jaunumi

— Teoloģe Ilze Jansone uzstāsies ar lekciju „Vai dusmīga un nelaimīga? Stereotipi par feminismu Latvijā”

16/12/2015

Lekcija notiks ceturtdien, 17. decembrī, pulksten 18.00, Žaņa Lipkes memoriālā.

 

Ceturtdien, 17. decembrī, pulksten 18.00, Žaņa Lipkes memoriālā notiks rakstnieces un teoloģijas zinātņu doktores Ilzes Jansones lekcija Vai dusmīga un nelaimīga? Stereotipi par feminismu Latvijā.

Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes vadošā pētniece Ilze Jansone akcentēs dažus aizspriedumus, kas saistāmi ar feminismu un tā izpratnēm Latvijas kontekstā. Stereotipi par feminismu faktiski ir iedalāmi vismaz divās lielās grupās – pirmkārt, tie, kas tiek saistīti ar feministes tēlu nosacītā publiskā telpā un dažādos medijos, un, otrkārt, stereotipi, kuru slazdos iekrīt pašas feministes, tādējādi neviļus sekmējot visdažādāko aizspriedumu plašāku un dziļāku attīstību. Lekcijā kopīgi mēģināsim atbildēt uz jautājumiem, kas īsti ir feminisms mūsdienu Latvijā un uz kura no viļņiem mēs šobrīd atrodamies? Kāda ir latviešu feministe, par ko viņa interesējas, kādā valodā runā un kādas vērtības aizstāv?

Septembrī uzsākto lekciju ciklu Bīstamie sakari: seno fobiju šodiena Latvijā 9. janvārī pulksten 19.00 noslēgs saruna ar Jaunā Rīgas teātra aktieri Vili Daudziņu Atmiņas uzslāņojumi. Latvijā pastāv paralēlas, konfliktējošas un bieži izolētas atmiņu  telpas. Jaunā Rīgas teātra aktieris Vilis Daudziņš sarunā ar lekcijas viesiem runās par Latvijas traģiskajām atmiņām un iespējām veidot kopīgu atmiņu telpu un kultūru dialogu teātrī.

Līdz šim ciklā notikušas jau astoņas lekcijas: Olgas Procevskas lekcija par bēgļu metaforām, Ivara Ījaba lekcija par totalitārismu, Kaspara Zeļļa lekcija, veltīta rasisma vēsturei, Valda Tēraudkalna lekcija par islamofobiju, Mārtiņa Kaprāna lekcija par Ukrainas kolektīvo atmiņu, Inetas Lipšas priekšlasījums par homofobijas vēsturi Latvijā, Mārtiņa Mintaura lekcija par postkoloniālismu un Denisa Hanova lasījums par nacionālisma vēsturi. Lekciju ieraksti skatāmi mājaslapā www.lipke.lv sadaļā Lekciju tiešraide.

Lekciju cikls ir paredzēts kā iespēja debatēt par augošo neiecietību un radikālismu Eiropā, arī Latvijas sabiedrībā. Būtisku impulsu cikla idejai sniedza Eiropas Savienības bēgļu krīze, kas izraisīja gan masveida neiecietību Latvijas iedzīvotājos, gan intensīvus centienus solidarizēties ar bēgļiem un tos atbalstīt. Lekciju cikls aicina līdz decembra vidum vairākus sabiedrībā pazīstamus pētniekus kopā ar klausītājiem diskutēt par iespēju krīzes apstākļos saglabāt Eiropas tradicionālās vērtības – iecietību, humānismu un cilvēktiesības visiem.

Diskusiju-lekciju cikls ir iespējams, pateicoties ASV vēstniecības Latvijā un Konrāda Adenauera fonda atbalstam. Lekciju teksti un kritiska refleksija par to saturu ir pieejama interneta žurnālā Punctum. Tiek nodrošināta lekciju tiešraide internetā portālā www.lipke.lv, un turpat pieejams visu notikušo lekciju arhīvs.