jaunumi

— Zinātniskā konference „Kreisuma ideja kultūrā. Parole – Asja”

27/02/2015

6. – 8. martā Latvijas Kultūras akadēmijā.

 

Latvijas Kultūras akadēmija aicina apmeklēt Starptautisko zinātnisko konferenci „Kreisuma ideja kultūrā. Parole – Asja” un ar konferenci saistītos pasākumus Rīgā un Valmierā, 2015. gada 6.8. martā.

Asja ir teātra režisore Anna Lācis (1891–1979) – fascinējoša personība, kura bijusi cieši saistīta ar Eiropas un Krievijas modernā teātra un filozofiskās domas ietekmīgākajiem pārstāvjiem. Annas Lācis liktenis ir spilgts piemērs tam, kā kreisuma idejas, kas bija ļoti spēcīgas 20. gadsimta mākslinieciskajā kultūrā un teorētiskajā domā gan Rietumu, gan Austrumeiropas zemēs, ietekmējušas cilvēku personiskās un radošās biogrāfijas.

Konferencē piedalās 30 referenti, savā jomā atzīti zinātnieki un jaunie pētnieki no Latvijas, Vācijas, Itālijas, Polijas, Kanādas un Brazīlijas. Referentu pārstāvētā plašā ģeogrāfija apliecina Jorkas Universitātes (Kanāda) profesores Sūzenas Ingremas referāta nosaukumā ietverto apgalvojumu: „Asja Lācis: beidzot modē!”, pierāda to, ka Latvijai svarīgi apzināties sava kultūras mantojuma vietu pasaules kontekstā, kā arī to, cik būtiskas ir diskusijas par kultūras un politikas mijiedarbību valstu un cilvēku likteņos.

Konferences tēmu loks: Annas Lācis fenomens – režisores biogrāfijas un daiļrades pētījumi; kreisuma ideja pasaulē un Latvijā; Valters Benjamins un mākslinieciskā kultūra Latvijā un pasaulē; politiskais un sociāli aktīvais teātris 20. un 21. gadsimta kultūrā; teātris un bērnu auditorija vēsturiskā un idejiskā aspektā.

Konferences apmeklējums ir bez maksas, tiek nodrošināts sinhronais tulkojums latviešu un angļu valodā.

Latvijas Kultūras akadēmijā studiju un zinātniskās pētniecības process tradicionāli tiek saistīts ar māksliniecisku jaunradi. Konferences „Kreisuma ideja kultūrā. Parole – Asja” ietvaros aicinām apmeklēt arī īpašos mākslas un kultūras notikumus!

6. martā, Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā Zirgu pasts

19.00 Pirmizrāde. Bertolts Brehts „Kuražas māte un viņas bērni”.

Režisori Māra Ķimele, Elmārs Seņkovs. Lomās – Latvijas Kultūras akadēmijas Dramatiskā teātra aktiera un režijas mākslas 2. kursa studenti.

21.15 Filmu skate. Dokumentāla filma „Skatiens. Par Annu Lācis un Bernhardu Reihu” (Leonija Mundeciema, 1969, 10`), un 1934. gadā izcilā vācu teātra režisora Ervīna Piskatora Padomju Savienībā uzņemtā filma Восстание рыбаков (Zvejnieku sacelšanās), kur Anna Lācis strādājusi kā E. Piskatora asistente.

7. martā, 17.00 Rīga, Dzirnavu iela 53 (pretī Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājai Zirgu pasts)

Piemiņas plāksnes Valteram Benjaminam svinīga atklāšana un performance Valtera Benjamina dzīvoklis.

Nams Rīgā, Dzirnavu ielā 53, ir vieta, kur 1925. gada novembrī dzīvojis pasaulslavenais vācu filozofs Valters Benjamins (Walter Benjamin, 1892 – 1940) – viens no ievērojamākajiem 20. gadsimta kultūras darbiniekiem, kura mūžs, kaut uz īsu brīdi, bijis saistīts ar Rīgu. Valters Benjamins Rīgā ieradās, lai satiktos ar savu liktenīgo sievieti – Annu Lācis. Rīgas reminiscences atrodamas Valtera Benjamina grāmatās „Vienvirziena iela” (Einbahnstraße) „Maskavas dienasgrāmata” (Moskauer Tagebuch), gan arī citos filozofa darbos.

19.00 Filmu skate Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā Zirgu pasts

Dokumentālā filma „Māra” (Krista Burāne, 2014, 79`). Atraktīva biogrāfiska filma par izcilo teātra režisori un Latvijas Kultūras akadēmijas profesori, Annas Lācis mazmeitu Māru Ķimeli.

8. marts. Rīga – Valmiera – Rīga

9.00 – 10.00 Annas Lācis un Bernharda Raiha piemiņas brīdis Raiņa kapos Rīgā

12.00 Izstādes „Vilciens. Asja” atklāšana Valmieras Drāmas teātrī.

Konferenci atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas Dome.

 

Papildus informācijai:

Inga Pērkone-Redoviča,

Latvijas Kultūras akadēmijas profesore

hickoks@inbox.lv,

29159389

Monta Kononova,

Latvijas Kultūras akadēmijas „Radošās darbības centra” vadītāja

montakononova@yahoo.com,

26484992

Lūdzam iepriekš pieteikties konferences un norišu apmeklējumam!

Santa Soboļeva

santa.soboleva@inbox.lv,

29347680