literatūra

— Fragments no lugas „Starp mums viss labi”

Dorota Maslovska

15/06/2016

Svarīgās dienas: piecpadsmitais. Tev izbirs pretkožu bumbiņas. Nesvarīgās dienas: visas pārējās. Tava laimīgā krāsa: caurspīdīga. Tavs laimes akmens: nierakmens.

 

index

Foto: Kšištofs Dubiels, Grāmatu Institūts

 

Dorota Maslovska (Dorota Masłowska, 1983) ir viena no mūsdienu pazīstamākajām un daudzkārt arī tracinošākajām poļu autorēm. Viņas darbi lasāmi tulkojumos daudzās pasaules valodās. Kopš debijas 2002. gadā autore saņēmusi Polijas literatūras nozīmīgākās balvas. Latvijas lasītājiem jau ir bijusi iespēja iepazīties ar viņas daiļradi vairākkārt – romānu Poļu-krievu karš zem sarkanbaltā karoga (Dienas Grāmata, 2007) un lugas Divi nabadzīgi, poliski runājoši rumāņi iestudējumu Dailes teātrī (2009). Savukārt apgāda Mansards izdotās lugas Starp mums viss labi uzvedums pirmizrādi Daugavpils teātrī krievu valodā piedzīvoja pavisam nesen – 2015. gadā.

Luga vēsta par triju paaudžu Varšavas sievietēm, kuras dzīvo pārlieku šaurā dzīvoklī un apnikušajās ikdienas ainās vēro eksplodējam visu 20. gadsimta vēstures kvintesenci, kas reibinošā kaleidoskopa virpulī iegriežas 21. gadsimta Polijā, akcentējot sociālās un nacionālās identitātes problēmu košākos aspektus.

Autore viesosies Rīgā šīs grāmatas atklāšanā 15. jūnijā plkst. 18.00 grāmatu mājā NicePlace Mansards.

Ingmāra Balode

 

 

Otrā aina

 

Dzīvoklis un viss tāpat, kā pirms tam. Vecmāmiņa apstulbusi, Meitenīte nogarlaikojusies spēlējas ar gailīti uz koka dēlīša. Tomēr, novērtējot šīs darbības kā neradošas, sāk ar savu dēlīti stumdīt vecmāmiņu pa istabu.

Halina, mazliet viņu stumdīšanās aizkaitināta, jau neuzņēmīgi, taču vienlaikus ar cirkus akrobāta veiklību ķerot no skapja un plauktiem krītošus priekšmetus, iedziļinās savā lasāmvielā. Pagalmā var pastaigāties kaut kādi cilvēki, kuri izmet atkritumus tiem atbilstošajās atkritumu tvertnēs. Kā komandieris, slēpjoties no skatieniem un nespējot noslēpt savu aizskaroši milzīgo ķermeni aiz atkritumu tvertnēm, var uzglūnēt monstrozi lielā Božena. Apātiskajai vecenītei izdodas izrauties no spēles jucekļa, un viņa ātri iekrampējas tualetē aiz atslēgas, kur nomierinoši šalko caurules.

HALINA: Jau uzziedējušas prīmulas, un ar joni pienācis pavasaris, kas mūs kārdina ar savu skaisto auru. Tu ar prieku dosies pastaigā svaigā gaisā, modē atgriežas arī ritenis. Tu ar prieku nedosies pastaigā svaigā gaisā, tāpat modē neatgriežas ritenis, kura tev nav. Saulainas pēcpusdienas ir labvēlīgas fiziskai aktivitātei, kā arī lai tiktos ar draugiem, ar kuriem tu netiecies, jo tev to nav. Tāpat kopīgs izbrauciens ārpus pilsētas un nedošanās uz restorānu, if you know what I mean. Vislabākais laiks, lai ieviestu kārtību pavasara garderobē.

Uz pakaramā nekarājas pelēcības, brūnumi, biezas zeķubikses, masīvi džemperi, kā arī ziemas un rudens mēteļi.

Ar prieku arī nevelc tās vieglās kleitas, kuru tev nav, kā arī plānās zeķubikses, kuru tev arīdzan nav. Tev noteikti nav arī plānāku žakešu, bet tai vienai, kura tev ir, tu esi mazliet par resnu. Nekas. Tādēļ arī ir mūsu pagājušā gada ieteikumi, kas neļauj tev smagi atjēgties, kad pavasara tendenču vilciens jau aizripojis.

