jaunumi

— Atzīmēs Latvijas Nacionālās bibliotēkas 96. gadadienu

26/08/2015

Norisināsies daudzveidīgu notikumu programma "Viena diena bibliotēkā".

 

Atzīmējot Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 96. gadadienu un pirmo gadu kopš Gaismas pils Inaugurācijas ceremonijas, šī gada 29. augustā, sākot no pulksten 10.00, visas dienas garumā norisināsies daudzveidīgu, izglītojošu, radošu un izklaidējošu notikumu programma Viena diena bibliotēkā. Pasākuma laikā apmeklētājiem būs iespēja apmeklēt LNB izstādes, iepazīt bibliotēkas lasītavu pakalpojumus, konsultēties pie bibliotekāra Andra Vilka, kā arī skatīties Latvijas studentu īsfilmas un klausīties Gaismas pils jaunā koncertflīģeļa ieskandināšanas koncertu. Ieeja pasākumos bez maksas.

Programma Viena diena bibliotēkā tiks atklāta 1. stāva ātrijā pulksten 10.00, sniedzot ieskatu dienas pasākumu plānā un aktivitāšu dažādībā. Jau pulksten 10.30 ikvienam interesentam būs ekskluzīva iespēja izmantot LNB vēl nebijušu pakalpojumu – individuālu konsultāciju pie bibliotekāra Andra Vilka, uzdodot jautājumus, diskutējot un gūstot atbildes uz jautājumiem par bibliotēku nozari, informācijzinātnes un grāmatniecības aktualitātēm, LNB un citiem tematiem.

Pulksten 11.30 apmeklētāji tiks aicināti doties uz Gaismas pils kori (11., 12. stāvā), lai nesteidzīgi malkotu rīta kafiju, baudot Rīgas panorāmu un pārlapojot avīzi Klīversala. Savukārt pēcpusdienā, pulksten 12.00, durvis vērs lasītavas 3. un 8. stāvā, iepazīstinot ar plašo pakalpojumu un informācijas klāstu – LNB tiešsaistes abonētajām datubāzēm, e-grāmatām, to izmantošanas iespējām, mācību pakalpojumu, jaunizveidoto Baltijas Austrumāzijas pētniecības centra bibliotēkas lasītavu, Starpbibliotēku abonementu, periodisko izdevumu portālu www.periodika.lv, pasaules skaistākajām un oriģinālākajām bibliotēkām, kā arī konkrētu pasaulē pazīstamu personību – mūziķu, literātu, zinātnieku, sabiedrisko darbinieku – saistību ar bibliotēkām. Pulksten  13.00 ģimenes, jauniešu un pašus mazākos lasītājus laipni gaidīs Bērnu literatūras centrs (7. stāvā), informējot par Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2015 jaunumiem.

Laiks no pulksten 14.00 līdz 16.00 būs veltīts šādu LNB izstāžu un ekspozīciju iepazīšanai: Lepni un ātri. Ceļu kartes un auto kultūra Latvijā 1920. – 1940. gados, Civilizācijas nospiedumi: grāmatu kultūra literārajā Ķīnā (900–1900), LNB cimēliju (sevišķi greznu, retu, neparastu iespieddarbu) ekspozīcija, Patība. Latvijas laikmetīgās mākslas vēsture: Andris Breže, Andris Eglītis, Kristaps Ģelzis, Miķelis Fišers, Aija Zariņa, Latvieši Kanādā: muzeja “Latvieši pasaulē” jaunieguvumi, Iepazīsim putnus, Skola atmiņās un stāstos, Ievērojamu personību privātās bibliotēkas LNB krājumā: Knuts Skujenieks, Pauls Rābe, Kārlis Zariņš.

Vienas dienas bibliotēkā laikā divi visapjomīgākie notikumi norisināsies Ziedoņa zālē – pulksten 17.00 LNB un kuratoru apvienība SHORT RIGA sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA) izrādīs studentu īsfilmu izlasi, kurā apkopotas pasaules literatūras stāstu ekranizācijas no dažādu paaudžu Latvijas kino operatoru un režisoru studiju darbiem. Tie tieši vai netieši sniedz atsauces uz mūsdienās jau folklorizētiem literāriem darbiem un stāstiem. Iespējams, šajā seansā skatītāji atpazīs kādu sen lasītu darbu, tomēr programmas veidotāju nolūks nav bijis salīdzināt, bet gan svinēt kino un literatūras draudzību, kur arī rodas iedvesma un mākslas darbs. Programmu veidojuši kuratore Anna Veilande Kustikova (“SHORT RIGA”) un LKA pasniedzējs profesors Pēteris Krilovs.

Savukārt pulksten 19.00 programma Viena diena bibliotēkā izskanēs ar augstvērtīgu Gaismas pils jaunā koncertflīģeļa ieskandināšanas koncertu. Piedalās: Juris Žvikovs, Agnese Egliņa un trio Art-i Shock, Madara Botmane, Sandis Šteinbergs, Ēriks Kiršfelds, Jūlija Makarina, Rihards Millers, Kaspars Bumbišs, Roksana Kenžejeva, Jānis Maļeckis. Flīģelis Steinway&Sons iegādāts ar LNB Atbalsta biedrības ziedotāju atbalstu, lai piedāvātu klausītājiem izcilus koncertus, pasaules līmeņa mūziķus un augstas kvalitātes skanējumu bibliotēkas Ziedoņa koncertzālē. (Bezmaksas ielūgumi uz koncertu, sākot ar 25. augustu pulksten 12.00, pieejami LNB reģistratūrā. Ielūgumu skaits ir ierobežots.)

Vairāk informācijas lnb.lv.