jaunumi

— „„kim?” Rezidences Balva 2016″ piešķirta Ievai Epnerei

31/05/2016

Balvas ieguvēja rudenī pavadīs divus mēnešus Ņujorkā, kļūstot par pirmo rezidentu no Latvijas ISCP divdesmit gadu darbības laikā.

 

31. maijā Nordic Club House notika kim? Rezidences Balvas ieguvēja paziņošanas ceremonija, kurā tika apbalvota Ieva Epnere. Šogad balva organizēta sadarbībā ar Starptautisko darbnīcu un kuratoru programmu (ISCP) Ņujorkā, un kim? Rezidences Balvas 2016 ieguvēja šī gada rudenī pavadīs divus mēnešus Ņujorkā, kļūstot par pirmo rezidentu no Latvijas ISCP divdesmit gadu darbības laikā.
 
Ikgadējā kim? Rezidences Balva ļauj daudzsološam Latvijas māksliniekam vai divu mākslinieku apvienībai piedalīties rezidences programmā vienā no kim? partnerorganizācijām. Pirmās kim? Rezidences Balvas ieguvēja Darja Meļņikova 2015. gada vasarā pavadīja divus mēnešus KW Laikmetīgās mākslas institūtā Berlīnē, savukārt 2017. gada uzvarētājs dosies uz Gasworks izstāžu, darbnīcu un starptautisko rezidenču programmu Londonā.
 
Rezidences Balvas mērķis ir stiprināt Latvijas daudzsološo un reizē jau starptautisku pieredzi guvušo laikmetīgās mākslas pārstāvju – mākslinieku profesionālās prasmes, konkurētspēju un starptautisko sadarbību, sekmējot Latvijas mākslas atpazīstamību. Trīs gadu rezidenču cikls noslēgsies Latvijas simtgadē – 2018. gadā ar rezidentu kopizstādi Rīgā.
 
2015. gada rudenī kim? Laikmetīgās mākslas centrs balvas pirmajai kārtai nominēja 10 māksliniekus, kas atbilst kim? Rezidences Balvas kritērijiem: aktīvi piedalās izstādēs un tām paralēlajos pasākumos Latvijā un ārvalstīs; ir vecumā līdz 40 gadiem un pēdējo 6 gadu laikā ir piedalījušies vismaz vienā kim? veidotā projektā.
 
Mākslinieku portfolio izskatīja un fināla nominantus atlasīja starptautiskā žūrija: Alessio Antoniolli (Alessio Antoniolli) un Roberts Lekijs (Robert Leckie) (Gasworks izstāžu, darbnīcu un starptautisko rezidenču programmas vadītājs un Gassworks kurators), Ena Bārlova (Anne Barlow) (Ņujorkas mākslas telpas Art in General direktore), Adela Javica (Adela Yawitz) (Pasākumu un rezidenču programmas kuratore KW Laikmetīgās mākslas institūtā Berlīnē), Kari Konte (Kari Conte) (Starptautiskās darbnīcu un kuratoru programmas (ISCP) Ņujorkā vadītāja), Marija Linda (Maria Lind) (Stokholmas mākslas telpas Tensta Konsthall direktore; Gvandžu biennāles 2016 mākslinieciskā vadītāja) un Nikolauss Šafhauzens (Nicolaus Schafhausen) (Vīnes Kunsthalle direktors).
 
Fināla kārtai tika nominētie mākslinieki Ēriks Apaļais, Ieva Epnere, Inga Meldere, Katrīna Neiburga.
 
 Žūrijas vērtējums par laureāti:
 
„Es ticu, ka Ievas Epneres kandidatūra ir ideāli piemērota kim? Rezidences Balvas sniegtajai iespējai. Ir vairāki iemesli tam, kādēļ es uzskatu, ka Ieva ir ārkārtīgi daudzsološa māksliniece un ka ISCP Ņujorkā pavadītais laiks nāktu viņai par labu. Pabeidzot rezidenci HISK mākslas institūtā Ģentē, kas, viņas pašas vārdiem runājot, „atbrīvoja” viņas māksliniecisko praksi, viņa paplašināja savu metožu klāstu, papildus jau esošajam iespaidīgajam fotogrāfijas un video darbu kopumam eksperimentējot ar citiem medijiem, tādiem kā skaņa, instalācija un skulptūra. Domāju, ka Ņujorka būtu auglīga augsne šo meklējumu un personīgās mākslinieciskās izpētes turpināšanai. Es gribētu redzēt, kā viņas arkādiskais, klusi apcerīgais, bet vienlaikus spēcīgais redzējums, kurš sevī iekļauj valdzinošu nacionālā kultūras mantojuma apziņu, tiek pārnests uz viņas pieredzi Ņujorkā. Es domāju, ka šīs lielpilsētas vide un dzīvesstils krasi atšķiras no viņas līdzšinējās apkārtnes, un, bez šaubām, kalpos par iedvesmu un ļaus viņas darbam attīstīties daudzos dažādos virzienos.” (Nikolauss Šafhauzens)
 
Starptautiskā darbnīcu un kuratoru programma (ISCP) atbalsta mākslinieku un kuratoru radošo izaugsmi un veicina apmaiņu ar rezidenču un publisko programmu starpniecību. ISCP atrodas izbijušā rūpnīcā Bruklinā, piedāvājot 35 gaišas darba studijas, divas galerijas un projektu telpu. 1994. gadā dibinātā ISCP ir visaptverošākā starptautisko vizuālo mākslu rezidenču programma Ņujorkā. ISCP rīko izstādes, pasākumus un izbraukuma projektus, kuri ir bezmaksas un brīvi pieejami visiem, tādējādi uzturot dinamisku laikmetīgās mākslas praktizētāju un daudzveidīgu publiku kopienu. ISCP rezidencēs ir uzturējušies vairāk nekā 1200 mākslinieku un kuratoru no vairāk nekā 62 valstīm.
 
Ar Starptautisko rezidenču programmu un Pirmā stāva programmu Ņujorkā bāzētiem māksliniekiem ISCP tiecas nodibināt izcilu mākslinieku un kuratoru starptautisku tīklu. Veidotas profesionālai izaugsmei, programmas kalpo kā aktīvs starpnieks, radot redzamību un iesaisti visiem rezidentiem. ISCP programmas ir radītas, lai veicinātu dialogu un sadarbību. Integrētās darbības jomas, ieskaitot Rezidences programmas, Izstāžu programmu, ISCP Sarunas un Izbraukuma projektus, padara ISCP par nepārspējamu platformu laikmetīgās mākslas radīšanai, prezentēšanai un kontekstualizēšanai ar daudzveidīgu starptautisku perspektīvu palīdzību.

http://www.iscp-nyc.org