jaunumi

— LLMC atklās izstādi “Pazudis arhīvā”

05/10/2015

Izstādes darbos autori pievērsušies arhīva kā nozīmīga kultūras krājuma potenciālam.

 

Šī gada nogalē un nākamajā gadā Latvijas reģionu kultūras centros būs aplūkojama Latvijas Laikmetīgās mākslas centra (LLMC) veidotā izstāde Pazudis arhīvā, ko papildinās izglītības programma Lielā lupa. No 15. oktobra līdz 15. novembrim izstāde notiks Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, tā tiks atklāta 14. oktobrī plkst. 16.00, savukārt 13. oktobrī plkst. 15.00 notiks seminārs skolotājiem, informējot par izglītības programmas piedāvātajām iespējām.

Izstāde Pazudis arhīvā veidota, balstoties uz Latvijas Laikmetīgās mākslas centra datu bāzes un arhīva materiāliem, kas ir plašākā informācijas krātuve par Latvijas laikmetīgās mākslas procesiem. Izstādes darbos mākslinieku un kuratoru tandēmi pievērsušies arhīva kā nozīmīga kultūras krājuma potenciālam, apskatot to kā daudzpusīgu informācijas nesēju, kas veido un pārformulē attiecības ar vēsturi, kā arī iesaista skatītāju kā aktīvu arhīva un mākslas darba lietotāju.

Izstādes dalībnieki: Jānis Borgs un Laura Feldberga, Līga Lindenbauma un Kristaps Grundšteins, Aiga Dzalbe un Kristaps Epners, Ieva Epnere, Baiba Legzdiņa, Haralds Matulis un Ieva Saulīte. Izstādes kuratore – mākslas zinātniece Andra Silapētere.

Caur LLMC laikmetīgās mākslas arhīva platformu izstāde Rīgas mākslas telpā pievērsīsies atmiņas, identitātes, kolektīvās un individuālās vēstures jautājumiem. Izstādē aicināti piedalīties Latvijas un ārvalstu mākslinieki, kuri iepazīstinās ar virkni radošām pieejām, kas caur variētām arhīvu un arhivēšanas praksēm laikmetīgajā mākslā aktualizē daudzas šodienas realitātei nozīmīgas tēmas. Izstādes ietvaros tiks rīkots arī starptautisks simpozijs, kas tematiski aplūkos arhīva un tā potenciālu kultūras un zināšanu uzkrāšanas un nodošanas procesā. Simpozija dalībnieki tematiskajam lokam piedāvās atšķirīgus skatījumu caur savu vēsturisko un estētisko pieredzi.

Izglītības programma Lielā lupa veidota, izmantojot LLMC arhīvā atrodamās liecības par Latvijas laikmetīgās mākslas norisēm. Tās mērķis ir interesantā veidā iepazīstināt skatītājus gan ar laikmetīgās mākslas valodu, gan ar Latvijas mākslas un kultūras vēsturi. Ar digitālu un analogu spēļu palīdzību izstādes apmeklētājiem būs iespēja labāk iepazīt konkrētus māksliniekus, mākslas darbus, aktuālās norises Latvijas laikmetīgajā mākslā, kā arī veidot jaunus mākslas darbus. Izglītības programma adresēta plašai auditorijai – gan bērniem, kas vēl tikai apgūst mākslas pamatus, gan visa vecuma pieaugušajiem. Idejas autore un projekta vadītāja ir mākslas zinātniece Linda Veinberga. Izglītības programmu papildinās Annas Veilandes Kustikovas lekcija un video programma Jaunākā kustīgā attēla māksla Baltijā – Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā tā notiks 14. novembrī plkst. 13.00.

Lai iepazīstinātu ar izglītības programmas Lielā lupa piedāvātajām iespējām, vispārizglītojošo skolu, pirmsskolas izglītības iestāžu un interešu izglītības jomā strādājošie pedagogi tiek aicināti uz informatīvu semināru dienu pirms izstādes atklāšanas. Seminārs Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā notiks 2015.g. 13. oktobrī plkst. 15.00.

LLMC ceļojošo izstāžu cikls Latvijas reģionu kultūras centros ir daļa no projekta Arhīvu dažādās formas. Laikmetīgas mākslas arhīvs. Izpēte, izstāde un simpozijs. Projekts veidots, Latvijas Laikmetīgās mākslas centram sadarbojoties ar Living Art Museum (NYLO) Reikjavikā, Islandē.

Projektu veido trīs galvenās aktivitātes:

  • Ceļojoša izstāde Pazudis arhīvā Latvijas reģionu kultūras centros (2015-2016);
  • Starptautiska laikmetīgās mākslas izstāde Pazudis arhīvā Rīgas mākslas telpā (4.02-27.03.2016);
  • Starptautisks simpozijs Rīgā 26.02.2016., Rīgas mākslas telpā.

Izstādes norises vietas:

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs (15.10.-15.11.2015.)
Alūksnes muzejs (25.11-10.01.2016.)
Rīgas mākslas telpa (04.02.2016.- 27.03.2016.)
Kuldīgas mākslas nams (31.03.2016.-13.04.2016.)
Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs (23.04.2016 – 29.05.2016.)