literatūra

— Klibais krā

Aleksandrs Vats

25/06/2014

ij tu rožu karpaino karp negursti skropstu ij tu krogup līdz krogum springstošā debes

 

wat

 

Aleksandrs Vats (īst. v. Aleksandrs Hvats – Aleksander Chwat) ir ebreju izcelsmes poļu dzejnieks. Studējis Varšavas universitātē filozofiju. Studiju laikā saistījies ar dzejnieku–dadaizējošo futūristu aprindām. Tobrīd, 1918. gadā tapis viņa agrīnā daiļrades posma slavenākais darbs – dzejprozas grāmata Es no vienas un Es no otras manas mopšudzelžainās krāsniņas puses (Ja z jednej strony i Ja z drugiej strony mego mopsożelaznego piecyka, 1919). Līdzās futūrisma un dadaisma stilistikai šajos dzejoļos nomanāmas spilgtas sirreālisma iezīmes. Jāatgādina, ka Andrē Bretona radītais Sirreālisma manifests tika publicēts tikai 1924. gadā. Līdzās dzejai Vats rakstījis arī stāstus. Starpkaru laikā kļuvis par marksisma piekritēju. Tūdaļ pēc Vācijas iebrukuma Polijā 1939. gadā ar ģimeni aizbēdzis uz Ļvivu (jeb Ļvovu, pirms kara – Polijas, tag. Ukrainas teritorijā). Pēc tam, kad Padomju Savienība 1939. gada 19. novembrī anektēja Ļvivas apgabalu, kopā ar citiem kreisi noskaņotajiem poļu rakstniekiem Vats apsveica Rietumukrainas pievienošanu Padomju Ukrainai. 1940. gada janvārī NKVD Vatu kopā ar citiem ievērojamiem poļu rakstniekiem, kas tobrīd atradās Ļvivā, apcietināja. Vēlāk Vatu izsūtīja uz Kazahstānu. Apcietinājuma laikā Vats zaudēja jebkuras ilūzijas par komunismu. Pēc atgriešanās Polijā 1946. gadā strādāja par Valsts izdevniecības galveno redaktoru, taču aktīvu literāru darbību pārtrauca.

Pēc tam, kad 1953. gadā Vatu piemeklēja smaga neiroloģiska slimība, viņš ārstēšanās nolūkos aizvien biežāk ar sievu uzturējās Šveicē, vēlāk Dienvidfrancijā, līdz 1959. gadā pameta Poliju pavisam. 1964. gadā cits poļu emigrācijas dzejnieks, vēlākais Nobela prēmijas ieguvējs literatūrā, Česlavs Milošs ierakstīja magnetofona lentē Vata atmiņas, kas vēlāk apkopotas grāmatā Mans gadsimts un sniedz būtisku totalitārā komunisma diagnozi. 1967. gada 29. jūlijā, nespēdams izturēt mokošās galvassāpes, kas dzejnieku vajāja visu slimības laiku, Vats iedzēra nāvējošu pretsāpju zāļu devu.

Aleksandra Vata pēckara posma dzeja, saglabājot daudzas iezīmes no pirmskara daiļrades, tomēr ir būtiski mainījusies. Pirmskara avangarda dzejas poētika un dziļā kultūras erudīcija ir papildslānis, kurš zināmā mērā padara cilvēciski izturamu personiskās pieredzes un fizisko ciešanu klātbūtni Vata dzejā. Šķiet, ka šī dzeja dzimst kā iespēja verbalizēt un pārvērst universālā vērtībā savas psihes un garīgās konstitūcijas reakciju uz fiziskām ciešanām.

Latviski Aleksandra Vata dzejoļi iepriekš publicēti interneta žurnālā Satori.

