jaunumi

— Notiks Valda Tēraudkalna lekcija „Kam no zaļās krāsas bail? Islamofobija mūsdienu Latvijā”

29/09/2015

Profesors aicinās uz sarunu par to, kā eiropiešiem veidot priekšstatu par islāmu.

 

Ceturtdien, 1.oktobrī, plkst. 18.00 Žaņa Lipkes memoriāla telpās notiks profesora, teoloģijas doktora Valda Tēraudkalna lekcija Kam no zaļās krāsas bail? Islamofobija mūsdienu Latvijā. Valdis Tēraudkalns aicinās uz sarunu par to, kā veidot tādu priekšstatu par islāmu, kas neignorētu vardarbības faktus un diskutablos jautājumus un vienlaikus nekļūtu arī par baiļu un neiecietības projekciju. Pētnieks izvirza domu par to, ka islāms ir tikpat daudzveidīga reliģija kā visas citas, un tās augošā klātbūtne Eiropā, iespējams, raisa neērtus jautājumus par mums pašiem un mūsu spēju pieņemt citādo.

Lekcija turpinās 10. septembrī uzsākto debašu ciklu Bīstamie sakari: seno fobiju šodiena Latvijā, kuru ievadīja Olgas Procevskas lekcija par bēgļu metaforām. Tai sekoja vēstures doktora Kaspara Zeļļa 17. septembra lekcija Rasisms Eiropā un Latvijā: vēsturiskā perspektīva, veltīta rasisma vēsturei un pastāvēšanai mūsdienu Eiropā tās politiskajos un mediju diskursos. Visas lekcijas saīsinātā versijā lasāmas žurnālā Punctum.

Lekciju cikls ir paredzēts kā iespēja debatēt par augošo neiecietību un radikālismu Eiropā, arī Latvijas sabiedrībā. Būtisku impulsu cikla idejai sniedza Eiropas Savienības bēgļu krīze, kas izraisīja gan masveida neiecietību Latvijas iedzīvotājos, gan intensīvus centienus solidarizēties ar bēgļiem un tos atbalstīt. Lekciju cikls aicina līdz decembra vidum vairākus sabiedrībā pazīstamus pētniekus kopā ar klausītājiem diskutēt par iespēju krīzes apstākļos saglabāt Eiropas tradicionālās vērtības – iecietību, humānismu un cilvēktiesības visiem. Diskusiju cikls ir iespējams, pateicoties ASV vēstniecības Latvijā un Konrāda Adenauera fonda atbalstam. Lekciju teksti un kritiska refleksija par to saturu būs pieejama, pateicoties Interneta žurnāla Punctum atbalstam. Tiks nodrošināta lekciju tiešraide internetā portālā www.lipke.lv.