jaunumi

— Saruna par Dāvja Sīmaņa filmu “Puika ar suni” – kā ar bērniem runāt par karu?

12/11/2015

Kāpēc vecāki izvairās runāt ar bērniem par karu, varbūt pietiek tikai ar skolas vēstures stundām?

 

Žaņa Lipkes memoriāls Ķīpsalā ceturtdien, 12. novembrī, plkst. 18.00 aicina uz sarunu par režisora Dāvja Sīmaņa filmu Puika ar suni un diskusiju Kā runāt ar bērniem par karu? Pieaugušo noslēpumi bērna acīm un pusaudža spīts paveikt ko īpašu.

Režisors Dāvis Sīmanis stāstīs par filmas idejas tapšanu, un rakstniece Inese Zandere lasīs fragmentus no savas topošās grāmatas par Žaņa Lipkes dēlu Zigi Stāsts par nosargātu noslēpumu. Diskusijā piedalīsies komunikācijas pētnieks Mārtiņš Kaprāns un filmas producents Gints Grūbe. Runāsim par drosmi, nodevību un uzdrīkstēšanos vēstures neprāta brīžos. Cik atšķirīga ir mūsu ierastā dzīve no kara laika ikdienas, tālu aiz frontes līnijas? Kāpēc vecāki izvairās runāt ar bērniem par karu, varbūt pietiek tikai ar skolas vēstures stundām?

Studijas Mistrus Media filma Puika ar suni ir Ineses Zanderes darbā balstīts vēsturiski patiess stāsts, kurā 20. gadsimta traģiskākie notikumi kļūst par kāda Pārdaugavas pusaudža spēles laukumu un pieaugšanas telpu. Ziga tēvs Žanis, riskēdams ar ģimenes dzīvību, glābj nāvei nolemtos, filma fiksē šo cilvēcību no bērna skatpunkta.

Režisors un scenārija autors Dāvis Sīmanis par savu filmu raksta: “Mūsu filma izmanto iespēju fiksēt Lipkes diriģēto pārdrošo avantūru no bērna skatpunkta, jo tieši dēls Zigis, kurš novēro pasauli nevis kā izkalkulētu sistēmu, bet ar sev piemītošām emocijām un fantāziju, var mazliet atklāt šīs vēsturiskās mistērijas un tajā iesaistīto cilvēku nozīmi.

Tas ir stāsts par viena bērna īpašo pieredzi, novērojot un pašam piedaloties tēva bīstamajā plānā. Spiests atteikties no draugiem, spēlēm, pilsētas izklaidēm, Zigis piedzīvo iekšēju un ārēju sadursmi starp dabisko vēlmi izdzīvot savu bērnību, kurā tēvs vienmēr atrastu laiku dēlam un kurā ģimene būtu nešķirams visums, un vēstures šausminošo nepielūdzamību.”