jaunumi

— Dzejas dienas turpināsies līdz 15. septembrim

10/09/2015

11. septembrī "NicePlace Mansards" notiks festivāla viesu lasījumi.

 

Svinot dzejnieka, dramaturga un domātāja Raiņa 150. jubileju, piektdien, 11.septembrī festivāla programmā iekļauti divi, īpaši Rainim veltīti notikumi. Pulksten 13.00 pie Raiņa priedēm Pumpuros, Jūrmalā, ieplānots Latviešu dzejas maratons. Šo distanci plāno mērot dzejnieki Eduards Aivars, Jānis Rokpelnis, Kārlis Vērdiņš, Māris Salējs, Krišjānis Zeļģis, Inese Zandere un Amanda Aizpuriete.

Neaizmirstot par tradīcijām, svinēt Raiņa dzimšanas dienu pie dzejnieka pieminekļa Esplanādē šogad aicina plašs dzejnieku un mūziķu loks. Pulksten 17.00 tur dzejas lasījumā Cilvēks un piemineklis uzstāsies Knuts Skujenieks, Jānis Peters, Inese Zandere, Leons Briedis, Jānis Rokpelnis, Edvīns Raups, Eduards Aivars, Anna Rancāne, Māris Salējs, Arvis Viguls, Inga Gaile, Ingmāra Balode un Henriks Eliass Zēgners. Pasākumu atklās Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētāja Arno Jundzes un arhitekta Jāņa Dripes uzrunas. Dzejas lasījumus papildinās Agitas Ikaunieces vadītā Rīgas jaukto koru grupa. Savukārt visi tie, kuri šajā dienā vēlēsies baudīt festivāla viesu sniegumu, ir laipni aicināti uz kultūrpreču māju NicePlace Mansards, kur no pulksten 19.00 dzeju lasīs Olli Heikonens (Somija), Martina Buližaņska (Polija) un Anuars Duisenbinovs (Kazahstāna). Viņu darbus atdzejojuši Svens Kuzmins, Ingmāra Balode un Valts Ernštreits.

Raiņa dzimšanas dienā, pateicoties sadarbībai ar Latvijas Pastu, galerijā Centrs darbosies Dzejas pasts. Ikvienam interesentam būs iespēja izmantot kaligrāfa pakalpojumus un nosūtīt bez maksas pastkarti ar iepriekš izvēlētu Raiņa vai Aspazijas citātu. Pasākuma laikā tiks arī zīmogots īpaši Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gadam veltītais pastmarku bloks.

Sestdien, 12.septembrī dažādi pasākumi tiks piedāvāti visas dienas garumā. Pulksten 11.00 aktīvās atpūtas cienītājus aicina tikties Miera un Šarlotes ielas stūrī, lai dotos Ceļojumā ar dzejniekiem. Literārajā pastaigā pa Miera ielas rajonu kopā ar klausītājiem dosies dzejnieki Kārlis Vērdiņš, Krišjānis Zeļģis, Rihards Bargais, Inga Gaile, Anna Auziņa, Ilmārs Šlāpins, Arvis Viguls, Daina Sirmā, Māris Salējs un Zane Daugule. Pulksten 12.00 – piedāvājums ģimenēm ar bērniem: Leona Brieža jaunākā dzejoļu krājuma bērniem Saputrotā putra atvēršanas svētkos Kalnciema kvartālā tiks vārīta un ēsta putra un skandēta dzeja. Pulksten 16.00 savu veikumu starptautiskās atdzejas darbnīcas ietvaros NicePlace Mansards rādīs festivāla ārvalstu viesi M. Buližaņska, A. Duisenbinovs, Ģiedre Kazlauskaite (Lietuva) un pašmāju H. E. Zēgners. Bet pulksten 18.00 klubā NABAKLAB dzejas performatīvo pusi demonstrēs igauņu apvienība FlipPoets. Savus klausītājus šī krieviski runājošā grupa iepriecina ar dzejas lasījumiem dažādu mūzikas stilu pavadījumā, kas atšķirībā no citām šāda veida apvienībām uz skatuves neimprovizē, bet pirms tam regulāri rīko kopīgus mēģinājumus.

13.septembrī no pulksten 12.00 Rainis un Aspazija ielūdz uz Dārza svētkiem Brīvdabas muzejā. Svētku programmā iekļauti jubilāru jaunākie dzejdarbi, jauno dzejgaru darbu lasījumi, uzkodu un atspirdzinājumu galds un pat dejas kapelas un patafona pavadījumā. Savukārt vēlā pēcpusdienā pulksten 17.00 uz pasākumu aicina laikmetīgās literatūras un filosofijas žurnāls Punctum. Pasākumā priekšlasījumu par dzejas novatorisma iespējamību sniegs žurnāla redaktori Artis Ostups un Igors Gubenko. Savus dzejoļu lasīs Kārlis Vērdiņš un Eduards Aivars.

Pirmdienā vēl var paspēt pēdējo dienu apmeklēt izstādi Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists galerijā Centrs, lai otrdienā, 15. septembrī vēl izbaudītu pēdējos festivāla piedāvājumus. Pulksten 18.00 Pāvula Jurjāna mūzikas skolā notiks Ineses Zanderes dzejas grāmatas No mazā. Dzeja. 1975-2015 atvēršana. Bet festivāla 2015. gada izlaidumā pēdējo reizi Runās dzejnieks pulksten 19.00 Latvijas Humanitāro zinātņu fakultātes dārzā. Auditoriju šajā reizē uzrunās Krišjānis Zeļģis, Artis Ostups, Marts Pujāts, Ivars Šteinbergs un Māris Salējs.

Visi festivāla pasākumi ir bez maksas.

Ar pilnīgāku festivāla Dzejas dienas 2015 programmu iespējams iepazīties mājaslapā.