jaunumi

— Iznācis žurnāla “Latvju Teksti” 2014. gada trešais numurs

20/06/2014

Žurnālu var iegādāties lielākajās grāmatnīcās, preses kioskos, kultūrpreču mājā "NicePlace Mansards" un citviet.

 

Žurnālu ievada literatūras kritiķes Andas Baklānes saruna ar dzejnieci Inesi Zanderi, kurai nupat iznācis jauns dzejoļu krājums Putna miegā, kā arī pabeigts librets Ērika Ešenvalda topošajai operai Iemūrētie. Jaunākā latviešu proza šajā žurnāla numurā iezīmē dažādu paaudžu sieviešu dzīves jēgas meklējumus, ar kuru lasītāji var identificēties vai nepieņemt. Publicēts fragments no rakstnieces Kristīnes Ulbergas topošā romāna Pāreja, kā arī Ievas Aizpures un Irinas Cigaļskas stāsti.

Publicēts fragments Silvijas Brices tulkojumā no Reičelas Džoisas romāna Harolda Fraja neticamais svētceļojums. Šis romāns jau tulkots daudzās valodās (drīzumā iznāks latviski apgādā Zvaigzne ABC), pašlaik tiek veidota arī šī romāna ekranizācija. Reičela Džoisa savā darbā vēsta par divu padzīvojušu cilvēku atdzimšanu un atbrīvošanos no attiecību sastinguma un inerces.

Arvja Vigula saruna ar spāņu dzejnieku Alehandro Lopesu Andradu ir ļoti ietilpīga, jo lasītājs tiek informēts par daudziem procesiem, kas šobrīd notiek Spānijas literatūrā un kultūrā.

Dzejas sadaļā var lasīt jaunākos Annas Auziņas, Dainas Sirmās un Māra Salēja darbus. Atdzeju pārstāv igauņu dzejnieka Matsa Trāta savdabīgās poētiskās epitāfijas Haralas dzīvesstāsti, ko atdzejojis Guntars Godiņš.

Plašu ieskatu sniedz arī aktualitāšu sadaļa. M. Treile raksta par Jaunā Rīgas teātra Mazās zāles iestudējumu „Stum, stum” pēc A. Neiburgas stāstu motīviem, bet L. Ulberte par Latvijas teātros uzplaukušo interesi par mākslinieku dzīvesstāstiem, atceroties arī agrākus iestudējumus. Aivara Madra raksts lasītājus iepazīstina ar bulgāru rakstnieka Vladislava Todorova romānu Dzifts un tā ekranizāciju, tuvāk aplūkojot melnā romāna (roman noir) žanra attīstību. Savukārt Dainis Leinerts turpina pētījumus ateisma literatūrā, kritiski aplūkojot jaunāko Ričarda Dokinsa grāmatu Dieva delūzija. Vilis Kasims informē par pārmaiņām Bukera prēmijas piešķiršanā un analizē to ietekmi uz turpmāko prēmijas piešķiršanas procesu.

Inta Čaklā, Gustavs Strenga, Kārlis Vērdiņš, Daina Tabūna, Aija Fedorova, Edvīns Raups, Dainis Leinerts, Anda Baklāne un Ilva Skulte iedziļinājušies, gan latviešu, gan tulkotās dzejas un prozas darbos. Arī šajā numurā sniegta informācija par jaunākajām izdotajām grāmatām Latvijā un latviešu literatūras tulkojumiem citās valodās.

Žurnāla vāku veidojis fotogrāfs Kristaps Kalns.

Pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda un Rīgas Domes atbalstam, šogad žurnāls Latvju Teksti iznāks astoņas reizes. Būs arī divi speciālie numuri – viens dzejai, otrs prozai. Žurnālu var iegādāties lielākajās grāmatnīcās un preses kioskos, grāmatu un kultūrpreču mājā NicePlace Mansards, veikalā – kafejnīcā Upe Vaļņu ielā 26, galerijā Istaba K. Barona ielā 31a, kā arī abonēt Latvijas Pastā (www.pasts.lv), abonēšanas centrā Diena (www.acd.lv) un Latvijas Literatūras centra mājaslapā (www.literature.lv).

 

Jānis Ozoliņš,
Latvju Tekstu galvenais redaktors
janis.ozolins@lulfmi.lv
+371 26738381