jaunumi

— Izdevniecība “Neputns” izdod Kārļa Vērdiņa dzejas krājumu “Pieaugušie”

07/10/2015

Tas ir Kārļa Vērdiņa ceturtais dzejas krājums, tas tapis pēdējo septiņu gadu laikā.

 

Pieaugušie ir Kārļa Vērdiņa ceturtais dzejas krājums, tas tapis pēdējo septiņu gadu laikā. Izdevumu papildina grupas Sigma disks, kurā iekļautas trīs dziesmas ar Kārļa Vērdiņa vārdiem.

“Tas koncentrējas uz izjūtām, kas pavada cilvēku, atvadoties no jaunības un tās ilūzijām par neierobežotām nākotnes iespējām, piedzīvojot atskārsmi par dzīves ierobežotību un trauslumu. Šīs izjūtas sasaucas ar dzimšanas, nobriešanas un nāves ciklu, kas krājumā izpaužas gan priekā par jaunas dzīvības rašanos, gan laikabiedru dzīves vērojumos, gan epitāfijās tuviem aizgājējiem. Krājuma dzejoļus ietekmējis to tapšanas laiks, kas sakrīt ar ekonomiskās krīzes gaitu, emigrācijas vilni un lēno valsts atgūšanos no krīzes, tādēļ tajā vietām atbalsojas sabiedriski jautājumi,” tā Kārlis Vērdiņš.

Krājuma redaktors ir dzejnieks Jānis Rokpelnis. “Kārļa Vērdiņa jauno dzejoļu krājumu spilgti raksturo neimitēts gaišums un mīļums, ko mēdz dēvēt par “vācietisko”. Vienlaikus krājuma manuskriptā neiztrūkst dramatisku, traģisku dzejoļu. Vērdiņš gluži ikdienišķas norises bieži aplūko no neierasta skatpunkta, veido nelielas noveles. Skaidrā, tīrskanīgā izteiksme bez samākslotiem mežģījumiem kā allaž apliecina dzejnieka ievērojamo meistarību.”

Izdevumu papildina grupas Sigma disks, kurā iekļautas trīs dziesmas ar Kārļa Vērdiņa vārdiem.

Kārlis Vērdiņš (1979) ir autors četriem dzejas krājumiem – Ledlauži (2001), Biezpiens ar krējumu (2004), Es (2008) un Pieaugušie (2015), kā arī dzejas krājumam bērniem Burtiņu zupa (2007). Sastādījis un rediģējis vairākus dzejas krājumus, pētījumus. Atdzejojis T.S. Eliota, V. Vitmena, J. Brodska, V. B. Jeitsa u. c. dzejnieku darbus. Kārļa Vērdiņa dzeja tulkota vairākās valodās, tā iekļauta Centrālās un Austrumeiropas jauno dzejnieku antoloģijā A Fine Line (Arc Publications, Lielbritānija, 2004), savukārt dzejolis Come to me iekļauts Sautbenkas Mākslas centra ekspertu veidotajā piecdesmit pēdējo gadu labāko mīlas dzejoļu izlasē. 2015. gadā klajā nākusi Kārļa Vērdiņa dzejas izlase angļu valodā Come to me (Arc Publications).

Vērdiņš saņēmis Dienas gada balvu kultūrā (2001., 2008. gadā), Autortiesību bezgalības balvu (2006), Olivereto balvu par dzejoli Karavīri (2007), Literatūras gada balvu kategorijā Bērnu literatūra par krājumu Burtiņu zupa (2007) un Dzejas balvu 2008 par krājumu Es.

Redaktors: Jānis Rokpelnis
Māksliniece: Zane Ernštreite