jaunumi

— Žurnāls „Latvju Teksti” izdod “Dzejas dienu” speciālizlaidumu

08/09/2014

"Latvju Teksti" speciālizlaidums veltīts jaunākajai dzejai

 

Dzejas dienu sākumā iznācis literatūras žurnāla Latvju Teksti speciālizlaidums, kas veltīts jaunākajai dzejai. Žurnāla Latvju Teksti gadskārtējā balva dzejā šogad piešķirta Inesei Zanderei par krājumu Putna miegā. Jaunajā speciālizlaidumā publicēti arī pērn izsludinātā poēmu konkursa rezultāti: uzvarētāja Arta Ostupa poēma Trīs fotogrāfijas, kā arī konkursa laureātu Annas Auziņas, Jura Kronberga, Rutas Štelmaheres un Ingas Gailes poēmas.

Žurnālā publicēti dzejai veltīti raksti un esejas. To ievada Guntara Godiņa pārdomas Kas ir dzeja?. Kritiķe Inta Čaklā mudina domāt, kādas ir mūsdienu dzejas attiecības ar lasītāju, savukārt Baltijas dzejas tulkotājs Džeids Vills vērtē spilgtākās 2013. gada baltiešu dzejas debijas. Publicētas arī igauņu dzejnieka Hando Runnela poētiskās esejas par dzeju. Dzejas dienu organizētāja Inga Bodnarjuka stāsta par desmit gadus ilgo pieredzi festivāla veidošanā un to, cik grūti iekarot latviešu dzejnieka uzticību.

Žurnālā pārstāvēti dažādu paaudžu latviešu dzejnieki – publicētas Žebera, Ievas Rupenheites, Lienes Rūces, Baibas Bičoles, Henrika Eliasa Zēgnera un Krišjāņa Zeļģa dzejas kopas, kā arī divu šīgada jubilāru piemiņai veltīti materiāli – Gunara Saliņa (1924–2010) dzejoļa Stabulnieks pirmpublicējums un Pētera Zirnīša (1944–2001) gaidāmā dzejas krājuma fragments.

Atdzejas sadaļā publicēti palestīniešu izcelsmes dāņu dzejnieka Jahjas Hasana teksti Jura Kronberga atdzejojumā, savukārt Eināra Pelša latviskojumā lasāmi krievu klasiķa Nikolaja Gumiļova dzejoļi. Ingmāra Balode iepazīstina ar trīs Dzejas dienu viesiem no Polijas: Jaceku Denelu, Romanu Honetu un Rišardu Kriņicki, kuru vārdi latviešu lasītājam jau ir pazīstami. Māra Salēja atdzejojumā lasāmi vēl viena Dzejas dienu viesa, ukraiņu dzejnieka Ostapa Slivinska dzejoļi.

Žurnāla vāku veidojusi māksliniece Zane Ernštreite. Pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda un Rīgas Domes atbalstam, šogad žurnāls Latvju Teksti iznāks astoņas reizes – ierastos sešus numurus papildinās speciālizlaidumi Dzejas dienās un Prozas lasījumos. Žurnālu var iegādāties lielākajās grāmatnīcās un preses kioskos, Mansards/Nice Place veikalā Rīgā, K. Barona ielā 21A, veikalā-kafejnīcā Upe Vaļņu ielā 26, galerijā Istaba K. Barona ielā 31a, kā arī abonēt Latvijas pastā, abonēšanas centrā Diena un Latvijas Literatūras centra mājas lapā.