jaunumi

— Gaidāma Ivara Ījaba lekcija “Totalitārisms Eiropā: vēsture un šodiena”

01/12/2015

Lekcija notiks ceturtdien, 3. decembrī, pulksten 18.00, Žaņa Lipkes memoriālā.

 

Ceturtdien, 3. decembrī, pulksten 18.00, Žaņa Lipkes memoriālā notiks pazīstamā sociālo zinātņu profesora Ivara Ījaba lekcija Totalitārisms Eiropā: vēsture un šodiena.

Domājot par 20. gadsimta Eiropas totalitārajiem režīmiem, visbiežāk priekšplānā iznāk tā necilvēciskie aspekti: masu terors, vispārēja cenzūra, uzraudzība un kontrole. Daudz neērtāks ir bijis jautājums, kādēļ tik liels daudzums cilvēku, tai skaitā gudru un izglītotu cilvēku, krita par upuri totalitārisma valdzinājumam. Šīs lekcijas centrā būs totalitārisma psiholoģiskie un estētiskie aspekti, cenšoties sniegt, iespējams, subjektīvu ieskatu šajā problēmā.

Septembrī uzsākto lekciju ciklu Bīstamie sakari: seno fobiju šodiena Latvijā 9. janvārī noslēgs saruna ar Jaunā Rīgas teātra aktieri Vili Daudziņu Atmiņas uzslāņojumi. Vēl šogad, 17. decembrī notiks teoloģijas doktores Ilzes Jansones lekcija Vai dusmīga un nelaimīga? – stereotipi par feminismu Latvijā.

Līdz šim ciklā Bīstamie sakari: seno fobiju šodiena Latvijā notikušas jau septiņas lekcijas: Olgas Procevskas lekcija par bēgļu metaforām, Kaspara Zeļļa lekcija, veltīta rasisma vēsturei, Valda Tēraudkalna lekcija par islamofobiju, Mārtiņa Kaprāna lekcija par Ukrainas kolektīvo atmiņu, Inetas Lipšas priekšlasījums par homofobijas vēsturi Latvijā, Mārtiņa Mintaura lekcija par postkoloniālismu un Denisa Hanova lasījums par nacionālisma vēsturi. Lekciju ieraksti skatāmi mājaslapā sadaļā Lekciju tiešraide.

Lekciju cikls ir paredzēts kā iespēja debatēt par augošo neiecietību un radikālismu Eiropā, arī Latvijas sabiedrībā. Būtisku impulsu cikla idejai sniedza Eiropas Savienības bēgļu krīze, kas izraisīja gan masveida neiecietību Latvijas iedzīvotājos, gan intensīvus centienus solidarizēties ar bēgļiem un tos atbalstīt. Lekciju cikls aicina līdz decembra vidum vairākus sabiedrībā pazīstamus pētniekus kopā ar klausītājiem diskutēt par iespēju krīzes apstākļos saglabāt Eiropas tradicionālās vērtības – iecietību, humānismu un cilvēktiesības visiem.

Diskusiju-lekciju cikls ir iespējams, pateicoties ASV vēstniecības Latvijā un Konrāda Adenauera fonda atbalstam. Lekciju teksti un kritiska refleksija par to saturu būs pieejama interneta žurnālā Punctum. Tiek nodrošināta lekciju tiešraide internetā portālā www.lipke.lv, un turpat pieejams visu notikušo lekciju arhīvs.