jaunumi

— Gaidāms somu un igauņu dzejas ceļojums Latvijā

20/04/2016

Šī gada aprīļa beigās Latvijā viesosies somu dzejniece Heli Lāksonena un igauņu dzejniece Lēlo Tungala.

 

Šī gada aprīļa beigās Latvijā ieradīsies somu dzejniece Heli Lāksonena (Heli Laaksonen) un igauņu dzejniece Lēlo Tungala (Leelo Tungal), lai kopā ar dzejnieci un izdevēju Inesi Zanderi un dzejnieku un atdzejotāju Guntaru Godiņu no 26. līdz 29. aprīlim uzstātos vairāku Latvijas pilsētu bibliotēkās un skolās.

Dzejas ceļojumu rīko Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā, izdevniecība Liels un mazs, kā arī starptautiskā organizācija Poetry Ride.

2015. gadā izdevniecībā Liels un mazs iznāca Heli Lāksonenas dzejas grāmata bērniem Piec ait kalns, bet 2014. gadā Lēlo Tungalas dzejoļu izlase bērniem Daudzpusīgais ronis. Abas grāmatas atdzejojis Guntars Godiņš. Tagad Rīgas, Zvejniekciema, Limbažu, Talsu, Saldus un Kuldīgas skolēniem, kā arī bērnu literatūrā ieinteresētiem pieaugušajiem būs iespēja tuvāk iepazīt dzejnieces, klausīties lasījumus un uzzināt daudz ko jaunu par mūsu valodām.

Heli Lāksonena Somijā ir viena no vispopulārākajām dzejniecēm, kuru lasītāji un klausītāji mīl par asprātību, sirsnību un drosmi atrast dzeju vienkāršajā ikdienas dzīvē. Latvijā lielu interesi un Literatūras gada balvu izpelnījās Guntara Godiņa atdzejotā Heli Lāksonenas grāmata Kad gos smei (2012), kas ir piedzīvojusi vairākus papildmetienus. Heli Lāksonena dzejoļus raksta dienvidrietumu somu valodas dialektā, bet atdzejotājs Guntars Godiņš tos tulko, izmantojot Vidzemes lībiskās izloksnes iezīmes. Piec ait kalnam viņš līdzi devis arī vārdnīciņu, pievēršot bērnu  uzmanību valodas bagātībām – faktam, ka ikvienā valodā ir daudz “mazo valodiņu” jeb dialektu un izlokšņu, kurās runā cilvēki dažādos novados.

Lēlo Tungala ir vispazīstamākā bērnu dzejniece un rakstniece Igaunijā. Viņas daiļradi raksturo optimisms, dzīvesprieks un tiešums, atjautība un humors, negaidītas vārdu spēles un no aizspriedumiem brīva attieksme pret valodu. Viņa ir arī bērnu žurnāla redaktore. Lēlo Tungala izdevusi vairāk nekā 50 grāmatu bērniem, līdztekus rakstot arī dzeju pieaugušajiem, lugas, mācību grāmatas, dziesmu tekstus, operas un muzikālo uzvedumu libretus. Daudzi Lēlo Tungalas dzejoļi pārtapuši dziesmās. Viena no filmām, ar ko Igaunija sagaidīs savas valsts simtgadi, būs viņas bērnības atmiņu grāmatas Biedrs bērns ekranizācija. Maijā Igaunijā iznāks Ineses Zanderes dzejoļu krājums Līze Analīze un citi slimnīcas skaitāmpanti, kuru atdzejojuši Guntars Godiņš un Lēlo Tungala.

Programma:

  1. aprīlī plkst. 11.00 Zvejniekciema vidusskola, Atpūtas iela 1, plkst. 14.00 Limbažu Galvenā bibliotēka, Parka iela 23.
  1. aprīlī plkst. 10.20 Ziemeļvalstu ģimnāzija, Paula Lejiņa iela 12, plkst. 12.00 Rīgas Igauņu pamatskola, Atgāzenes iela 26, plkst. 18.00 Rīgā, Birojnīcā, Dzirnavu iela 84 k-2 (Berga Bazārs).
  1. aprīlī plkst. 10.00 Talsu Bērnu bibliotēka, Lielā iela 27, plkst. 14.00 Saldus pilsētas bibliotēka, Tūristu iela 3.
  1. aprīlī plkst. 11.00 Kuldīgas Galvenā bibliotēka.