jaunumi

— Ar lekciju par homofobijas mantojumu Latvijā uzstāsies vēsturniece Ineta Lipša

21/10/2015

Lekcija turpinās septembrī iesākto lekciju ciklu "Bīstamie sakari: seno fobiju šodiena Latvijā".

 

22. oktobrī pulksten 19.00 Žaņa Lipkes memoriālā notiks vēsturnieces Inetas Lipšas lekcija Homofobija Latvijā: avoti, paralēles, mantojums. Ineta Lipša ir populārās monogrāfijas Seksualitāte un sociālā kontrole Latvijā, 1914-1939 autore. Lekcija turpinās septembrī iesākto lekciju ciklu Bīstamie sakari: seno fobiju šodiena Latvijā.

Šoreiz, jau piektajā šī cikla lekcijā, saruna būs par homofobijas sociālo konstruēšanu, vēsturnieces skatījums uz to, kāda šodienas Latvijas sabiedrībai varētu būt saistība ar padomju homofobiju. Kas ir un kur meklējams šis padomju mantojums, kādas paralēles tas ļauj saskatīt un izprast? Vai homofobijas pagātne ir senāka par 20. gadsimtu?

Līdz šim ciklā Bīstamie sakari: seno fobiju šodiena Latvijā notikušas jau četras lekcijas: Olgas Procevskas lekcija par bēgļu metaforām, Kaspara Zeļļa lekcija, veltīta rasisma vēsturei, Valda Tēraudkalna lekcija par islamofobiju un Mārtiņa Kaprāna lekcija par Ukrainas sašķelto vēsturisko atmiņu. 

Lekciju cikls ir paredzēts kā iespēja debatēt par augošo neiecietību un radikālismu Eiropā, arī Latvijas sabiedrībā. Būtisku impulsu cikla idejai sniedza Eiropas Savienības bēgļu krīze, kas izraisīja gan masveida neiecietību Latvijas iedzīvotājos, gan intensīvus centienus solidarizēties ar bēgļiem un tos atbalstīt. Lekciju cikls aicina līdz decembra vidum vairākus sabiedrībā pazīstamus pētniekus kopā ar klausītājiem diskutēt par iespēju krīzes apstākļos saglabāt Eiropas tradicionālās vērtības – iecietību, humānismu un cilvēktiesības visiem. Diskusiju cikls ir iespējams, pateicoties ASV vēstniecības Latvijā un Konrāda Adenauera fonda atbalstam. Lekciju teksti un kritiska refleksija par to saturu būs pieejama, pateicoties interneta žurnāla Punctum atbalstam.