jaunumi

— Apbalvoti Latvijas Literatūras gada balvas laureāti

21/04/2016

Spīķeru koncertzālē notika Latvijas Literatūras gada balvas pasniegšanas ceremonija, kurā tika paziņoti un apbalvoti laureāti katrā no piecām kategorijām.

 

21. aprīlī plkst. 18 Spīķeru koncertzālē notika Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) pasniegšanas ceremonija, kurā tika paziņoti un apbalvoti laureāti katrā no piecām kategorijām, sveikts speciālbalvas ieguvējs dzejnieks un atdzejotājs Uldis Bērziņš par nozīmīgu ieguldījumu pasaules kultūrtekstu latviskošanu no senislandiešu valodas atdzejojot Eddas dziesmas, godināts mūža balvas ieguvējs – dzejnieks Jānis Rokpelnis par izcilu ieguldījumu Latvijas rakstniecībā, radot augstvērtīgus literāros darbus dzejā, prozā un atdzejā.

Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisijas gala balsojuma rezultātā par LALIGABA ieguvēju kategorijā Labākais dzejas darbs atzīts Kārļa Vērdiņa dzejoļu krājums Pieaugušie, kas nācis klajā apgādā Neputns, balvu dzejniekam pasniedza dzejnieks un atdzejotājs Edvīns Raups. Vairāk par autoru un darbu lasāms www.laligaba.lv/index.php/lv/pieaugusie.

Kategorijā Labākais prozas darbs laurus guva Māra Bērziņa darbs Svina garša, ko izdevis apgāds Dienas Grāmata vēsturisko romānu sērijā, balvu rakstniekam pasniedza Baltic International Bank padomes priekšsēdētājs Valērijs Belokoņs. Vairāk par autoru un darbu lasāms www.laligaba.lv/index.php/lv/svina-garsa.

Kategorijā Labākais ārvalstu literatūras tulkojums triumfēja Dena Dimiņa veiktais Džonatana Litela romāna Labvēlīgās tulkojums no franču valodas, ko izdevis apgāds Jānis Roze, balvu tulkotājam pasniedza aizvadītā gada laureāte tulkojumu kategorijā – Dace Meiere. Vairāk par autori un darbu lasāms www.laligaba.lv/index.php/lv/labveligas.

Nominācijā Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem par balsojuma līderi kļuva Luīzes Pastores darbs Svešinieka atnākšana – trešais darbs detektīvstāstu sērijā bērniem Mākslas detektīvi, ko klajā laidis apgāds Neputns, balvu rakstniecei pasniedza aizvadītā gada laureāte bērnu literatūras kategorijā Inga Gaile. Vairāk par autori un grāmatu www.laligaba.lv/index.php/lv/svesinieka-atnaksana.

Spilgtākās debijas kategorijā par daudzsološāko pieteikumu Latvijas rakstniecībā tika atzīts Elīnas Bākules –Veiras dzejas krājums Zilonis okeāns, kas izdots apgādā Pētergailis, balvu dzejniecei pasniedza savulaik debijas balvu guvušais rakstnieks Osvalds Zebris. Vairāk par autori un grāmatu www.laligaba.lv/index.php/lv/zilonis-okeans.

Laureātiem tika pasniegtas dizaina studijas MĀJO veidotās LALIGABA lampas, kā arī piešķirtas naudas balvas 1500 EUR apmērā pēc nodokļu nomaksas.

LALIGABA speciālbalvu par nozīmīgu ieguldījumu pasaules kultūrtekstu latviskošanā ekspertu komisijas priekšsēdētāja Anda Baklāne svinīgi pasniedza dzejniekam un atdzejotājam Uldim Bērziņam par Eddas dziesmas latviskošanu no senislandiešu valodas. Darbu izdevis apgāds Jānis Roze. Speciālbalvas ieguvējam piešķirta naudas balva 750 EUR pēc nodokļu nomaksas. Vairāk par veikumu www.laligaba.lv/index.php/lv/specialbalva/uldis-berzins.

Savukārt dzejnieks Jānis Rokpelnis tikai svinīgi cildināts un sveikts par mūža ieguldījumu Latvijas rakstniecībā, saņemot simbolisko LALIGABA lampu, kā arī naudas balvu 3000 EUR apmērā pēc nodokļu nomaksas. Balvu svinīgi pasniedza balvas mecenāts, uzņēmējs Andris Skrūskops (SIA Siltumtehnika).

Pasākumā rakstniekus sveica LALIGABA lasošās klases no Rīgas Franču liceja un Āgenskalna Valsts ģimnāzijas, kuras lasīšanai un darbu vērtēšanai mudināja skolotājas un literatūrzinātnieces Lita Silova un Iveta Ratinīka. Ziņu portāla Delfi balsojumā, par lasītāju iecienītāko darbu tika atzīts Madaras Gruntmanes dzejas krājums Narkozes, savukārt Noras Ikstenas romāns Mātes piens izpelnījās grāmatu tīkla Jānis Roze atzinību kā pirktākais Latvijas Literatūras gada balvai nominētais darbs.

Latvijas Literatūras gada balvas ekspertu komisijā strādāja un 2015. gada literāro veikumu izvērtēja literatūrkritiķe Anda Baklāne, rakstnieks Arvis Kolmanis, filozofs un publicists Ilmārs Šlāpins, literatūrzinātniece Austra Gaigala, dzejnieks Aivars Eipurs, kultūras žurnāliste un literāro projektu vadītāja Liega Piešiņa, literatūras un latviešu valodas skolotāja, literatūrzinātniece Lita Silova, literatūrzinātniece Sandra Ratniece un dzejnieks, interneta žurnāla Punctum galvenais redaktors Artis Ostups.

Latvijas Literatūras gada balva ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā, kas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinību izcilākajiem darbiem, kas gada laikā nākuši klajā Latvijas rakstniecībā. Par balvas norisi kopīgi rūpējas Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja un Latvijas Rakstnieku savienība.