jaunumi

— No 29. septembra līdz 1. oktobrim norisināsies RIXC Mākslas un zinātnes festivāls OPEN FIELDS

25/08/2016

Savas pastāvēšanas 20 gados RIXC festivāls ir kļuvis par ikgadēju tikšanās vietu Ziemeļeiropā, kur norisinās aktuālākās diskusijas par jauno estētiku, laikmetīguma faktoriem, digitālajām praksēm un postmediju situāciju mākslā.

 

Laikmetīgas un tīklotas atbildes uz pārmaiņām Eiropas ģeofizikālajā, sociāli politiskajā un kultūras ainavā…

 

tā šogad sevi piesaka RIXC Mākslas un zinātnes festivāls, kas ar nosaukumu Open Fields – jeb “atklātie lauki” norisināsies no š. g. 29. septembra līdz 1. oktobrim Rīgā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. RIXC festivāls, kas pirmo reizi notika Rīgā pirms 20 gadiem, pa šo laiku ir kļuvis par ikgadēju tikšanās vietu Ziemeļeiropā, kurā norisinās aktuālākās diskusijas par jauno estētiku, laikmetīguma faktoriem, digitālajām praksēm un postmediju situāciju mākslā. Šogad festivāla uzmanības centrā ir starptautiska konference par mākslas pētniecību un vērienīga izstāde, kas izaicina un apvieno tādus pretrunīgus laukus kā akadēmisko zināšanu tradīcijas un laikmetīgās mākslas prakses.

Open Fields konferencē, kas norisināsies Nacionālajā bibliotēkā no 29. septembra līdz 1. oktobrim, tiksies ap 100 starptautisko dalībnieku – mākslinieki un zinātnieki, kā arī akadēmiskie pētnieki no 30 dažādām Eiropas un pasaules valstīm.

Open Fields konference norisinās uz mākslas, zinātnes un humanitāro zinātņu lauku pārklāšanās robežas.

Konferencē diskutēs par mākslu kā pētniecību, mākslas mainīgo lomu sabiedrībā, tās transformējošo potenciālu un sadarbību ar zinātni. Tā kā konference notiek Radošās Eiropas sadarbības projekta Changing Weathers (Mainīgs laiks), tad konferences uzmanības centrā būs arī jautājums – vai māksla un citas radošās prakses spēj jēgpilni sniegt ieguldījumu attiecībā uz tehnoloģiju, zinātnes un vides jautājumu sniegtajiem izaicinājumiem mūsdienu laikmetā? Līdzās tiks aplūkoti arī tādi lauki kā datu reprezentācija un vizualizācija, kritiskais dizains, ilgtspējīgas infrastruktūras, ekoestētika, tehnoekoloģijas, sociālās interaktivitātes nākotne un citas transformatīvā potenciāla tehnikas.

Konferences atklāšanā 29. septembrī pl. 17.00 lekciju par digitālo mākslu postmediju laikmetā un laikmetīgās mākslas kontekstā sniegs kuratore Kristiāne Pola (Christiane Paul). Pola ir profesore Ņujorkas pētniecības universitātē The New School, un jauno mediju mākslas izstāžu kuratore Vitnejas Amerikāņu mākslas muzejā. Pola ir arī autore grāmatām Digital Art (MIT, 2008), un nule iznākušajai grāmatai A Companion to Digital Art (MIT, 2016), kas šogad ieguva balvu par ieguldījumu digitālās mākslas rakstniecībā.

Konferences otrs publiskais vieslektors – Jusi Parika (Jussi PARIKKA) ir mediju teorētiķis, rakstnieks un tehnoloģiju kultūras un estētikas profesors Vinčesteras mākslas skolā (Sauthemptonas universitāte), Lielbritānijā. Parikam ir doktora grāds kultūras vēsturē, kas iegūts Turku universitātē, Somijā, kur viņš ir arī digitālās kultūras teorijas docents. Viņa darbība mediju arheoloģijas jomā ir vainagojusies ar pozitīvu starptautisko atsaucību un vairākiem ievērojamiem apbalvojumiem mediju arheoloģijas jomā.

Konferences noslēgumā 1. oktobrī ar lekciju par mākslu un zinātni uzstāsies Monika Bello (Monica BELLO), kas ir  kuratore, pētniece un pazīstamā Šveices zinātnes centra CERN mākslas programmas Arts@CERN vadītāja. Šajā programmā mākslinieki no dažādām pasaules valstīm var pieteikties rezidencēm CERN centrā un kļūt par daļu no pētnieku komandas, sadarbojoties ar zinātniekiem un inženieriem.

