jaunumi

— Apgāda “Neputns” Latvijas mākslas klasikas sērijā Vilhelms Purvītis, Janis Rozentāls un Kārlis Padegs

29/05/2014

Purvītis, Rozentāls un Padegs ir spilgtas personības Latvijas 20. gs. pirmās puses vizuālajā mākslā.

 

Ar trīs jaunām grāmatām, veltītām māksliniekiem Vilhelmam Purvītim, Janim Rozentālam un Kārlim Padegam, apgāds Neputns turpina sēriju Latvijas mākslas klasika. Grāmatu autori – profesors, Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures institūta direktors Eduards Kļaviņš (Vilhelms Purvītis), mākslas zinātniece Inta Pujāte (Janis Rozentāls) un profesors Jānis Kalnačs (Kārlis Padegs).  Pirmais sērijas izdevums par mākslinieku Rūdolfu Pērli klajā nāca šā gada februārī, bet līdz gada beigām plānots izdot vēl trīs grāmatas.

LMK Rozentals

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce: “Līdztekus lieliem visaptverošiem izdevumiem par mākslinieku dzīvi un radošo darbību, arvien vairāk ir aktualizējusies nepieciešamība pēc mazāka formāta un apjoma rakstītā vārda, kur galvenais uzsvars tiek uzlikts uz grāmatas izglītojošo uzdevumu un orientāciju uz plašāku lietotāju auditoriju, vienlaicīgi nodrošinot reproducējamo mākslas darbu poligrāfisko kvalitāti un teksta populārzinātnisko ietilpību. Noteikti jāatzīmē, ka jaunā izdevumā formāts ir arī “draudzīgs” tūristiem, jo dod iespēju vieglāk kādu Latvijas kultūras daļu aizvest sev līdzi. Jaunā mākslas grāmatu sērija mani noteikti priecē arī kā muzeja vadītāju, jo Latvijas Nacionālā mākslas muzeja uzkrātais krājums ir galvenā bāze šiem izdevumiem, kas veiksmīgi tiek papildināts ar privātkolekcijās atrodamajiem meistardarbiem.”

LMK Purvitis

Vilhelms Purvītis, Janis Rozentāls un Kārlis Padegs ir spilgtas un talantīgas personības Latvijas 20. gadsimta pirmās puses vizuālajā mākslā, turklāt aktualitāti nezaudējušas arī mūsdienās. Purvīša neoromantiskais Latvijas ainavu koptēls savā veidā kļuvis par nacionālās identitātes zīmi. Jaņa Rozentāla daudzpusīgā darbība un interese par visu jauno devusi izcilus reālisma, impresionisma, simbolisma, jūgendstila paraugus glezniecībā un grafikā aktuālos sava laika žanros, kā arī lietišķās mākslas un dizaina jomās, un pat fotogrāfijā. Savukārt Kārlis Padegs no piemirsta, galvenokārt mākslinieku aprindās zināma leģendāra tēla un sabiedrības autsaidera jau krietnu laiku kļuvis par īpaši populāru Latvijas kultūras zīmolu.

LMK Padegs

Līdzīgi kā Neputna laikmetīgās mākslas sērija Studijas bibliotēka, arī Latvijas mākslas klasika ietver pilnu teksta tulkojumu angļu valodā un plašu reprodukciju klāstu. Katras grāmatas beigās atradīsiet arī laika joslu, kurā latviešu mākslinieku dzīvi iespējams skatīt pasaules notikumu kontekstā, atklājot kopsakarības, paralēles vai vienkārši interesantas sakritības.

Māksliniece: Anta Pence
Izdevumi tapuši sadarbībā ar SIA Alfor, Valsts Kultūrkapitāla fondu un Latvijas Nacionālo mākslas muzeju.

Grāmatas iegādāties var Neputna galerijā Tērbatas ielā 49/51, labākajās Latvijas grāmatnīcās, kā arī interneta veikalā www.neputns.lv. „Neputna galerijā” iespējams iegādāties „Latvijas mākslas klasikas” sērijas komplektu – četras grāmatas – par īpašu cenu.

 

Sekojiet “Neputna” jaunumiem:
https://www.facebook.com/neputns
https://twitter.com/apgadsNeputns

Apgāds „Neputns”
Tērbatas iela 49/51-8, Rīga LV-1011
Tālr. 67222647, fakss 67292698, e-pasts: neputns@neputns.lv
www.neputns.lv (mājaslapa un interneta veikals)