jaunumi

— Nosaukti Latvijas Literatūras gada balvas nominanti

21/03/2016

Balvas laureāti tiks paziņoti un godināti 21. aprīlī Latvijas Literatūras gada balvas pasniegšanas ceremonijā Spīķeru koncertzālē.

 

Latvijas Literatūras gada balvas (LaLiGaBa) ekspertu komisija paziņojusi balvas nominantus, pieteikusi mūža balvas ieguvēju, kā arī atklājusi, kam par nozīmīgiem sasniegumiem Latvijas literatūrzinātnē tiks piešķirta speciālbalva.

Speciālbalva par nozīmīgu ieguldījumu pasaules kultūrtekstu latviskošanā tiks pasniegta Uldim Bērziņam par Eddas dziesmas tulkošanu no senislandiešu valodas, savukārt mūža balva – dzejniekam Jānim Rokpelnim.

„Par Jāni Rokpelni var uzrakstīt ar aizvērtām acīm. Par spilgto grāmatu Zvaigzne, putna ēna un citi (1975) ar neierastas estētikas strāvām. Par Rīgas iedzimto (1981) u.c. Viņš, būdams garā un miesā stiegrains, uzcītīgi tēsis savus klasiskos, traģiski ironiskos pantus” – vērtē ekspertu komisijas pārstāvis, dzejnieks Aivars Eipurs.

„Jānis Rokpelnis, jau sākot ar debiju 1975. gadā, vienmēr rakstījis to, kas nepieciešams katrai pilnvērtīgai literārajai kultūrai – viņš nesaudzīgi dekonstruējis valodu un līdz ar to arī realitātes uztveri. Rezultāts – it kā atsvešinātas, ironiskas un brīžiem pat ciniskas rindas, kas paplašina priekšstatu par dzeju un atgādina, ka patiesība ir pagalam nestabila – te tā pazib, te atkal zūd. Līdzīgu efektu rada arī viņa esejas un proza. Tomēr Rokpelnis ne tikai daudz un trāpīgi rakstījis. Viņš latviešu literatūrā nozīmīgs arī kā dzejas redaktors, kurš palīdzējis noslīpēt ne vienu vien krājumu un iedrošinājis (vai arī laicīgi sabaidījis) vairākus jaunos talantus. Tēlaini izsakoties, Rokpelnis ir kā ēna, kas krīt no latviešu dzejas pleciem” – vērtē ekspertu komisijas pārstāvis, dzejnieks Artis Ostups.

Latvijas Literatūras gada balvas žūrija izvirzījusi nominantus piecās kategorijās – labākais dzejas krājums, labākais prozas darbs, labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem, labākais ārvalstu literatūras tulkojums latviešu valodā un spilgtākā debija –, kā arī piešķīrusi divas speciālbalvas. No 73 vērtēšanai iesniegtajiem darbiem nominēti 22.

Kategorijā Labākais dzejas darbs – Andra Ogriņa krājums Plaukstu šķērsielas (Mansards), Toma Treiberga Drudzis (Mansards), Jāņa Rokpeļņa Post Factum (Neputns) un Kārļa Vērdiņa krājums Pieaugušie (Neputns).

Kategorijā Labākais prozas darbs izvirzīti trīs romāni no Dienas Grāmatas izdotās sērijas Mēs. Latvija, XX gadsimts – Noras Ikstenas Mātes piens, Māra Bērziņa Svina garša un Gunta Bereļa Vārdiem nebija vietas, kā arī Vlada Spāres romāns Tu nevari dabūt visu, ko gribi (Zvaigzne ABC) un Ingas Žoludes stāstu krājums Stāsti (Dienas Grāmata).

Par titulu Labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem šogad sacenšas Leona Brieža dzejas krājums Saputrotā putra (Liels un mazs), Luīzes Pastores stāsts Svešinieka atnākšana no Mākslas detektīvu sērijas (Neputns), Arno Jundzes fantastikas romāns jauniešiem Kristofers un Ēnu ordenis (Zvaigzne ABC) un Jura Zvirgzdiņa grāmata Have a nice day! Gandrīz mīlas stāsts (Pētergailis).

Labākā tulkojuma kategorijā uz balvu pretendē divas Maimas Grīnbergas tulkotās grāmatas – Jāna Unduska Gaidot vārdus un Mēlisa Frīdentāla Bites, abas izdotas apgādā Mansards, Džonotana Litela romāns Labvēlīgās Dena Dimiņa tulkojumā (Jānis Roze), Antonijas Mihaēlisas Pasaku stāstnieks, ko tulkojusi Inga Karlsberga, (Jānis Roze) un Boženas Ņemcovas Vecmāmiņa Halinas Lapiņas tulkojumā (Pētergailis).

Kā spilgtākā debija nominēts Madaras Gruntmanes dzejas krājums Narkozes (Neputns), Sabīnes Košeļevas romāns Rīga–Maskava. 21. gadsimta mīlasstāsts (Zvaigzne ABC), Elīnas Bākules-Veiras dzejas krājums Zilonis okeāns (Pētergailis) un Anitas Mileikas dzejas krājums Mūžīgā nepārtikusī stirna (Latgolys studentu centrs).

Balvas laureāti tiks paziņoti un godināti 21. aprīlī Latvijas Literatūras gada balvas pasniegšanas ceremonijā Spīķeru koncertzālē.

Balvu ieguvēji saņems naudas balvas, kā arī balvas simbolisko veidolu – LALIGABAs lampu, kuras idejas autors ir dizaina studija MĀJO. Balvas pasniegšanas ceremoniju veido rakstniece Inga Žolude, režisors Viesturs Roziņš, scenogrāfs Valters Kristbergs, videorežisors Kristaps Kalns un gaismu mākslinieks Jānis Sniķers. Pasākumu vadīs rakstniece un žurnāliste Kristīne Želve un rakstnieks Pauls Bankovskis, par muzikālajām intermēdijām rūpēsies patīkamās mūzikas ansamblis Brokastis četratā.

Suminot nominantus un gaidot apbalvošanas ceremoniju, aprīlī notiks divi nominēto darbu lasījumi – 8. aprīlī Kaņepes Kultūras centrā norisināsies prozas lasījumi, savukārt 16. aprīlī Koka Rīgā – dzejas lasījumi.