Kopumā šogad konferencē piedalīsies dalībnieki no vairāk kā 60 universitātēm un mākslas organizācijām, tostarp, Alto universitātes (Somija), Viļņas Mākslas akadēmijas (Lietuva), Igaunijas Mākslas akadēmijas, Stenforda universitātes (ASV), Kembridžas universitātes (UK), Londonas Mākslas universitātes, LU Cietvielu fizikas institūta (Latvija), Bāzeles Mākslas un dizaina akadēmijas (Šveice), Veimāras Bauhaus universitātes (Vācija), Kopenhāgenas IT universitātes (Dānija), Palermo universitātes (Itālijā), Vale do São Francisco federālā universitātes (Brazīlija), Austrālijas Nacionālās universitātes, Honkongas Pilsētas universitātes un daudzām citām. RIXC festivāla konferences akadēmiskie partneri šogad ir Liepājas universitāte, RISEBA Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola un Latvijas Mākslas akadēmija.

Open Fields konferenci papildinās vērienīga starptautiska izstāde, kas norisināsies no 30. septembra līdz 2. novembrim Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1. stāva izstāžu zālēs. Šogad festivāla izstādē būs apskatāmi ap 25 mākslinieku un dizaineru mākslas darbi, kas izaicina mūsu priekšstatus par mākslu un laikmetīgo estētiku, kombinē dažādus medijus, zināšanas un pētījumu laukus, kā arī interpretē un vizualizē zinātniskus, sociālus un kultūras datus jaunā un jēgpilnā veidā.

Izstādes un festivāla publiskā atklāšana – 29. septembrī pl. 19.00.

osk_arnolfini_quer_5

Foto: Open Circuit. Publicitātes foto

Open Fields izstādē piedalās mākslinieki: James AUGER (UK), Jimmy LOIZEAU (UK), Subramanian RAMAMOORTHY (UK) and Alan MURRAY (UK), Laura BELOFF (FI), Erich BERGER (FI/AT) and Mari KETO (DK/FI), Līvija DAUDZE (LV), Gints GABRĀNS (LV), Mindaugas GAPŠEVIČIUS (LT/DE), Jānis GARANČS (LV), Christoph HAAG (DE), Martin RUMORI (DE), Franziska WINDISCH (DE) and Ludwig ZELLER (DE), Adam HARVEY (US/DE), Bjørn Erik HAUGEN (NO), Ellie IRONS (US), Gideon KIERS, David KIERS and Lucas van der VELDEN / Telcosystems (NL), Raphael KIM (UK), Karen LANCEL (NL) and Hermen MAAT (NL), Pei-Ying LIN (TW), Dimitrios STAMATIS (UK) and Špela PETRIČ (SI), Rafael LOZANO-HEMMER (MX/CA), Mauro MARTINO (IT/US) and Jianxi GAO (CN/US), Dmitry MOROZOV (RU), Avner PELED (IL), Elisa SPIGAI (IT), Idamaija PITKONEN PIGUET (FI) and Soujanyaa BORUAH (IN), Esther POLAK (NL) and Ivar van BEKKUM (NL), Roberto PUGLIESE (IT/FI) and Jukka HAUTAMÄKI (FI/UK), Vygandas ŠIMBELIS (LT/SE), Jan TORPUS (CH), Paula VĪTOLA (LV), Time’s Up (AT/AU).

RIXC festivāls šogad piedāvā arī plašu paralēlo programmu – vēl divas izstādes, kas notiks RIXC Galerijā un H2O 6 Arhitektūras un mediju centrā H2O 6, kā arī performanču programmu – Jaunās skaņas dienas, kas notiks 30. oktobrī pl. 21.00, H2O 6.

Festivāla priekšvakarā, 28. septembrī, plkst. 18, RIXC galerijā, 11. novembra krastmalā 35, tiks atklāta austrāļu-austriešu mākslinieku apvienības Time’s Up izstāde Turntona, mazpilsēta pie jūras. Balstoties uz pašreizējo situāciju pasaules okeānos un nākotnes pareģojumiem, mākslinieki ir izstrādājuši nelielas pilsētas modeli,  kas parāda kā mūsu pasaule varētu izskatīties laika gaitā. Nākotne tiek apskatīta no visiem ilgtspējības aspektiem – sākot no darba spēka, cilvēku kopienām, izglītības un kultūras, beidzot ar ekosistēmas un klimata pārmaiņām. Šīs pilsētas iedzīvotājiem ir pieejama inovatīva aļģu ūdens attīrīšanas sistēma,  plastmasas zvejnieki un medūzu ķērāji, nelielas tirdzniecības ostas un labākais šefpavārs. Time’s up ir mākslinieku apvienība no Austrijas un Austrālijas, kas dibināta 1996. gadā un izstrādā mūsdienu pasaules nākotnes scenārijus.

