jaunumi

— ORLAN Rīgā

04/11/2014

lekcija, diskusija, tikšanās un video performance.

 

Šonedēļ – 6. un 8. novembrī – mūsdienu mākslas cienītājiem būs unikāla iespēja Rīgā tikties ar starptautisku atzinību un skandalozu slavu ieguvušo leģendāro franču mākslinieci ORLAN.

No 2014. gada 8. novembra līdz 2015. gada 25. janvārim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Skārņu ielā 10/20) būs skatāma vērienīga Eiropas kultūras galvaspilsētas izstāde „ORLAN – Francijas laikmetīgās mākslas ikona. Le plan du film un citi scenāriji”, kas organizēta sadarbībā ar Francijas institūtu Latvijā.

Ievadot izstādi, ceturtdien, 6. novembrī, plkst. 16.00 Latvijas Mākslas akadēmijas (O. Kalpaka bulvārī 13) Lielajā aulā tiek rīkota publiskā lekcija „ORLAN par ORLAN”, ko sniegs pati meistare. Lekcijā ORLAN pastāstīs par savas daiļrades galvenajiem kredo, analizēs nozīmīgākos pēdējo gadu darbus, kā arī iepazīstinās klātesošos ar nesen atklāto izstādes projektu „Michel Rein” galerijā Parīzē „ORLAN maskas. Pekinas opera, sejas dizains un paplašinātā realitāte”. Pasākuma laikā tiks nodrošināts sinhronais tulkojums no franču valodas uz latviešu. Ieeja brīva visiem interesentiem.

Sestdien, 8. novembrī, plkst. 15.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina apmeklēt publisko diskusiju „Māksla & kino”, kas norisināsies uz ekspozīcijas fona Lielajā zālē. Sarunā piedalīsies pasaulslavenā franču māksliniece ORLAN, mākslas un kino eksperti no Latvijas – Inese Baranovska, Kristaps Ģelzis, Jānis Putniņš un citi speciālisti. Pasākuma moderators – Arnis Rītups („Rīgas Laiks”). Saruna notiks latviešu un franču valodā ar sinhrono tulkojumu. Dalības maksa: ieejas biļete izstādē (pieaugušiem – EUR 3,56; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 2,13). Tiem, kas nevarēs būt klāt, piedāvāta iespēja sekot līdzi diskusijas gaitai nodibinājuma „Rīga 2014” mājas lapā, kur tiks nodrošināta pasākuma tiešraide.

Savukārt trešdien, 17. decembrī, plkst. 17.00 ORLAN izstādes kuratore Inese Baranovska gaidīs apmeklētājus uz tikšanos Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā programmas „Sarunas muzejā” formātā, lai detalizētāk pastāstītu par mākslinieces piedāvāto projektu „Le plan du film un citi scenāriji”, tā oriģinālo ideju un Rīgā piedzīvoto vizuālo transformāciju. Dalības maksa: ieejas biļete izstādē (pieaugušiem – EUR 3,56; skolēniem, studentiem, pensionāriem – EUR 2,13).

Izstāde pirmo reizi Latvijā piedāvā plašāk iepazīties ar vienu no mūsdienu mākslas scēnas strīdīgākajām un izaicinošākajām personībām, Francijas laikmetīgās mākslas ikonu – ORLAN, kas pasludinājusi savu ķermeni par mākslas instrumentu un identificējas tikai un vienīgi ar pašradīto pseidonīmu (obligāti vienmēr rakstāms ar lieliem burtiem), bet 1971. gadā iesvaidījusi sevi svētās ORLAN kārtā. Mākslinieces daudzšķautņaino daiļradi (performance, akcijas, fotogrāfijas, video darbi, instalācijas, skulptūras, biotehnoloģiskie eksperimenti, literārie teksti, multimediju projekti) nav iespējams viennozīmīgi klasificēt un ierindot kādā konkrētā „isma” plauktiņā, viņas māksla veikli balansē starp klasiskajām tradīcijām un novatoriskiem izaicinājumiem, vēsturisko mantojumu un visjaunākajiem zinātnes sasniegumiem, intelektuālās mākslas augstumiem un popkultūru.

Kino ir viena no ORLAN stihijām un pētniecības objektiem. Tādēļ likumsakarīgi, ka skatītājiem Latvijā tiek piedāvāts unikāls projekts „Le plan du film un citi scenāriji”, kas ir iesākts 20. gadsimta pēdējā desmitgadē, bet mākslinieces vadībā piedzīvos jaunas metamorfozes Rīgā, izstādē Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. Izstādes tapšanas procesā piedalās arī Latvijas mākslinieki: Valters Verners strādā pie ekspozīcijas vizuālā tēla izveides, bet pavadošos literāros tekstus sacerējuši grupas „Orbīta” autori.

Apmeklētāji varēs izsekot līdzi ORLAN neparastajiem meklējumiem vizuālās mākslas un kino sintēzes laukā, kuru pamatā statiskais un kustīgais attēls, realitāte un fikcija, mākslinieka personības autonomijas glorifikācija un ironija par reklāmas pasaules mārketinga mašinērijas standartiem. ORLAN – visu darbu centrālais un galvenais personāžs – it kā levitē starp realitāti un izdomu, pagātni un tagadni, cēli pasludinot, ka visa dzīve ir filmas scenārijs vai arī filmas scenārijs – kā dzīve.

Izstāde veidota ar mērķi rosināt sabiedrību uz diskusijām un vērtību pārvērtēšanu. ORLAN provokatīvā personība var palīdzēt labāk izprast laikmetīgās mākslas daudzveidīgo spektru, aicinot Latvijas mērķauditoriju paraudzīties uz dzīvi no cita skatupunkta, raisot emocijas un pārdzīvojumus.

Projekts norisināsies ne tikai muzejā, bet arī pilsētvidē – ar provokatīviem reklāmas plakātiem un speciālu video performanci. Festivāla „Staro Rīga” laikā no 14. līdz 18. novembrim pie Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja būs skatāma vērienīga multimediālā skaņas un gaismas instalācija „ORLAN PILSĒTĀ” („ORLAN CITY”), kas tiek gatavota sadarbībā ar „Pievilcīgās pilsētvides biedrību” (Mārtiņš Ķibers, Odrija Fišere).