jaunumi

— Rīgas Fotogrāfijas biennālē 2016 LLMC Ofisa galerijā tiks atklāta Aleksandras Navratilas izstāde “Silbersee”

12/04/2016

Viņas darbs lēnām, bet neatlaidīgi atklāj stāstu par cilvēka ietekmi uz Zemi no ezera perspektīvas.

 

No 20. aprīļa līdz 20. maijam LLMC Ofisa galerijā būs skatāma mākslinieces Aleksandras Navratilas (Šveice/Nīderlande) personālizstāde Silbersee. Viņas darbs lēnām, bet neatlaidīgi atklāj stāstu par cilvēka ietekmi uz Zemi no ezera perspektīvas. Izstāde notiek Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2016 ietvaros sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru.

Melnbaltās fotogrāfijas, kuras uz ekrāna aizvieto cita citu un savstarpēji pārklājas, ir uzņēmis zinātnieks no Agfa-Orwo Biterfeldā, bijušajā Vācijas Demokrātiskajā Republikā – Dr. Freds Valkovs 1998. un 1990. gadā, tieši pirms Vācijas atkalapvienošanās. Vadot pētniecisko procesu, lai atrastu sudraba sastāvdaļas aizstājēju fotofilmiņās, viņš kļuva aizvien apsēstāks ar Silbersee ezera fotografēšanu. Dr. Valkovs ezeru aprakstīja kā nomācošu klātbūtni tā apkārtnes iedzīvotāju dzīvē un uzskatīja to par vainīgu paša krīzē, kad pārcēlās dzīvot uz šo apkārtni. Teksti uz fotogrāfijām apcer ķīmiskās piesārņotības lēno vardarbību.

Aleksandra Navratila (Alexandra Navratil, 1978, Cīrihe, Šveice) dzīvo un strādā Amsterdamā. Māksliniece bieži vien savu izpēti sāk filmu un fotogrāfiju arhīvos, ejot no attēla formālajām kvalitātēm pie naratīvajiem, sociālajiem, politiskajiem un ekonomiskajiem apstākļiem, kas ir darbu pamatā.

Viņas darbi nesen ir izstādīti Frieze Ņujorkā, TENT Roterdamā, de Appel mākslas centrā Amsterdamā, Laikmetīgās Mākslas institūtā Filadelfijā, un MUSAC (Museo de Arte Contemporáneo de Castilla y Leon) Spānijā, kā arī citur. A. Navratila ir saņēmusi vairākus apbalvojumus par saviem darbiem, tajā skaitā Cīrihes kantona Manor balvu (2013), Šveices Mākslas balvu (2009 un 2012), un Prix Mobilière Jaunās Mākslas balvu (2009). A. Navratila pasniedz Bāzeles Mākslas un Dizaina akadēmijā.

Izstāde skatāma katru darba dienu no 12:00 – 18:00 LLMC Ofisa galerijā (Alberta iela 13, 7. stāvs). Ieeja – bezmaksas.

Rīgas Fotogrāfijas biennāle (RFB) ir jauns starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz fotogrāfiju kā mākslas praksi, par prioritāti izvirzot Latvijas, Baltijas un Eiropas reģionus. Tās ietvaros vairākās Latvijas pilsētās notiks virkne fotomākslas izstāžu un izglītojoši pasākumi – simpozijs, lekcijas, tikšanās ar māksliniekiem un radošās darbnīcas. Biennāle turpmāk norisināsies katru otro gadu, tomēr dažādi pasākumi regulāri tiks rīkoti arī ārpus tās ietvariem. Vairāk par citiem RFB 2016 notikumiem – www.rpbiennial.com

Izstādi organizē: Rīgas Fotogrāfijas biennāle sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru.