jaunumi

— LLMC Vakarskolas 3. sezonas 2. lasīšanas darbnīca „Māksla un migrācija”

09/10/2015

Tieši attēli un ziņu sižeti ir telpa, kurā bēgļu krīze norisinās priekš vairuma eiropiešu.

 

13. oktobrī plkst. 18.00 Latvijas Laikmetīgās mākslas centrā notiks LLMC Vakarskolas trešās sezonas otrā lasīšanas darbnīca par mākslu un migrāciju. Lai gan migrācijas jautājumi plašākā Eiropas sabiedrībā īpašu aktualitāti ieguvuši tieši pēdējos mēnešos, ārpus Eiropas tie ir parasta ikdienas daļa. Pretnostatījums starp šķietami pārtikušo Eiropu un tās salīdzinoši trūcīgo pievārti rosinājis gan cilvēku, gan mākslas mēģinājumus šo robežu šķērsot – vai vismaz problematizēt.

Amerikāņu autora un mākslinieka Maikla Baera teksts atsaucas uz projektu, kurā viens Pablo Pikaso darbs no Eindhovenas Van Abbemuseum kolekcijas tika eksponēts Palestīnā. Šīs teritorijas neskaidrais statuss un saspīlētās attiecības ar Izraēlu izgaismoja virkni jautājumu par valstiskumu, pašnoteikšanos, drošību, kustības un rīcības brīvību – daudz plašāku interesi izraisīja nevis glezna, bet attēli, ar kuru palīdzību šis notikums tika prezentēts un atspoguļots.

Tieši attēli un ziņu sižeti ir telpa, kurā bēgļu krīze norisinās priekš vairuma eiropiešu. Tā kļuvusi par sava veida izrādi, sašķobot priekšstatu par Vidusjūras reģionu kā miermīlīgu atpūtas zonu. Atsaucoties uz vēsturi, kurā tas bija vienotas kultūras un politiskās sistēmas areāls, Marokā dzīvojošā autore Nahraina Almusavi analizē ielu mākslas piemērus no svarīgākajām robežpilsētām. Tie piedāvā skatu uz Eiropu no ārpuses un liecina par radikāli atšķirīgajiem vienas un tās pašas telpas lasījumiem.

Lasīšanas darbnīcas teksti:

  • Michael Baers. No Good Time for an Exhibition: Reflections on the Picasso in Palestine Project, Part II. 2012
  • Nahrain Al-Mousawi. Aesthetics of Migration. Street Art in the Mediterranean Border Zones. 2015

Tekstus var saņemt, rakstot uz santa.micule@lcca.lv.