jaunumi

— „Artishok” biennāle IV

16/09/2014

No 17. septembra līdz 4. oktobrim Mūkusalas Mākslas salonā.

 

No 17. septembra līdz 4. oktobrim Mūkusalas Mākslas salonā, Rīgā, norisināsies ceturtā Artishok biennāle ar nosaukumu A+B=AB14, izstādei pirmo reizi notiekot ārpus Igaunijas teritorijas. Biennāles kodolu veido desmit mākslinieki, kuru uzdevums ir radīt jaunus, iepriekš publiski neizstādītus darbus, un desmit kritiķi, kas par tiem reflektēs lakoniskos komentāros. Kritiķu veikums tiks eksponēts līdzās mākslas darbiem.

Artishok biennāles mērķis ir aktualizēt un stimulēt radošās un kritikās domāšanas sinerģiju. Mākslinieks, galerists un viens no žurnāla Artforum redakcijas locekļiem Džons Kelsijs (John Kelsey) izdevumā Rich Texts: Selected Writing for Art raksta, ka mūsdienu kritiķis ir izvēlējies kļūt par skribentu vai tā saucamo kūku cepēju, saglabājot saites ar jau novecojušām sociālām vērtībām. Kā potenciālo izeju no noslēgtā apļa Kelsijs iesaka rast jaunu kritisko distanci vai samierināties ar faktu, ka tā ir neizbēgami zaudēta. Ja kritiķiem izdosies atrast šo distanci, kritika kā disciplīna atgriezīsies, tikai jau pavisam citā veidolā. Artishok biennāles veidotāji, saredzot problēmas, kas pastāv tā saucamajā vecajā kritikā un ņemot vērā Kelsija idejas, cenšas sekot līdzīgai domai, meklējot jauno mākslas kritikas pozīciju. Ievietojot kritiķi vienotā telpā ar mākslinieku, projekta rīkotāji cenšas pārvarēt tradicionālo laiktelpas plaisu, kas mēdz pastāvēt starp šo divu profesiju praktizētājiem.

Ceturtajā Artishok biennāles piedalās sekojoši kuratoru – Šeldas Puķītes un Indreka Grigora – izvēlēti mākslinieki no Igaunijas: Kristi Kongi, Laura Kūska (Laura Kuusk), Jass Kaselāns (Jass Kaselaan), Martiini un Margus Tamms (Margus Tamm), no Latvijas Kristīne Alksne, Jana Briķe, Krisš Salmanis, Arturs Bērziņš, Ivars Grāvlejs. Mākslas kritiķu plejādi no Igaunijas pārstāv Tanels Randers (Tanel Rander), andreas w, Pēteris Talvistu (Peter Talvistu), Mari Kartau un Elena Šmakova no Latvijas Maija Rudovska, Jānis Taurens, Valts Miķelsons, Pauls Bankovskis, Anna Salmane. Biennāles dizaina autors ir Kristians Brekte.

Artishok biennāles programma tiks atklāta 17. septembrī, kad tiks izstādīts pirmais no desmit mākslas darbiem kopā ar desmit tam veltītiem kritiķu komentāriem. Programma turpināsies desmit dienas pēc kārtas, ik dienas atklājot viena mākslinieka darbu un tam veltītās mākslas kritiķu refleksijas. Katru dienu līdz ar jauna mākslas darba prezentāciju, vakars tiks noslēgts sarunā ar kādu no pasākumā iesaistītajiem dalībniekiem. Pēcāk jau pilnā apjomā – ar visiem biennāles laikā radītajiem mākslas darbiem un kuratoru atlasītiem kritiķu tekstiem – izstāde būs pieejama apmeklētājiem vienu nedēļu – no 27. septembra līdz 4. oktobrim.

Tā kā šī gada biennāles mājvieta – Mūkusalas Mākslas salons – ir arī lielas Latvijas mākslas kolekcijas privāta krātuve, izstādē līdzās jaunradītajiem darbiem būs iespējams apskatīt desmit atlasītas vienības no kolekcijas, katram kritiķim pa vienai atsevišķa komentāra veidošanai. Mākslas darbus kuratori ir atlasījuši, domājot par katru kritiķi un viņa radošo darbību individuāli.

Ideja par Artishok biennāli kā jaunu izstādes formātu dzima Igaunijā. Pirmās trīs izstādes notika Tallinā un Tartu, iesaistot Igaunijas māksliniekus un kritiķus, kā arī atsevišķus kritiķus no ārvalstīm. Šobrīd biennāle ir kļuvusi par Latvijas un Igaunijas sadarbības projektu, iesaistot dalībniekus no abām valstīm.

Ceturto Artishok Biennāli. A+B=AB14 atbalsta Igaunijas Kultūras ministrija, Igaunijas un Latvijas valsts Kultūrkapitāla fonds.