Savukārt, RIXC festivālu ievadīs jauno latviešu mākslinieku izstāde Impulsi. Jaunās skaņas dienas kas notiks no 19. septembra līdz 2. oktobrim Rīgā, RISEBA Arhitektūras un mediju centra H2O 6, Durbes ielā 4. Izstādē piedalīsies Latvijas jaunie mediju un skaņas mākslinieki, risinot tādus skaņas mākslas aspektus kā skaņas un telpas mijiedarbība, skaņas materialitāte un fizikalitāte, skaņas un vizualitātes attiecības. 

Izstādē Impulsi. Jaunās skaņas dienas piedalīsies mākslinieki: Madara KĻAVINSKA, Anna PRIEDOLA, Paula VĪTOLA, Gunta DOMBROVSKA, Artūrs KALVĀNS, Reinis NAĻIVAIKO, Uldis HASNERS un citi.

 

* FESTIVĀLA PROGRAMMA

TREŠDIENA, 28. septembris, 2016

18.00 – Izstādes atklāšana: Turntona, mazpilsēta pie jūras Time’s Up (Austrija) RIXC galerijā
Adrese: 11. novembra krastmala 35, ieeja no Minsterejas ielas

CETURTDIENA, 29. septembris, 2016

Konference Open Fields Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
Adrese: Mūkusalas iela 3

16.00 – 17.00 Publiskā vieslekcija: Jussi PariKKA (Lielbritānija / Somija)
17.30 – 18.30 Publiskā vieslekcija: Christiane PAUL (Ņujorka, ASV)
19.00 – Festivāla un izstādes Open Fields atklāšana

PIEKTDIENA, 30. septembris, 2016

Konference Open Fields Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
9.30 – 18.00 – 1. DIENA: Laikmetīgums un māksla kā pētniecība
21.00 – Jaunās skaņas dienas performanču programma un izstāde Impulsi RISEBA Arhitektūras un mediju centrā H2O 6, Durbes iela 4

SESTDIENA, 1. oktobris, 2016
Konference Open Fields Latvijas Nacionālajā bibliotēkā
10.30-17.00 2. DIENA: Māksla & zinātne
17.00 – 18.00 Festivāla noslēgumā: Grāmatu apskats – konferences dalībnieku/grāmatu autoru prezentācijas (PechaKucha formātā) un mākslas un zinātnes kokteiļvakaras

 

* FESTIVĀLA IZSTĀDES

Izstāde ATKLĀTIE LAUKI (Open Fields)

Vieta: Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāžu zāle
Laiks: Atklāšana – 29. septembrī, 2016, 19.00, atvērta līdz 2. novembrim, 2016.
Adrese: Mūkusalas iela 3

Izstāde Turntona, mazpilsēta pie jūras
Mākslinieki: Time’s Up (Austrija)

Vieta: RIXC galerija
Laiks: Atklāšana – 28. septembrī, 2016, 19.00, atvērta līdz 5. oktobrim, 2016.
Adrese: 11. novembra krastmala 35 (ieeja no Minsterejas ielas)

Izstāde Impulsi. Jaunās skaņas dienas

Vieta: RISEBA Arhitektūras un mediju centrs H2O 6

Laiks: 19. septembris līdz 2. oktobris, 2016.

Adrese: Durbes iela 4

 

________________________________________________________________________________

Open Fields konfereces dalībnieki:

