jaunumi

— Izdots Imanta Ziedoņa eseju krājums “Mūžības temperaments. Studijas par Raini”

22/09/2015

Jaunā, papildinātā izdevuma atvēršana notiks 23. septembrī Dubultu stacijas mākslas telpā.

 

23. septembrī plkst. 19.00 Dubultu stacijas mākslas telpā tiks atvērts Imanta Ziedoņa eseju krājuma Mūžības temperaments. Studijas par Raini jaunais, papildinātais izdevums.

Maģiska ir divu lielu personību sastapšanās tad, kad tas notiek patiesā vēlmē atklāt un saprast. Imanta Ziedoņa grāmata Mūžības temperaments ar apakšvirsrakstu Studijas par Raini ir literatūras vēsturē neparasts gadījums, kā viens dzejnieks tuvojas otram un izceļ mums viņa domas.

“Ziedoņa Mūžības temperamenta virsuzdevums ir Raiņa reabilitācija, atbrīvošana no padomju ideoloģiski estētiskajā mītā kanonizētā proletariāta dzejnieka, sociālistiskā reālisma ideologa un praktiķa. Akcentējot Raiņa daiļrades laikmetīgo un pārlaicīgo satvaru, dzejnieks raksta: “Rainis nekļuva vecs. Veca kļuva patiesība ap viņu. Ja mēs būtu mazliet jaunāki garā, mēs redzētu, ka Rainis vēl iet. (..) Tai Tagadnē, kurā (..) ir mūžība pašlaik.” Meklējot Raiņa darbu filozofisko centru un atbildes uz sev būtiskiem jautājumiem, Ziedoņa uzmanību saista galvenokārt Raiņa drāmas Spēlēju, dancoju, Zelta zirgs, Uguns un nakts un Jāzeps un viņa brāļi, to simbolisko tēlu un dramatiskā konflikta filozofiskie aspekti, cēloņsakarības un mistiskā ambivalence, arī Gals un sākums un Radāmās domas. Ziedoni nodarbina un iedvesmo gan Raiņa dzejas motīvi, gan drāmu personāži, sevišķi garīgā un intelektuālā spēka raksturi Tots un Spīdola,” grāmatas priekšvārdā raksta literatūrzinātniece profesore Ausma Cimdiņa.

Eseju krājuma jauno izdevumu sakārtojusi literatūrzinātniece Andra Konste. Grāmatā publicēti Gunāra Janaiša veidoti unikāli Imanta Ziedoņa portretējumi no Dzejas dienām, autorvakariem, lasījumiem un ceļojumiem 20. gadsimta 60.–80. gados.

Grāmatas atvēršanu no Dubultu stacijas mākslas telpas translēs Latvijas sabiedrisko mediju portāls lsm.lv, kura tiešraide sāksies plkst. 19.00 ar grāmatas Mūžības temperaments atvēršanu un turpināsies plkst. 20.00 ar fonda Viegli jaunā albuma gaidīšanas svētku koncertu. Rīgā notikumam līdzi varēs sekot grāmatu un kultūrpreču mājas NicePlace Mansards mājīgajās telpās Kr. Barona ielā 21a (pagalmā), kur ikviens tiks gaidīts, lai kopīgi uz lielā ekrāna vērotu pasākuma tiešraidi un iegādātos jauno grāmatu par īpašu cenu.