jaunumi

— Laikmetīgās mākslas festivāls „Survival Kit 8” pievērsīsies sabiedrības akupunktūrai

06/04/2016

Festivāls palūkosies uz mūsdienu sabiedrību kā ķermeni, meklējot un atrodot tā sāpīgākos punktus.

 

Šoruden, no 8. līdz 25. septembrim, Rīgā jau astoto gadu notiks starptautiskais laikmetīgās mākslas festivāls Survival Kit. Reaģējot uz novērojumiem un aktualitātēm, šogad festivāls pievērsīsies sabiedrības akupunktūrai, palūkojoties uz mūsdienu sabiedrību kā ķermeni, meklējot un atrodot tā sāpīgākos punktus. Paralēli izstādei festivāla ietvaros īpaša uzmanība tiks pievērsta daudzveidīgai notikumu programmai, kas ietvers gan mākslinieku vadītus meditācijas seansus un šamaniskas performances, gan pseidoreliģisku filmu seansus un kritiskas starpdisciplināras diskusijas. Festivālu rīko Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs.

Viena no izstādes kuratorēm, Inga Lāce, norāda: „Akupunktūra kā metafora sabiedrības sensitīvo zonu testēšanai, nav izvēlēta nejauši. Sabiedrības interese par netradicionālo medicīnu, ezotēriku un suģestiju pēdējos gados ir kļuvusi īpaši sakāpināta. Austrumu spirituālisms kļūst arvien klātesošāks mūsdienu tehnoutopiskajā pasaulē. Vai šo intereses fokusu var interpretēt kā bēgšanu no realitātes, jaunā dzīves stila atribūtu vai alternatīvu izdzīvošanas risinājumu, apzinoties, ka esošie instrumenti un metodes vairs nespēj piedāvāt cerēto rezultātu?”

Šogad par Survival Kit 8 mājvietu izvēlēta Karla fon Stricka muiža Aristida Briāna ielā 9, ko var salīdzināt ar fēniksu, kas atdzimst Rīgas kultūrtelpā. Vietas izvēli raksturo otra festivāla kuratore Solvita Krese: „Pirmkārt, Survival Kit vienmēr ir nodarbojas ar pilsētas kartēšanu – sekojot līdz tās attīstībai un izmaiņām, mūsu acīs iekrita šis kultūrvēsturiskais piemineklis – Karlafon Stricka muiža, kas kopš 2000. gada bija stāvējusi pamesta, bet nu ar labu aizgādņu palīdzību atdzimst par jaunu kultūrpunktu pilsētā. Tajā ir milzīgs potenciāls. Otrkārt, greznā ēka rezonē ar šī gada izvēlēto festivāla tēmu. Tās unikālajos interjera elementos vērojamas 19. gs. otrās puses ietekmes – orientālie elementi un misticisms.”

Starptautiskais laikmetīgās mākslas festivāls Survival Kit radās 2009. gadā kā reakcija uz ekonomiskās krīzes radītajām pārmaiņām Latvijā un joprojām rosina sabiedrību reaģēt uz pārmaiņām mūsdienu pasaulē un pārdomāt dažādas izdzīvošanas stratēģijas. Festivāla mākslinieki tiek aicināti savos darbos risināt kādu sabiedrībai nozīmīgu tēmu, apzinot alternatīvus scenārijus izdzīvošanai. Ik gadu festivālam tiek izvēlēta jauna norises vieta – kāda no Rīgas tukšajām ēkām, tādā veidā iezīmējot  tās potenciālu un iespējamās attīstības stratēģijas.