Jamie ALLEN (CH), Miguel ALMIRON (FR), Sandra ALVARO (ES), Anders-Petter ANDERSSON (NO), Ágnes Karolina BAKK (HU), Marita BATNA (AU), Meghan Moe BEITIKS (US), Laura BELOFF (DK), Tracey BENSON (AU), Erich BERGER (AT / FI / DK), Samir BHOWMIK (FI), Tom BIELING (DE), Maryam BOLOURI (DE), Leonore BONACCINI (FR), Till BOVERMANN (DE), Sabine BREITSAMETER (DE), Jan Hendrik BRUEGGEMEIER (AU), Sarah BURGER (CH), Benjamin CADON (FR), Cédric CARLES (FR), Ioan Ovidiu CERNEI (AT), Alice COLQUHOUN (UK), Geoff COX (NO), Ursula DAMM (DE), Irina DANILOVA (US), Marieke DE JONG (NL), Daniela DE PAULIS (NL), Christina DELLA GIUSTINA (NL), Jurij DOBRIAKOV (LT), Ahmed EL-FEKY (NO), Christina ELINGSEN (NO), Lisa ERB (DE), Lucas EVERS (NL), Bobbie FARSIDES (UK), Christian FAUBEL (DE), Francisco Javier FERNANDEZ GALLARDO (UK), Cathy FITZGERALD (IE), Patricia FLANAGAN (AU), Frode FLEM (NO), Raune FRANKJÆR (DK), Natalia FUCHS (RU), Gabriela GALATI (IT), Jānis GARANČS (LV), Verina GFADER (NO), Wayner GONCALVES (BR), Andy GRACIE (ES), Ance GRICMANE (LV), Artūrs GRUDULS (LV), David GUEZ (FR), Evin GÜLER (NO), K.G. GUTTMANN (NL), Ian GWILT (UK), Jake HARPER (US), Nadia-Konstantinia HATZIMITRAGA (GR), Christiane HEIBACH (DE), Martin HOWSE (DE), Helena HUNTER (UK), Adam HYDE (US), Ellie IRONS (US), Lucy IRVINE (AU), Alana JELINEK (UK), Terry JENOURE (US), Ryan JORDAN (HK), Owen KELLY (FI), Raivo KELOMEES (EE), Jon KEMP (UK), Raphael KIM (UK), Jānis KLEPERIS (LV), Anne KØLBÆK IVERSEN (NO), Mara-Johanna KOLMEL (DE), Saskia KORSTEN (NL), Marinos KOUTSOMICHALIS (GR), Matteo LANFRANCHI (IT), Deborah LAWLER-DORMER (NZ), Marie-Eve LEVASSEUR (DE), Manu LUKSCH (AT), Jacob LUND (NO), Iris MEIER (US), Margarida MENDES (PT), Anna Maria MONTEVERDI (IT), Tālis MUZIKANTS (LV), Mirko NIKOLIĆ (UK), Azadeh NILCHIANI (FR), Pauline O’CONNELL (IE), Jenny ODELL (US), Thomas ORTIZ (FR), Aneta PANEK (DE), Nedyalka PANOVA (UK), Matt PARKER (UK), Mukul PATEL (UK), Andrew PATERSON (FI), Luke PENDRELL (UK), Krista PĒTERSONE (LV), Susanne PRATT (AU), David QUILES GUILLÓ (ES), Alexandru RAEVSCHI (RAEVSKI) (DE), Grit RUHLAND (DE), Martin RUMORI (AT), Sabina SALLIS (UK), Audrey SAMSON (CA), Przemyslaw SANECKI (UK), Vincenzo SANSONE (IT), Martin SCHNEIDER (DE), Lena SÉRAPHIN (FI), Andreas SIMON (CH), Adilson SIQUEIRA (BR), Eva SJUVE (UK), Lisa SO YOUNG PARK (HK), Ela SPALDING (PA), Christina STADLBAUER (BE / FI), Justyna STEPIÉN (PL), Minka STOYANOVA (HK), Joanna  SZLAUDERBACH (DE), Ulla TAIPALE (FI), Hege TAPIO (NO), Andris TEIKMANIS (LV), Brad TODD (CA), Jan TORPUS (CH), Milos TRAKILOVIC (DE), Lucas VAN DER VELDEN (NL), Mārtiņš VANAGS (LV), Bart VANDEPUT (BE / FI), Eva VERHOEVEN (UK), Edit Emese VIZER (HU), Rihards VĪTOLS (LV), Yvonne VOLKART (CH), Artis VOLKOVS (LV), Frieda WIK (NO), Danielle WILDE (DK), Amy YOUNGS (US), Solvita ZARIŅA (LV), Emily ZHUKOV (PA), Karolina ŻYNIEWICZ (PL).

 

Festivāla un izstādes kuratori: Dr. Raitis ŠMITS un Dr. Rasa ŠMITE
Playing Fields sesiju organizē un moderē Armīns MEDOŠS / Austrija.

Festivālu organizē Jauno mediju kultūras centrs RIXC.
Konferenci organizē RIXC sadarbībā ar LiepU Mākslas pētījumu laboratoriju un RISEBA.
Izstādes Open Fields sadarbības partneris: Latvijas Nacionālā bibliotēka.
Festivāla sadarbības partneris: ES projekta Changing Weathers partneri.

Kontakti: rixc@rixc.org
Adrese: RIXC, Maskavas iela 4, Rīga, LV-1050
Tālr.: 67228478 (birojs), 26546776 (Rasa Šmite)

Atbalsta: ES programma Radošā Eiropa, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Gētes Institūts Rīgā