jaunumi

— Ar “Rīgas dzejas kartes” pasākumu atklās LNB Karšu un ģeotelpiskās informācijas lasītavas jaunās telpas

12/06/2014

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā šo svētdien, 15. jūnijā no plkst. 11.00 ieplānotas dubultsvinības.

 

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā šo svētdien, 15. jūnijā no plkst. 11.00 ieplānotas dubultsvinības – Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Karšu un ģeotelpiskās informācijas un Sīkiespieddarbu lasītavas atklāšana un kārtējā projekta Rīgas dzejas karte izstāde un performanču programma. Karšu un ģeotelpiskās informācijas un Sīkiespieddarbu lasītavas atklāšanas ietvaros LNB pārstāvji demonstrēs retus bibliotēkas īpašumā esošo karšu eksemplārus, bet apvienība Orbīta piedāvās māksliniecisku piegājienu karšu veidošanai, blakus vēsturiskiem un zinātniskiem eksemplāriem prezentējot multimediālus darbus no Rīgas dzejas kartes krājumiem, kas veltīti dažādām Rīgas vietām. Rīgas dzejas kartes izstāde būs apskatāma tikai vienu dienu.

Sasaucoties ar Rīgas dzejas kartes ideju, kas mēģina parādīt Rīgu no dažādiem skatu punktiem, arī izstāžu norises vietas vienmēr ir ļoti dažādas, kā, piemēram, biroja telpas, dzīvoklis, pagrabs, kāpņu telpa un viesnīcas vestibils. Šoreiz Rīgas dzejas karte izvēlējusies skatīt Rīgu no augšas, iemājojot LNB jaunās ēkas 6. stāvā. Ieeja brīva.

Pasākuma programmā iekļauti četri dažāda satura un formas priekšnesumi. Plkst. 13:00 dzejniece un režisore Inga Gaile kopā ar aktieru grupu piedāvās performanci, kas stāsta par Rīgas geto teritoriju Maskavas forštatē. Plkst. 15:00 apvienība [2]brothers[no]sisters demonstrēs Brīvības ielai veltītu kompozīciju, kurā iekļauti ielas skaņu ieraksti un spontānas intervijas ar garāmgājējiem. Muzikāli poētiskās kompozīcijas dzīvo izpildījumu pavadīs video ieraksti. Savukārt, dzejnieks Sergejs Timofejevs turpinās runāt par pilsētas „izzudušajām” vietām. Šoreiz sadarbībā ar mūziķi OID radīta poētiska kompozīcija, veltīta skulptūru parkam, kas izzudis un vairs nav pieejams pārējiem rīdziniekiem līdz ar valsts prezidenta darba gaitu uzsākšanu Rīgas pilī. Programmu noslēgs dueta Aina projekts aina, kas būs veltīts bijušajai Rīgas skaņuplašu fabrikai. Izmantojot fabrikā ražotu ierakstu ar latviešu valodas mācību kursu krievvalodīgajiem, tiks dekonstruēts teksts, radot pavisam jaunu lirisku saturu. Priekšnesuma laikā taps arī improvizētas ilustrācijas, kuras tiks projicētas ar kodoskopa palīdzību.

Pirms un pēc pasākuma, kā arī performanču starplaikos viesi varēs apskatīt citu mediju darbus. Arturs Bērziņš ir radījis kompaktu instalāciju ar divu dižu latviešu dzejnieku – Ojāra Vācieša un Imanta Ziedoņa – bikšu kabatām. Aleksandrs Zapoļs turpinās attīstīt Rīgas centra krustojumu tēmu, šoreiz demonstrējot telpisku objektu, kas ļaus lasīt dzejas tekstu trīs dimensijās. Artūrs Punte un līdzautoru grupa piedāvās audiovizuālu instalāciju, kas veltīta Grīziņkalna iemītnieku tiešajai runai. Dizaineri Rūta Briede un Artis Briedis ir sagatavojuši grāmatu mākslas projektu par katram rīdziniekam labi saprotamu tēmu – pilsētā pazaudētajiem cimdiem. Un visbeidzot, māksliniece Zane Ernštreite ir radījusi lielformāta grafikas ciklu ar Valta Ernštreita dzejoļiem, mēģinot atklāt dzejas teksta plakātisko potenciālu.

Rīgas dzejas karte ir ilgtermiņa projekts, kas notiek Eiropas galvaspilsētas gada ietvaros. Tas iesaista vietējos un ārzemju māksliniekus, kuri ir ieinteresēti dažādos žanros un formās apvienot dzejas tekstu un pilsētas vidi. Projekta ietvaros līdz gada beigām gaidāmi vēl vairāki pasākumi. Augustā interesentiem plānots piedāvāt fotogrāfiju izstādi, kurā būs iekļauti vairāku ārvalstu autoru un vietējo mākslinieku darbi, kas fotogrāfijās piefiksējuši dažādas pilsētas tekstuālās izpausmes. 2014. gada septembrī tiks demonstrēta vairāku video darbu sesija. Projekts noslēgsies gada beigās ar koncertu, kurā piedalīsies vietējie un ārzemju kolektīvi un projekti, kuri aktīvi strādā ar dzeju, skatuvisko tēlu un dzīvo un elektronisko mūziku.

Projekta tapšanu atbalsta nodibinājums Rīga 2014, Valsts Kultūrkapitāla fonds un ABLV fonds.

Saziņai:
Laura Leimane
Orbītas sabiedrisko attiecību vadītāja
Tel. 28808590
orbita@orbita.lv