jaunumi

— Piešķirta Soduma balva par novatorismu literatūrā

09/05/2019

  Rakstnieka un tulkotāja Dzintara Soduma balvu par novatorismu literatūrā 2019. gadā saņēmis Andris Akmentiņš par romānu Skolotāji (Dienas Grāmata), dzejnieks Einārs Pelšs par krājumu Rembo 2016 (Valters Dakša), kā arī igauņu dzejnieks Contra (Margus Konnula) ar tulkotāju Guntaru Godiņu par grāmatu Tik grūti ir būt latvietim (Pētergailis).  Andra Akmentiņa Skolotājus žūrija aprakstījusi kā darbu, “kura nozīme […]

 

Rakstnieka un tulkotāja Dzintara Soduma balvu par novatorismu literatūrā 2019. gadā saņēmis Andris Akmentiņš par romānu Skolotāji (Dienas Grāmata), dzejnieks Einārs Pelšs par krājumu Rembo 2016 (Valters Dakša), kā arī igauņu dzejnieks Contra (Margus Konnula) ar tulkotāju Guntaru Godiņu par grāmatu Tik grūti ir būt latvietim (Pētergailis). 

Andra Akmentiņa Skolotājus žūrija aprakstījusi kā darbu, “kura nozīme aiziet daudz tālāk, plašāk un dziļāk par literatūras viena gada teritoriju, spilgti atklājot, ka skolotājs atkarībā no laikmeta un konjunktūras var būt gan autoritāte, gan gaismas nesējs, gan valdošās varas ietekmīgākais instruments cilvēka totālā pāraudzināšanā”.

Dzejnieka Eināra Pelša grāmatā Rembo 2016, ko ierobežotā tirāžā 2018. gadā izdeva Valters Dakša, “viss ir izaicinājums un neslēpta ironija par agresīvi bezjēdzīgo, muļķīgo un apmuļķojošo masu kultūru”, teikts žūrijas paziņojumā. “Ja pieņem spēles noteikumus, kurus piedāvā autors un citi grāmatas līdzveidotāji, var redzēt, cik pārdomāta ir grāmatas koncepcija visās detaļās un cik nevainojami tajā iekļaujas literārais huligānisms.”

Savukārt Contras un Guntara Godiņa dzejoļu krājums Tik grūti ir būt latvietim žūrijas vērtējumā ir visatbilstošākais jēdzienam “novatorisms”. “Contra ir novators kvadrātā – igaunis, kurš raksta dzeju latviešu valodā un kurš uz latviešu valodu un literatūru raugās no jauna, neierasta skatpunkta, spēlējas ar latviešu valodu, nebūdams tās dzimtais runātājs, bet piešķiļot tai jaunu, spožu poētisku dzirksti. Viņam līdzvērtīgs partneris ir Guntars Godiņš, kurš savus tulkojumus allaž izvēlējies pēc neparastības, novatorisma un ārpusnieciskuma konteksta,” rakstīts paziņojumā.

Dzintara Soduma balvas žūrijā bija rakstnieks Roalds Dobrovenskis, kultūržurnāliste Liega Piešiņa, redaktori Gundega Blumberga un Arturs Hansons, kā arī Ikšķiles novada pašvaldības Kultūras pārvaldes vadītāja Dace Jansone. Balvas fonds ir 4270 eiro, un tā tiek piešķirta reizi gadā vienam vai vairākiem Latvijas rakstniekiem vai tulkotājiem par novatorismu viņu darbā. Šīgada balva tiks pasniegta tiks pasniegta 17. maijā Ikšķiles Tautas namā.