jaunumi

— Kustīgās bildes Mansardā

14/11/2014

Filmu programma "Grāmatniecība" uz ekrāna apgāda Mansards desmitajā gadā.

 

Šī ziema ir grāmatu apgāda Mansards jubilejas sezona. Pirms desmit gadiem (2004. gada rudenī) apgāds juridiski dibināts, 2005. gada martā iznāca pirmā grāmata – Zigmunda Skujiņa Rakstu pirmais sējums. Jubilejā apgāds Mansards ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu sarūpējis dāvanu lasītājiem – literatūrā un grāmatniecībā balstītu filmu programmu līdz pat pavasarim.

Programmu veido regulārs seansu cikls katru trešdienu pulksten 18:00 grāmatu un kultūrpreču mājā NicePlace Mansards Krišjāņa Barona ielā 21a (māja pagalmā). Katrā seansā tiks demonstrētas vairākas tematiski vienotas īsmetrāžas filmas, pirms tām – ievadvārdi. Programmas hronoloģiskās robežas – no 20. gs. 50. gadiem līdz mūsdienām, žanriskā daudzveidība – gan ekranizācijas (spēlfilmas un animācija), gan dokumentālās filmas (literātu portreti, dokumentāli apraksti, pētījumi un interpretācijas).

Apgāds Mansards ir viens no straujāk augošajiem apgādiem Latvijā, desmit gadu laikā tas izdevis jau vairāk nekā 300 grāmatu, turklāt pārsvarā tā ir oriģinālliteratūra – latviešu jaunākā dzeja, mūsdienu proza, kultūrvēsturiski nozīmīgi biogrāfiski darbi un klasiķu darbu apkopojumi. Atsevišķa Mansarda sērija veltīta nacionālajai, sociālajai un personību atmiņai, citos izdevumos uzmanība pievērsta mākslai trimdā un Latvijā, kinomākslai (sērija Kino Rakstu bibliotēka) un mūsdienu mūzikas leģendām. Aktuālāko 20. un 21. gadsimta Eiropas dzejā un prozā meistarīgos tulkojumos izceļ daudzu autoru, tostarp Nobela prēmijas laureātu darbi.

Filmu programmas atklāšanas seanss19. novembrī pulksten 18:00, uz ekrāna simbolisks darbs – režisora Dāvja Sīmaņa intelektuāli poētiskā dokumentālā filma Pēdējā tempļa hronikas (2012) par laiku, kad Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunā ēka vēl tikai tapa un daudziem vēl nebija pārliecības, ka tā patiešām tiks uzcelta. Nacionālajā filmu festivālā Lielais Kristaps filma nominēta balvai kategorijā Labākā dokumentālā filma, nominēti arī operatora darbs, mūzika un skaņu režija. Seansu ievadīs filmu programmas idejas autore, apgāda Mansards izdotā žurnāla Kino Raksti redaktore Kristīne Matīsa un apgāda Mansards dibinātājs Jānis Oga.

Nākamais seanss – trešdien, 26. novembrī, to ievada literatūrzinātnieks Raimonds Briedis, uz ekrāna padomjlaiku un mūsdienu hipsteri – komponists Marģeris Zariņš (Aivara Freimaņa dokumentālajā spēlē Hepenings ar M.Z. (1987), dzejnieks Imants Ziedonis (Laimas Žurginas Portrets locījumos (1979) un rakstnieka Māra Bērziņa literārais personāžs Gūtenmorgens režisores Elīnas Eihmanes īsfilmās.

Decembrī, ņemot vērā svētku daudzumu kalendārā, paredzēti divi seansi – 

10. decembrī programmā režisora Zigurda Vidiņa filmas par Andreju Eglīti un Broņislavu Martuževu, bet 17. decembrī vīri, kuri simbolizē latvisku Latviju, – Jānis Jaunsudrabiņš, Kārlis Skalbe, Edvarts Virza, brāļi Kaudzītes.

Ieeja seansos bez maksas, darbojas kafejnīca, bārs, grāmatu un papīrlietu veikals.

Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Kinofotofonodokumentu arhīvs.

Vairāk informācijas: programmas kuratore Agnese Zeltiņa 26785810, agnese.zeltina@gmail.com