jaunumi

— Andreja Strokina personālizstāde „Traucējumi un šķēršļi”

04/02/2015

LMC Ofisa galerijā.

 

Ceturtdien, 5. februārī, plkst. 18.30 Laikmetīgās Mākslas centra Ofisa galerijā (Alberta ielā 13) tiks atklāta fotogrāfa Andreja Strokina personālizstāde „Traucējumi un šķēršļi”. Izstādes darbu ciklā mākslinieks ir pievērsies alkohola tēmai, kas izpaužas gan kā savdabīgs psiholoģisks stāvoklis, gan kā ritualizēts kultūras fenomens. Izstāde būs skatāma līdz 5. martam.

Izstādes „Traucējumi un šķēršļi” darbi atspoguļo cilvēku vēlmi aizbēgt no realitātes, ar alkohola palīdzību padarīt to vieglāk paciešamu. Dzeršanas kultūra gadsimtiem ilgi caurvij sabiedrības vēsturi, bet šī brīža situācija ir atkarīga no nesenākās pagātnes, kas veido mūsu sociālo uzvedību. Alkohola patērēšana vieno dažādas paaudzes un sabiedrības grupas, tā kļuvusi par plaši izplatītu un akceptētu sociālo rituālu, kā arī būtisku publisko pasākumu sastāvdaļu. Izstādē „Traucējumi un šķēršļi” Andrejs Strokins pēta šauro robežu starp skaidru realitātes uztveri un reibumu – prāta stāvokli, kurā cilvēks zaudē līdzsvara izjūtu un viņa apziņa transformējas, aizmiglojas.

 „lūpām uztaustot kakliņu

dzert zīmītes no jūrā iesviestajām pudelēm

izmurminot vietām tumšus ķeburus

balsenē pārsmalcinātu burbulīšu guldzēšanu 

 

cītīgi artikulējot pieklājības formulās saņurcītus pamatus

 

aizrijoties ar mežonīgiem smiekliem

iegrimt katastrofas izsmeļošās detaļās

 

kuģis nogrima

un saule sakrunkojās

un jūra apgāzusies izlija

un mēs te

mēs te

te

 

mēs, jūsu surogātbrāļi un māsas

iekš saprāta, protams, iekš kā gan vēl cita

kaut aizlienēta, kaut ārpuszemes

vai liela starpība šajā amnēzijas stadijā

tiem kas baudījuši pārpasaulīgu svētlaimi

 

mēs, tie paši, želejveidīgie debesu iemītnieki

pazuduši neapdzīvotos dzelzsbetona džungļos

stāvam saliekti deviņos līkumos kā vēl neatklāti viltus orangutani

neiekoptā ilgotas šampaniešjūras krastmalā

gaidām signālu un mirstam no slāpēm

 

te izplūda tinte

un caur medūzu rozā zilganām lēcām

pavīdēja plakanu neizteiksmīgu seju atveidi”

 

(Semjona Haņina dzejolis Pētera Dragūna atdzejojumā)

 

Andrejs Strokins (1984) ir absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu un ieguvis papildu izglītību dažādos fotokursos un radošajās darbnīcās. Līdz šim piedalījies grupu izstādēs Latvijā un ārvalstīs, sarīkojis personālizstādi „Cilvēki kāpās” Lietuvā (2014). Andrejs Strokins darbojas kā neatkarīgs fotogrāfs, pēdējo gadu laikā ir uzvarējis vairākos nozīmīgos fotokonkursos – Kaunas Photo Star, La Quatrieme Image, Photo Annual Awards dokumentālās fotogrāfijas kategorijā u.c. „Traucējumi un šķēršļi” ir mākslinieka pirmā personālizstāde Latvijā.

LMC Ofisa galerija un informācijas centrs ir atvērts katru darba dienu no plkst. 12.00 līdz 18.00; izstādes apskatāmas bez maksas. Adrese: Alberta iela 13 (7. stāvs), Rīga, LV-1010.