jaunumi

— Deimanta Narkēviča personālizstāde “Atmiņu arheoloģija”

09/06/2015

No 17. jūnija līdz 15. augustam Stūra mājā.

 

No 17. jūnija līdz 15. augustam Stūra mājā, Brīvības ielā 61 būs skatāma starptautisku atzinību guvušā Lietuvas mākslinieka Deimanta Narkēviča personālizstāde “Atmiņu arheoloģija”. Līdz šim Deimanta Narkēviča darbi Latvijā nav bijuši izstādīti un šī būs unikāla iespēja Latvijas mākslas interesentiem iepazīties ar mākslinieka daiļradē nozīmīgām instalācijām un videodarbiem, kas kļuvuši aktuāli pasaules laikmetīgās mākslas kontekstā.

 

Narkēvičs_foto

 

Deimants Narkēvičs (dzimis 1964. gadā, Utenā, Lietuvā) ir viens no spilgtākajiem un aktuālākajiem šābrīža Baltijas valstu laikmetīgās mākslas pārstāvjiem. Mākslinieka karjeru viņš sāka 90. gadu sākumā pēc Viļņas Mākslas akadēmijas tēlniecības nodaļas absolvēšanas, bet pasaules slavu ieguva pievēršoties dažādu naratīva struktūru pētniecībai  kino un video medijā. Mākslinieks regulāri piedalās grupu izstādēs un kopš 1994. gada ir sarīkojis vairāk nekā sešdesmit personālizstādes dažādās pasaules valstīs. Deimants Narkēvičs ir bijis vairāku Venēcijas mākslas biennāļu dalībnieks, piedalījies Sanpaulu, Istanbulas un Gvandžū bienāllēs, kā arī Manifesta 2 un Manifesta 10 lielizstādēs un daudzos starptautiskos filmu festivālos. Viņa darbi atrodas nozīmīgākajās mūsdienu mākslas kolekcijās pasaulē – Teita Modernās mākslas galerijā Londonā, Ņujorkas Modernās mākslas muzejā (MoMA), Karalienes Sofijas Modernās mākslas muzejā Madridē, Parīzes Modernās mākslas muzejā, Modernās mākslas muzejā Louisiana Kopenhāgenā u.c. Mākslinieks dzīvo un strādā Viļņā (Lietuva).

Izstādes “Atmiņu arheoloģija” ietvaros skatītājiem tiek piedāvāts iepazīties ar pēdējos gados radītajām mākslinieka instalācijām un video darbiem, kas kļuvuši aktuāli pasaules laikmetīgās mākslas kontekstā. Mākslinieka darbi ir sava veida nesenās pagātnes pētījumi, ko varētu nodēvēt arī par atmiņu arheoloģiskajām praksēm. Narkēvičam rūp pagātnes un tagadnes mijiedarbība. Mēs atceramies pagātni arī tāpēc, ka kaut kas šajās atmiņās mums ir aktuāls šodien. Savos darbos mākslinieks mums palīdz atgūt atmiņas par pagātni, kas savā neizbēgami nepilnīgajā un atjaunotajā veidolā turpina iespaidot mūsu tagadnes vērtējumu. Arheoloģiju mēdz dēvēt par zinātni, kura pēta “pagātnes pēdu nospiedumus”. Šīs “pagātnes pēdas” mākslinieka darbos pārvēršas atmiņu fragmentos – vārdos un domās, kas izkristalizējas daudzējādos stāstos.  

Izstāde Stūra mājā, Brīvības ielā 61 būs skatāma no 17. jūnija līdz 15. augustam. Izstādes darba laiks ir no trešdienas līdz sestdienai no plkst. 11.00 līdz plkst. 17.00. Izstādi organizē biedrība “Latvijas Kultūras projekti” sadarbībā ar ABLV Charitable Foundation, Lietuvas Kultūras Padomi un laikmetīgās mākslas galeriju “Vartai” (Lietuva). Izstādes kurators ir Māris Vītols (Latvija). Ekspozīciju Rīgā papildina izstādes katalogs. Ieeja izstādē ir bez maksas.

 

 IZSTĀDES KURATORS:

Māris Vītols, Biedrības “Latvijas kultūras projekti” vadītājs

T: (+371) 29480330, e-pasts: marisv1972@hotmail.com

 

Deimants Narkēvičs piedalīsies izstādes ekspozīcijas Stūra mājā izveidē un labprāt personīgi atbildēs uz Jūs interesējošiem jautājumiem laikā no 10.06. līdz 12.06. Lūdzam iepriekš saskaņot laikus par iespēju tikties ar mākslinieku.