jaunumi

— Iznāk Gunsteina Bakes romāns “Moda un Oda”

26/12/2014

No norvēģu valodas tulkojusi Dace Deniņa.

 

Gunsteins Bake (Gunstein Bakke, 1968) literatūrā debitēja 2000. gadā, viņš ir sarakstījis trīs romānus un dzejas krājumu. Par grāmatu “Moda un Oda. Romāns par satiksmi” Gunsteins Bake 2012. gadā saņēma Eiropas Savienības Literatūras balvu un Melsoma balvu. 2012. gadā rakstnieks piedalījās festivālā “Prozas lasījumi” Rīgā.

Oda un Moda sēž aizmugurējā sēdeklī, kad vadītājs zaudē kontroli pār automašīnu un kāda ģimene izlido no brauktuves un savas pierastās dzīves, bet viena no viņiem, Ruta Būre, vienā mirklī vairs nav nekas no tā, kas bijusi.

Gandrīz trīsdesmit gadu pēc avārijas Oda satiksmes uzraudzības helikopterā lido virs Oslo, kamēr miermīlīgo autovadītāju ceļu laiku pa laikam apdraud melns mersedess. Odas palīgs, jauniņais Lūvalls, nolemj noskaidrot, kas sēž pie nelaimi vēstošās mašīnas stūres.

Ar šo dziļo, esejistisko un gotisko romānu Gunsteins Bake lauž jaunus ceļus mūsu priekšstatos gan par to, kas īsti ir auto satiksme un ko tā ar mums dara, gan par to, kāds patiesībā var būt romāns.

“Grāmatai “Moda un Oda” vajadzētu kļūt par obligāto literatūru visiem, kas grasās sēsties pie stūres. (..) Bake neizsakāmi skaisti raksta par sāpīgo un grotesko.”

Ellene Sufīe Leuricena, Dagsavisen

“Gunsteins Bake apvieno ideju romānu par norvēģu pašizpratni naftas laikmetā ar meditāciju par ģimenes sabrukumu un zaudējumu. (..) Bakem padodas visgrūtākā māksla: atklāt nepazīstamo šķietami vispazīstamākajā.”

Euduna Linnholma, Morgenbladet

“Moda un Oda” ir gada oriģinālākais romāns.”

Knuts Hūems, NRK P2

No norvēģu valodas tulkojusi Dace Deniņa.

Grāmatas tulkojumu finansējusi Eiropa Komisija programmas “Kultūra” ietvaros, izdošanu līdzfinansējusi Latvijas Republikas Kultūras ministrija.