latvijā”

02/09/2015

Lekcijas saīsinātā versijā būs lasāmas žurnālā "Punctum".

 

Žaņa Lipkes memoriālā 10. septembrī pulksten 18.00 atklās lekciju ciklu Bīstamie sakari: seno fobiju šodiena Latvijā. Lekcijas saīsinātā versijā būs lasāmas žurnālā Punctum.

Lekciju ideja ir radusies, reaģējot uz Latvijā un Eiropā pieaugošo neiecietību, naidu un aizspriedumu plūsmu pret dažādu kultūru, tautību un reliģiju cilvēkiem. Ksenofobija piepilda arī Latvijas publisko telpu, ienāk mediju saturā, draud pārtapt par Latvijas sabiedrības ikdienu un dominējošo reakciju uz globalizācijas izraisītiem izaicinājumiem.

Vasaras mēnešos aktualizējies jautājums par bēgļu uzņemšanu Latvijā ir parādījis, cik trausla ir robeža starp aizspriedumu un atklātu naidu, kura pamatā ir senas fobijas un radikālas ideoloģijas – rasisms, antisemītisms, islamofobija, homofobija un vairākas citas. Fobijas nav zudušas. Citādais joprojām tiek uztverts kā ienaidnieks, radikālisms kļūst aizvien populārāks, veicinot pilsonisko brīvību un cilvēktiesību sarukumu.

Lekciju ciklu 10. septembrī pulksten 18.00 atklās Dr. Olgas Procevskas lekcija Padomju migrantu “plūdi”, Sīrijas bēgļu “sērga” un dehumanizācijas metaforas šodienas Latvijā. Lekcijā komunikācijas pētniece aprakstīs metaforu lietojuma ideoloģiskos piemērus, kā arī analizēs “svešo” metaforizāciju Latvijas mediju telpā no 1980. gadiem līdz mūsdienām.

Līdz 2015. gada beigām ir paredzētas vēl septiņas lekcijas, kuras lasīs Latvijā pazīstami, sabiedriski aktīvi zinātnieki, mediju eksperti un pasniedzēji: Kaspars Zellis, Martiņš Kaprāns, Ineta Lipša, Ivars Ījabs, Valdis Tēraudkalns, Pauls Daija un Deniss Hanovs.

Tuvākās lekcijas: 10. septembrī Padomju migrantu “plūdi”, Sīrijas bēgļu “sērga” un dehumanizācijas metaforas šodienas Latvijā (lektore: Dr. Olga Procevska), 17. septembrī Rasisms Eiropā un Latvijā, vēsturiskā perspektīva (lektors: Dr. Kaspars Zellis), 1. oktobrī Kam no zaļās krāsas bail? Islamofobija mūsdienu Latvijā (lektors: prof. Dr. Valdis Tēraudkalns), 15. oktobrī Atmiņa kā šķelšanās faktors: Ukrainas gadījums (lektors: Dr. Mārtiņš Kaprāns), 22. oktobrī Homofobija Latvijā: avoti, paralēles, mantojums (lektore: Dr. Ineta Lipša).

Lekciju saraksts un datumi pieejami Žaņa Lipkes memoriāla mājas lapā

Lekciju ciklu atbalsta ASV vēstniecība Latvijā, Konrāda Adenauera fonda Latvijas birojs un žurnāls Punctum. Pasākumi notiks latviešu valodā. Ieeja muzejā par ziedojumiem.