jaunumi

— Klajā nāk Kurcio Malapartes grāmata “Nolādētie toskānieši”

02/12/2014

Izdevējs: apgāds "Neputns"

 

Kurcio Malapartes (1898–1957, Curzio Malaparte) pēckara gados tapusī eseju grāmata “Nolādētie toskānieši” (1956) ir Malapartes veltījums dzimtajai Toskānai. “Ar smeldzīgu cinismu un dzēlīgu ironiju piesātināta atzīšanās mīlestībā šim apbrīnojamajam Itālijas novadam, taču brīžiem “toskānietis” šai tekstā pārvēršas par simbolisku tēlu, kurā savus vaibstus var saskatīt dažādu tautu pārstāvji,” raksta Dace Meiere, pateicoties kuras tulkojumam šis darbs lasāms arī latviski.

 „Un vēl lielāka laime būtu, ja Itālijā būtu vairāk toskāniešu un mazāk itāļu,” eseju grāmatu sāk Kurcio Malaparte. Malaparte, īstajā vārdā Kurts Ēriks Sukerts, dzimis Toskānā, Prato. Pseidonīms „Malaparte”, kas itāļu valodā nozīmē „sliktā puse” radies saspēlē ar Napoleona Bonaparta ģimenes vārdu, kas savukārt nozīmē – „labā puse”. Karjeru Malaparte sāk kā žurnālists. Pirmā pasaules kara laikā bijis frontē, tajā laikā atbalstījis itāļu fašisma ideoloģiju, pret ko vēlāk asi vērsās. Otrā pasaules kara laikā Malaparte kā kara žurnālists apceļo Dienvidslāviju, Besarābiju, Ukrainu un Somiju (pa ceļam piestājot arī Rīgā). Divi zināmākie Malapartes darbi – daļēji dokumentālie romāni Kaputt (1944) un „Āda” (La Pelle, 1949, latviski 2001) – tapuši karā pieredzētā iespaidā. Pēc romāna „Āda” motīviem itāļu režisore Liliāna Kavāni uzņēmusi tāda paša nosaukuma filmu.

Unikāla Malapartes liecība, kas saglabājusies līdz mūsdienām, ir viņa paša projektētā māja Casa Malaparte Kapri salā, kuras fotogrāfija (autors Andrejs Grants) iekļauta grāmatā. Casa Malaparte jeb casa come me (māja kā es pats) ir izcils Itālijas modernās arhitektūras paraugs. Tā atrodas Kapri salas austrumos uz 32m augstas klints. Nokļūt līdz tai var, vai nu mērojot ceļu no Kapri kājām, vai ar laivu, kur ceļa galā sagaida 99 pakāpieni.

„Neputna” izdevums „Nolādēti toskānieši” ir īpašs arī ar tajā iekļautajām vairāk nekā divdesmit fotogrāfijām no leģendāro brāļu Alinari 1852. gadā Florencē dibinātās fotodarbnīcas Fratelli Alinari arhīviem. Fratelli Alinari uzņēma ne tikai portretus, bet iemūžināja fotogrāfijās arī arhitektūru, mākslas darbus, vēstures pieminekļus un sava laika vidi. Mūsdienās fotogrāfijas un komunikāciju jomā Fratelli Alinari ir pasaulē vecākais joprojām strādājošais uzņēmums, savukārt Alinari Archives glabājas aptuveni četri miljoni fotoattēlu. Šī unikālā krātuve arī mums dod iespēju ieskatīties Toskānas pagātnes sejā.

 No itāļu valodas tulkojusi Dace Meiere

Māksliniece: Anna Aizsilniece

Apjoms: 176 lpp.

Cena “Neputna” galerijā: 10 Eur

Grāmatu var iegādāties “Neputna” galerijā Tērbatas ielā 49/51, labākajās Latvijas grāmatnīcās un “Neputna” interneta veikalā.