jaunumi

— “Bolderājā” notiks pretkara izstāde “{NE MIERS}” un diskusija par kara tēlu

18/02/2016

Sērija "{NE MIERS}: dialogi" ir mobilas izstādes un diskusijas ārpus Krievijas, brīvās galerijās un telpās.

 

21. februārī pulksten 19.00 grāmatnīcā Bolderāja tiks atklāta krievu pretkara izstāde {NE MIERS}. Rīgas ekspozīcijā tiks iekļauti projekta {NE MIERS} glezniecības, grafikas, instalācijas, fotogrāfijas un video darbi no Krievijas, Ukrainas, Baltkrievijas, Dānijas un Čīles māksliniekiem. Izstādes atklāšanas pasākumā notiks diskusija Kara tēls: masu un personiskais, kā arī ar skaņu mākslas un dzejas performanci uzstāsies Latvijas dzejniece un māksliniece Jeļena Glazova duetā ar mākslinieku Maksimu Jevstropovu (Siberian Improvisation Company dalībnieks, Pēterburga).

Mākslinieki, kas piedalās projektā: Viktors Ždanovs (Maskava), Aidars Bekčintajevs (Maskava – Vīne), Jegors Antsigins (Kijeva), Inna Fedorova (Rostova pie Donas), mākslas grupa Zip (Krasnodara), Aleksandrs Vasukovičs (Minska), Nikolajs Urencevs (Pēterburga), Kristīne Skova Hansena (Kopenhāgena), Anna Ščerbina (Kijeva), Evgenija Rimkeviča (Krasnodara), Tonja Meļnika un Shvemy (Pēterburga), Saša Laskovskis (Čile), Marija Mihantijeva (Maskava), Deniss Makarovs (Maskava), Darija Orlova (Murmanska), Lida Matvijenko (Ļvova), Konstantīns Stavrovs (Pēterburga), Aļjoša Hoojs (Pēterburga), Darija Grišina (Pēterburga), Liza Morozova (Maskava), Nataša Tseljuba (Kijeva), Lita Poļakova (Pēterburga), Nikita Raskazovs (Pēterburga), Katja Sintika (Pēterburga), Nikita Pirogovs (Pēterburga), Darija Apahonciča (Pēterburga), Vadims Lurje (Pēterburga), Jeļena Glazova (Rīga).

Organizatori: Katrina Nenasheva (Krasnodara-Maskava), Maksims Jevstropovs (Pēterburga), Igors Cvetkovs (Ventspils).

Sērija {NE MIERS}: dialogi ir mobilas izstādes un diskusijas ārpus Krievijas, brīvās galerijās un telpās. Tas ir mēģinājums būvēt dialogu starp pilsētniekiem, māksliniekiem, aktīvistiem, kultūras un sociālās mijiedarbības organizēšana starp dažādām kopienām un valstīm.

{NE MIERS} ir Maskavas un Pēterburgas mākslinieku iniciētas ielu izstādes, kas veltītas pretkara tēmai. Projekta galvenais mērķis – refleksija par kara tēmu visdažādākajās tā izpausmēs, kolektīvas mākslinieciskas izteiksmes par personības un valsts savstarpējajām attiecībām, ielu mākslas robežu izpēte mūsdienu Krievijas reāliju ietvaros.

Pirmā ielu izstāde {NE MIERS} notika Sanktpēterburgā 2015. gada 27. decembrī. Krievijā ir likums, kas aizliedz jebkādas izpausmes un sanāksmes (patiesībā jebkuru grupu, kurā ir sapulcējušies vairāk nekā 2 cilvēki), ja nav iegūta valdības atļauja 10 dienas iepriekš. Turklāt šīs sanāksmes var notikt tikai īpašās vietās, parasti priekšpilsētās vai grūti pieejamās vietās. Krievijas valdībai ir tiesības aizliegt jebkādu sanāksmi un tādējādi to uzskatīt par nelikumīgu. Pēc trīskārtēja varas atteikuma rīkot izstādi Marsa laukumā māksliniekiem neatlika nekas cits kā izveidot pārvietojamus banerus un mobili pārvietoties pa pilsētu pastāvīgas OMON policijas uzraudzībā. Par izstādes kuratoru kļuva vide, kura arī izvēlējās {NE MIERA} mobilo urbānā protesta formātu. Šāds interaktīvs formāts radīja daudz sarežģītu jautājumu gan pilsoniskā, gan mākslas kritikas laukā: kā darboties krievu māksliniekam pašreizējos apstākļos, kad jebkura izteikšanās sabiedriskā telpā no varas puses tiek uztverta kā huligānisms un dažreiz pat noziegums? Kāds vizuālais kods iestrādāts pašos policistos, nejaušos garāmgājējos, ar kādiem noteikumiem iespējams dialogs? Kā skatītājs uztver absolūti neaizsargātu mākslinieku, kurš personīgi demonstrē savu darbu agresīvos nosacījumos? Mākslinieki plāno meklēt atbildes uz šiem jautājumiem gan Krievijā, gan aiz tās robežām. Nākamā mobilā ielas izstāde {NE MIERS} notiks Maskavā marta sākumā.