Atdzejotājs

 

***

man padebešu mats.
tam gads no rokām bac.
Un runā: „Tā
Esmu krā,
No debess man nekā”
Bet tik skandinu: tik tak
un tādai domai briestu:
Tu esi debess klibais krā
kurš karājas pie griestiem.

no 1920. – 1926. gada dzejoļiem

 

Dzīves

Un strazdne no baltstāvnēm nospurdza un liesmainrokām
pārgurnes zeltkalnos un piekalnos atkalnos te spēlēja
namipekļi.
No pekļiem melnspuru spāres un spēlnes un izplest
zeltbešu pamales un izversmes un bālziežņas
un zāļbiežņas biežņas zaļās, ai zaļās, o zaļst!
uz tramvajiem trami uz lāžņiem zāle!
un strazdainei liesmāt un liesmestās liesmas
bezliesmās izliesminātas pieliesmot, pieliesmēt
liesmoņus un liesmenes noliesmojušamies liesmokļus
baltlūpstā! sniedz baltskūpstu! Kur
liemoja strazdne plandošu plaismu liesmām?
O! kur?
ij tu rožu karpaino karp negursti skropstu
ij tu krogup līdz krogum springstošā debes
un debess pēkšņi klātu rastās padebess pangas
un žokļu raudamās raudas strazdaine raud.

no 1920. – 1926. gada dzejoļiem

 

Buloņas mežā

Piecos no rīta Jahve izberzēja acis ar vecīgo plaukstu un devās uz mežu rīta pastaigā. Pirmās amazones jau drasēja, bet tālāk, aiz meža, ņiprs piena izvadātājs, zvanīdams pie durvīm, izvietoja pudeles.„Pazemīgi kā Rute pie Boāsa sastrādātajām kājām”… Kur nu Boāss, kur pudeles? – Ērmots salīdzinājums, taču Jahve pazemīgi izlīdzina visu.
                           „Kur tu esi, Ādam!”
sauca Jahve visās alejas krustcelēs. Bet neviens ne no kurienes neatsaucās. Amazones slīdēja bez skaņas kā filmas radīšanas dienā, tikai zirgu rikši kā ar āmurīšiem tām izklaudzināja tempu un ritmu: „Kuru man vēl izdzīt svešumā? uz kuru gan vēl man mest lāstu?!” – klīstot starp klusajiem Buloņas meža kokiem, meditēja Jahve un, ar baudu ievilcis plaušās rīta svaigumu, dusmās ar iesmu pienagloja zalkti – Uh! Viņam riebj abinieki. Bet pats taču tos radījis… „Taču ne putneļus? taču ne vardi – bezacu izaugumu, izkaldinātu no zaļas kļavas lapas?!”
                           Kad gāja garām kailam paklīdeņu pārītim,
saldā sapņa straumē savijušiem locekļus, kaunīgi piesedza acis ar trauslo delnu, izkodinātu rožainā gaismā, kas tobrīd sūcās caur sauli, tā jau leca. Ercenģeļi gaidīja signālu un viņu nerūsošā tērauda zobeni.

Buloņas mežā, 1962. gada maijā

 

***

iekaldinājos domas bruņās:
visi vārdi man bija jau atņemti,
izņemot vienu.

Varbūt aizdoti bija?
uz laiku?
Bet varbūt vien izcelti bija,
lai valdzinātu garāmgājēja acis?
bet tagad – dziļa, jo dziļa nakts?

To vārdu, pēdējo vārdu,
nav lemts man izsacīt:
putni , to dzirdot, zemē krīt!
Un zibens no tūcēm
ietriektos draudzenes sirdī!
Bet viņai taču būs jāapciemo mans kaps
lai mēs abi kopā rastu mierinājumu
klusēšanā
bez vārdiem.

1967. gada jūlijs

 

***

Pasaulīgo lietu skaistums
Kad pāri tām slīd atvadu skatiens: sudraba
šķīvis uz sarkankoka galda,
debess un mākoņu rožainā strēle, mūsu
putniņa Maceja čirpsts
un manas sievas seja. Viņas acis
mūžīgi mūžos āmen.

1967. gada 29. maijā

 

no poļu valodas atdzejojis Māris Salējs