MAZA MEITENĪTE METĀLISTE: Mazliet izdauzīt kodes, mazliet apšļakstīt ar dezodorezantētāju, mazliet izmazgāt, mazliet neizmazgāt, mazliet vispār neizmazgāt, neizņemt no skapja un staigāt tajā, ar ko guļ, un gulēt tajā, ar ko staigā, mazliet nopurināt, mazliet vispār nebūt, un gatavs! Nekādas piepūles, un efekts proporcionāli arī neliels.

HALINA: Svārki – Tesco, 28 zloti. Tauku traips piešķir noslēpumainību. Apakškrekls – no skapja, uz krūtīm izstaipīts. Pelēcības brūnais un urīna dzeltenais, tauku traipi un noslaucījumi – tie ir šīs sezonas hīti, tāpat kā jebkuru citu sezonu. Sviedru traipi. Mūsu triks – ātrāk vai vēlāk parādīsies paši. Zeķes, vīriešu Desmitgades stadions – 17 gab. par 10 zlotiem. Zābaki – dermantīna. Viss par pieciem zlotiem, 12 zloti. Soma – plastmasas maisiņš. Zlots piecdesmit, Lidl. Liela un ietilpīga, tilpums – 10 kg kartupeļu, 5 etiķa pudeles, vistas kājas, bezmaksas avīzītes Metro vakardienas numurs, kā arī atliek vieta nelielam maciņam. Drīkst mazgāt izlietnē.

MAZA MEITENĪTE METĀLISTE AR MUGURSOMU: Pagājušā pavasara procedūras sejas ādai, kas ziemā kļuvusi pelēka, traumēta no cigaretēm, nepietiekamas barošanas un sirds slimībām.

HALINA: Seju nomazgā ar ziepēm un sasmērē ar krēmu Nivea vai parastu margarīnu. Lieliski palīdz arī rīvēšanās ar dvieli.

MAZA MEITENĪTE METĀLISTE AR MUGURSOMU: Mūsu padoms: lai tev pietiktu ilgākam laikam, savu Nivea krēmu nelieto.

HALINA: Vienu daļu savu matu nemazgā ar parasto šampūnu, otru daļu arī. Mūsu triks: jo biežāk to nedari vispār, jo labāk var redzēt, ka tev viņu nav. Tāpat ilgāk tajos saglabājas speķa aromāts, kas sitas nāsīs un atgādina kurpju skapi. Pagājušā gada aprīlis beidzot ir iemesls, lai pavasara saule nespēlētos treknajās, nospiestajās matu šķipsnās. 

Sagaidījusi iespēju, Vecenīte nevarīgi iestumj sevi atpakaļ dzīvoklī. Tam seko ūdens nolaišanas troksnis tualetē.

MAZA MEITENĪTE METĀLISTE: Ratiņus neieeļļo, griezīga čīkstēšana teicami liek citiem saprast, ka tikko esi iebraukusi, un čīgāšanai tūlīt vairs nebūs gala…

HALINA: Mammu paskaties, es lieku galvu ķīlā, ka mamma tur sēž, jo tur ir svēts miers, un, dod Dievs, es nekļūdos. (Ar enerģisku žestu, joprojām aizlasījusies, konsekventi pārbīda Vecenītes ratiņus tā, lai tie viņai neaizsegtu televizoru.)

MAZA MEITENĪTE METĀLISTE (Vecenītei, izliekoties, ka lasa.): Pagājušā gada aprīlī viss būs, kā bijis. Saņemsi noslēpumainu vēstuli, tas var būt atgādinājums par gāzi! Svarīgās dienas: piecpadsmitais. Tev izbirs pretkožu bumbiņas. Nesvarīgās dienas: visas pārējās. Tava laimīgā krāsa: caurspīdīga. Tavs laimes akmens: nierakmens.

HALINA (Atsāk lasīšanu.): Uff! Gatavs! Skapī ieviesta kārtība. Tagad tikai jāgaida komplimentu trūkums, vienaldzīgi skatieni un laiku pa laikam pāris pļaukas sejā. Tagad no jauna vari gaidīt, kad atkal pienāks Otrais pasaules karš, un visi rūpīgi ilgus gadus krātie jogurta trauciņi beidzot noderēs.

 

No poļu valodas tulkojusi Zane Štāla