jaunumi

— Notiks mūsdienu poļu rakstnieka Mikolaja Ložiņska romāna “Grāmata” atvēršana ar autora piedalīšanos

29/06/2014

Otrdien, 2014. gada 22. jūlijā, plkst. 19.00 grāmatu un kultūrpreču mājā “NicePlace Mansards”

 

Otrdien, 2014. gada 22. jūlijā, plkst. 19.00 grāmatu un kultūrpreču mājā “NicePlace Mansards” (Rīgā, Kr. Barona ielā 21a, pagalmā) notiks Mikolaja Ložiņska romāna “Grāmata” atvēršana. Tajā piedalīsies Mikolajs Ložiņskis un tulkotāja Ingmāra Balode.

 Kādu no Mikolaja Ložiņska jaunākajiem darbiem autora lasījumā būs iespējams klausīties 24. jūlijā, dzejnieka Jāņa Baltvilka dzimšanas dienā, plkst. 11 Jaunā Rīgas teātra Kolonnu zālē, kur, atzīmējot Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas desmitgadi, savus jaunākos darbus lasīs visi Baltvilka balvas laureāti – bērnu rakstnieki un tulkotāji, viens no viņiem ‒ Mikolajs Ložiņskis.

 Poļu rakstnieks Mikolajs Ložiņskis (1980) Latvijas lasītājiem pazīstams ar romānu Reisefieber (1/4 Satori, 2008), kas piedzīvojis daudzus tulkojumus arī citās valodās; mazajiem lasītājiem latviešu valodā pieejamas Ložiņska pasakas “Būtnes bēg” (Liels un mazs, 2011), par ko autors un tulkotāja saņēmuši arī Starptautisko Jāņa Baltvilka prēmiju. Balvas saņemšanas svētkos 2012. gada jūlijā autors viesojās Latvijā.

Ložiņska otrais romāns “Grāmata” (2011), izdevis apgāds “Mansards”, ir piesātināts, blīvs un koncentrēts trīs paaudžu ģimenes attiecību romāns, kura darbība risinās notikumiem pārbagātajā 20. gadsimtā, galvenokārt Polijā. “Grāmata”ir autora izdevies mēģinājums caur dažādu laiku epizodēm un ikdienas norisēm ieskatīties vissarežģītākajā – savu tēvu, vectēvu un paša domās, attieksmēs un arī atbildības izpratnē pret to vēstures nogriezni, kas mērojams dzīves laikā. Izdevuma nodaļas nosauktas visparastāko priekšmetu vārdos – citā gadu simtenī to vietā varbūt būtu greznas relikvijas, bet aizgājušais gadsimts ļāvis saglabāt tikai visvienkāršākās lietas, ar kuru palīdzību izstāstīt vairāku paaudžu stāstus. “Grāmata” rāda, ka, iespējams, vienīgais, ko mēs spējam mantot un dot tālāk ir saprašanās vēlme un nepieciešamība izlasīt sava tuvākā dzīves “grāmatu”, lai cik pretrunīgs un varbūt pat stāstītājam neizdevīgs būtu tās vēstījums.

 “Grāmatas” autors Polijā līdzās lasītāju atzinībai saņēmis prestižo Paszport Polityki balvu – “par spoži izstāstītu mazu vēstures stāstu lielā vēstures stāsta ietvaros, par oriģinālu formu un atgādinājumu, ka nav labākas tēmas grāmatai kā paša ģimene”.

 No poļu valodas tulkojusi Ingmāra Balode.

 Papildu informācija: Aija Rozenšteine, mob. 29151217, aija@apgadsmansards.lv