jaunumi

— Apvienības „Orbīta” 15 gadi vienā izstādē

17/09/2014

18. septembrī plkst. 18.00 tiks atklāta multimediāla dzejas izstāde "Orbītai 15" .

 

Šogad savu radošās darbības 15. jubileju atzīmē apvienība Orbīta. Priecājoties par šo faktu, 18. septembrī plkst. 18.00 tiks atklāta multimediāla dzejas izstāde Orbītai 15 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Izstāde, kas tiek atklāta festivāla Dzejas dienas ietvaros, iecerēta kā Orbītas 15 gadu radošās darbības pārskats, piedāvājot interesantākos un ievērojamākos apvienības veikumus. Izstādes noformējuma koncepciju veidojusi gleznotāja un kino māksliniece Ilva Kļaviņa.

Kultūras žurnāliste un komunikācijas pētniece Ilva Skulte apvienības Orbīta radošo darbību raksturo šādi: „Viņu dabiskais radošums nav ieslēdzams vienā nozarē, tādēļ bez dzejas viņi atrod arī citas darbības līnijas, kuras kopumā var dēvēt kā “multimediālus eksperimentus ar vārdu” (fotogrāfija un video ir viņu iecienītākie vizuālie mediji). Rīgas mākslas dzīves pēdējie 15 gadi būtu ievērojami garlaicīgāki bez viņu rīkotajām performancēm, koncertiem un citiem priekšnesumiem, tāpat kā ievērojami tukšāki būtu grāmatu plaukti bez viņu aktivitātēm latviešu un krievu valodā rakstošu dzejnieku sadarbībā, kas, kā likums, rezultējas izcila grafiskā dizaina izdevumos.”

Orbītai 15 ekspozīcija sastāvēs no pieciem mākslinieciskajiem blokiem. Pirmkārt, tās būs pašu Orbītas dalībnieku dzejas grāmatas un apvienības izdotās citu autoru grāmatas. Tāpat iekļautas citu Latvijas un ārvalstu izdevēju izdotās apvienības Orbīta grāmatas dažādās valodās. Izstādē tiks demonstrēti video darbi un audio ieraksti, un, visbeidzot, arhīva fotogrāfijas, kas ilustrē Orbītas aktivitātes aizvadītajos gados.

Dzejnieku un mākslinieku apvienības Orbīta kodolu veido dzejnieki un multimediju mākslinieki Artūrs Punte, Semjons Haņins, Aleksandrs Zapoļs, Žoržs Uaļļiks, Vladimirs Svetlovs, Sergejs Timofejevs un mākslinieks Vladimirs Leibgams. Apvienība regulāri sadarbojas ar citiem dzejniekiem un māksliniekiem dažādu projektu īstenošanā. Pēdējā laika plašākās Orbītas aktivitātes ir projekts Rīgas dzejas karte un apvienības dalībnieku un citu Latvijas krievu dzejnieku un mākslinieku grāmatu sēriju izdošana. Orbīta devusi lielu ieguldījumu Latvijas krievu un latviešu kultūru savstarpējā integrācijā, veicinot dzejas un prozas darbu tulkošanu un izdošanu bilingvālos krājumos. Orbīta aktīvi piedalās ne tikai Latvijas kultūras dzīvē, bet arī daudzos notikumos ārpus tās – izstādēs, lasījumos, performancēs, vada radošās darbnīcas par videodzeju un urbānās dzejas izpausmes formām, piedalījušies Berlīnes dzejas festivālā,  Berlīnes poētiskā video festivālā Zebra, Maskavas Dzejas biennālē, festivālā Ars Poetica Bratislavā, TARP Viļņā, Prāgas Svet Knihy, Gēteborgas un Leipcigas Starptautiskajos grāmatu gadatirgos, Tallinas Grafikas triennālē, dažādos festivālos un projektos Baltijas valstīs

Izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (Mūkusalas ielā 3, Rīgā) būs apskatāma līdz 30. septembrim bibliotēkas darba laikā. Ieeja izstādē ir bez maksas.

Projekta tapšanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, A/S Latvijas Finieris un Latvijas Nacionālā bibliotēka.