jaunumi

— Iznācis vizuālo mākslu žurnāla “Studija” 106. numurs

24/02/2016

Ingrīda Peldekse intervē arhitektu Gunāru Birkertu, savukārt Baiba Vanaga – Sentendrūsas Universitātes Mākslas vēstures skolas vecāko lektoru Džeremiju Hovardu.

 

Jaunajā Studija numurā lasāma saruna ar Gunāru Birkertu, pārdomas par utopiju, veltījums Melnā kvadrāta un latviešu mākslinieku izstādes simtgadei, viedokļi par mākslas kritiku u. c. Uz vāka: Gunārs Birkerts, ASV vēstniecība Somijā, Helsinkos (neuzbūvēta, makets, 1975).

“Pieminot Melnā kvadrāta simtgadi, vēlos atcerēties arī pirmās ārpus Latvijas sarīkotās latviešu mākslas izstādes gadsimta jubileju. Arī šī izstāde bija skatāma Petrogradā, tajā pašā Nadeždas Dobičinas privātajā galerijā, tikai divus mēnešus pirms Melnā kvadrāta eksponēšanas ne mazāk slavenajā Pēdējā futūristiskajā gleznu izstādē „0,10””. Irēnas Bužinskas rakstā lasiet par diviem nozīmīgiem 1915. gada notikumiem.

Intervijas šoreiz ir divas. Ingrīda Peldekse sarunājas ar arhitektu Gunāru Birkertu. Savukārt Baiba Vanaga – ar Sentendrūsas Universitātes Mākslas vēstures skolas vecāko lektoru Džeremiju Hovardu (Jeremy Howard). Profesors Eduards Kļaviņš Hovardu nodēvējis par 19.– 20. gs. mijas Latvijas mākslas labāko speciālistu citzemju zinātnieku vidū. “Latvijas materiāls ir līdzvērtīgs, ļoti interesants un spilgts. Kāpēc lai tas tāds nebūtu?” sarunā norāda Hovards.

Pārdomās par ideālu eksistenci Tomasa Mora Utopijas un kādas biennāles kontekstā dalās Kārlis Vērpe. “Bet utopiskums sevī slēpj arī slazdus, jo iedvesmo nepārtrauktām gaidām pēc kā cita, jauna. (…) Tā, nemitīgi gaidīdams ko jaunu, atrodi sevi muļķa stāvoklī, turklāt tagadnes brīdim tā īsti neatliek laika,” raksta Kārlis Vērpe.

Rubrikā Viedokļi par mākslas kritiku. Uz Studijas jautājumiem atbild Normunda Naumaņa vārdā nosauktās Gada balvas kritikā pirmais laureāts – mākslas kritiķis Vilnis Vējš un mākslinieks Kristaps Ģelzis. Rakstā Aicinājums uz kritiku savu viedokli pauž Ilva Skulte.

Numura notikums – atjaunotā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ēka. Vairākos atvērumos skatāmas Jāņa Deinata fotogrāfijas, uzņemtas decembrī, kad muzeja galvenā ēka tika atvērta apmeklētājiem.

Numura grāmata – Mišels Fuko Šī nav pīpe (LLMC, 2015). “Var cerēt, ka sastapšanās ar šo tekstu ne tikai sekmēs modernās un laikmetīgās mākslas filozofisko premisu dziļāku izpratni, bet rosinās arī radošus procesus un, last but not least, sniegs neaizmirstamu lasīšanas baudu,” raksta interneta žurnāla Punctum redaktors, filosofs Igors Gubenko.

Lasiet arī recenzijas, apskatus par izstādēm, notikumiem Latvijā un pasaulē, apskatu par grāmatām no LNB mākslas lasītavas u. c.