jaunumi

— Iznācis vizuālo mākslu žurnāla “Studija” 105. numurs

18/12/2015

Rubrikā "Viedokļi" par vairākiem pasākumiem, kas aktualizēja diskusijas par mākslu, tās ētisko dabu un mākslinieka brīvības robežām.

 

Jaunajā numurā Inga Bunkše raksta par to, kas īsti ir zelta proporcija, Artis Svece uzdod jautājumu, vai skaistumam ir nozīme laikmetīgajā mākslā, saruna ar mākslas mecenātu, kolekcionāru Jāni Zuzānu, viedokļi par tikumīgo / NEtikumīgo mākslu, Andra Freiberga klusā daba u. c.

Priekšplānā Arta Sveces raksts par skaistā aktualitāti. “Jā, skaistumam ir nozīme gan modernajā, gan laikmetīgajā mākslā, skaistums nekad no mākslas nav pazudis. Vienīgi, pirmkārt, jānoskaidro, kādā izpratnē šis jēdziens tiek lietots. Otrkārt, mūsdienās tas reti tiek lietots, lai raksturotu galveno, kas mākslas darbu padara par labu mākslas darbu. Skaistums ir svarīgs, bet tas nav svarīgākais laikmetīgās mākslas darbos,” raksta Artis Svece.

Izstāde Proportio, kas notika līdztekus Venēcijas biennāles skatei, rosinājusi Ingu Bunkši izpētīt, kas gan īsti ir zelta proporcija. “Zināšanas par to vienmēr bijušas gan progresīvas, gan cieši saistītas ar noslēpumainu mācību un reliģiskajām tradīcijām, tāpēc nereti turētas aiz atslēgas. Ticis pat uzskatīts, ka šo zināšanu nepareizai lietošanai varētu būt neprognozējamas sekas, tāpēc tās mērķtiecīgi slēptas vai pat iznīcinātas. Sakrālajā ģeometrijā valda uzskats, ka tie, kas pārzina zelta griezumu, māk to ieraudzīt un izmantot, var tuvināties Dievam, garīgumam.”

Numura saruna ar mākslas mecenātu, kolekcionāru Jāni Zuzānu, kurš kļuvis par Tate Modern iepirkumu komisijas Krievijas un Austrumeiropas iepirkumu komitejas locekli un septembra beigās piedalījās šīs komitejas ceļojumā uz Poliju. Ko tas nozīmē un kas tad tur notika – par to saruna.

Rubrikā Portrets par mākslinieci Līviju Endzelīnu, kuras darbos savijas “naivais un eksaktais, liriskais un racionālais, harmoniskais un dramatiskais, liecinot par mokošu pretrunu plosītu pasaules un savas patības izjūtu.”

Rubrikā Viedokļi par vairākiem pasākumiem, kas aktualizēja diskusijas par mākslu, tās ētisko dabu un mākslinieka brīvības robežām. Viedokli par Netikumīgās mākslas vakaru Kaņepes kultūras centrā, izstādi 30 no 30 Kuldīgas Mākslinieku rezidences galerijā un akciju Paņem priekšā mākslu!, ko organizēja Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, izsaka Santa Mičule, Skaidrīte Lasmane un Iveta Laure.

Numurā vēl lasāmas recenzijas, apskati par izstādēm, notikumiem Latvijā un pasaulē, grāmatas no LNB mākslas lasītavas u. c.

Uz numura vāka: Darja Meļņikova Telpa 3. Seko man. Jauktu mediju instalācija. 2015. Foto: Reinis Hofmanis.