jaunumi

— Gajatri Čakravorti-Spivaka “Vai pakļautie spēj runāt?”

08/12/2014

Izdevējs: apgāds "Mansards".

 

Grāmatas autore Gajatri Čakravorti-Spivaka akcentē: “Vai pakļautie spēj runāt? Kas būtu jādara elitei, lai uzmanītos, turpinot konstruēt pakļautos? Visproblemātiskākais šajā kontekstā šķiet jautājums par “sievieti”. Patiešām, ja tu esi nabadzīga, melnādaina un sieviete, tu esi trīskārt pakļauta.”

“Eseju “Vai pakļautie spēj runāt?” Spivaka sarakstīja 1983. gadā kā pamatu lekcijai; tā tika publicēta 1988. gadā. Spivaka to rakstīja no marksisma, feminisma un dekonstrukcijas pozīcijām, taču esejas centrālā ass – atraitņu upurēšanas rituāla lasījums – padarīja tās rezonansi plašāku, nekā pati autore, iespējams, bija gaidījusi. Aizvadītajos trīsdesmit gados Spivakas eseja ir kļuvusi par kanonisku postkoloniālisma studiju tekstu, kuru nav iespējams apiet ne universitāšu kursos, ne teorijas grāmatu apskatos,” skaidro literatūrzinātnieks Pauls Daija.

Grāmata izdota ar Frīdriha Eberta fonda atbalstu.

Grāmatu sērijā “Theoria” izdots: Rolāns Barts “Teksta bauda” (2012), Džūdita Batlere “Dzimtes nemiers” (2012) un Pīters Bērks “Kultūru hibriditāte” (2013).