jaunumi

— Lielākās Dzejas “slama” sacensības ar viesi – dzejnieku Hovardu Kacu no Ņujorkas

10/02/2016

Šajās sacensībās piedalīsies labākie no pēdējās piecgades labākajiem "slameriem".

 

12. martā kinoteātrī Splendid Palace pulksten 19.30 notiks līdz šim lielākās un sīvākās Dzejas slama sacensības, bet pēc tām – spoken word mākslinieka no Ņujorkas Hovarda Kaca priekšnesumus.

Visi Dzejas slama dalībnieki būs pieredzējuši Latvijas slameri, kuri kopš 2010. gada, kad slami aktīvi sāka notikt dažādās Rīgas vietās, tajos ir piedalījušies un vairākkārt ieguvuši gan dažādu žūriju, gan auditoriju atzinību. Tādēļ var teikt, ka šajā slamā piedalīsies labākie no pēdējās piecgades labākajiem slameriem.

Dalībnieki – Aleksandrs Barons, Kristīne Daukšte, Freds no Daugavpils, Guntis Kursišs, Meļķe, Mix, Linda Skranda no Liepājas, Toms Treibergs un citi. Žūrijā būs pieredzējuši slameru vērtētāji – Rihards Bargais, Inga Gaile, Artis Ostups un publika. Šajā slamā bez balvām nepaliks neviens, par to parūpēsies apgāds Mansards.

Pēc sacensības varēs noskatīties spoken word mākslinieka Hovarda Kaca priekšnesumu. Spoken Word ir tekstā balstīta performance, kurā notiek nepārtraukta vārdu, stāstu, skaņas, kustības un citu izteiksmes līdzekļu saspēle.

Hovards Kacs ir dzimis un audzis Ņujorkā, kur studējis laikmetīgo deju, aktiermākslu,  dziedāšanu un austrumu cīņas. Pēc studijām regulāri uzstājies ar performancēm un lekcijām ASV, Vācijā, Francijā, Itālijā, Šveicē, Izraēlā un Korejā. Kopš 1996. gada Hovardam ir divas dzīves un darba vietas – Ņujorka un Berlīne. Viņš strādā gan kā solo mākslinieks, ko redzēsim arī Rīgā, gan sadarbībā ar dažādu disciplīnu māksliniekiem regulāri piedalās starpdisciplināros projektos. Savā priekšnesumā Rīgā Hovards Kacs būs apvienojis visas savas kaislības  – mūziku, dzeju, kustību un aktiermāklsu.

Dzejas slami Rīgā notiek regulāri – vidēji reizi mēnesī, bet retāk arī Daugavpilī un Liepājā. Dzejas slamiem Latvijā ir salīdzinoši neilga vēsture, kamēr pirmais slams pasaulē notika Čikāgā 1984. gadā, bet pēc tam strauji izplatījās visā pasaulē. Atšķirīgās valstīs un kontinentos tiem ir atšķirīgi noteikumi, taču visur slama pamatā ir enerģiska sacensība starp dzejniekiem, kur veiksmīgāko nosaka publikas balsojums un īpaši uzaicinātas žūrijas vērtējums.

Ne vienmēr dzejnieku mēs uzskatām par tādu, kurš būtu gatavs iesaistīties sacensībā, pie tam par tik delikātu lietu kā paša sarakstīto un piedzīvoto, tomēr slamos to var izmēģināt jebkurš – gan iesācējs, gan tas, kura dzeja jau sen tiek publicēta. Slams atšķiras no citiem dzejas lasījumiem ar to, ka katram tiek dotas tikai 3 minūtes viena dzejoļa nolasīšanai un vērtēts tiek gan pats teksts, gan tā pasniegšanas veids – dzejolim ir jābūt kā bultai, kas, dzejnieka izšauta, rokai nenotrīcot, trāpa desmitniekā.  Pat simboliska balva rada spriedzi un azartu. Šoreiz uzvarētājam tiks 500 eiro no Valsts Kultūrkapitāla fonda. It kā tikai spēle, bet tomēr viss pa īstam – īsti dzejnieki, īsti teksti, īsta žūrija, īsta sacensība, īsts uzvarētājs un īsta balva.

Biļetes var iegādāties no 8. februāra bezrindas.lv. Pirmajā nedēļā līdz 15. februārim īpašs piedāvājums – pirmās 100 par īpašu cenu –  tikai 4 eiro.