jaunumi

— Izdota Jāņa Ezeriņa īsprozas izlase

27/08/2015

Apkopoti labākie darbi no krājumiem "Dziesminieks un velns", "Majestātes kazarmās", "Fantastiska novele un citas", "Leijerkaste".

 

Atsaucoties daudzu lasītāju lūgumiem, Apgādā Zvaigzne ABC nāk klajā jauna stāstu un noveļu izlase, kurā apkopoti īsprozas klasiķa Jāņa Ezeriņa labākie darbi no krājumiem Dziesminieks un velns, Majestātes kazarmās, Fantastiska novele un citas, Leijerkaste. Lasītājs krājumā atradīs itin visas noveles, kas izmantotas šobrīd populārajā Nacionālā teātra izrādē Ezeriņš, kā arī daudz citu stāstu un noveļu, kas pelnīti iekļuvušas latviešu īsprozas zelta fondā.

Rakstnieks daudziem lasītājiem atmiņā saglabājies kā trāpīgu un asprātīgu sižeta pavērsienu, dzīvīgu varoņu, izcili noslīpēta valodas stila un groteskas meistars. Viņš psiholoģiski smalki attēlo savu varoņu domu un pārdzīvojumu pasauli – šo varoņu vidū sastopami gan indivīdi ar “smalkajām kaitēm”, gan veci ļaudis, gan daudzbērnu ģimenes, karavīri, studenti, saimnieki, prasmīgi amata meistari un vēl, un vēl…  Kurš gan neatceras Ezeriņa dzēlīgo humoru novelē Blusa, šokējošo sižeta pavērsienu novelē Mērkaķis, patiesi un dziļi atspoguļoto sievietes likteni stāstā Iegātnīša? Ezeriņa stāstus iespējams ar interesi pārlasīt no jauna, vienmēr atrodot vēl kādu iepriekš nepamanītu niansi, dziļi apslēptu ironiju, spožu valodas pērli.

Literatūrzinātnieks Viesturs Vecgrāvis par autora daiļradi raksta: “Ezeriņš bija tipisks holēriskas ievirzes bohēmisks rakstnieks, bieži vien eksplozīvs; cilvēkus un viņu likteņus rakstnieks tēlojis patiesā dramatismā un likteņa neprognozējamībā, taču vienlaikus arī kā groteskas spēles ākstus un karnevāliska paradoksāla masku gājiena viepļus, kuros kolorīti atpazīstama jau apzināta šoka poētika un t. s. melnais humors.”