jaunumi

— Latvijas Nacionālās bibliotēkas pupas aicina – „Runā ar mani”

29/08/2016

Kas ir tie vārdi, ko pupas vēlētos dzirdēt – lai tās varētu izaugt līdz pašai bibliotēkas korei? To augošajām pupām aicinām pateikt tiešsaistē.

 

pupasFoto: Raitis Šmits. Runā ar mani publicitātes attēls

„Augt vai neaugt – tāds ir jautājums” – bija nezināma autora iesūtītais vēstījums garajām pupām, ko audzēja mākslinieki Rasa Šmite un Raitis Šmits, pirms dažiem gadiem uzsākot cilvēku-augu komunikācijas pētījuma projektu Runā ar mani. Šogad projekts realizējies vērienīgā izstādē, kas 29. augustā tiks atklāta Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Šoreiz māksliniekiem interesē: Kas ir tie vārdi, ko pupas vēlētos dzirdēt – lai tās varētu izaugt līdz pašai bibliotēkas korei? To augošajām pupām aicinām pateikt tiešsaistē, http://talktome.rixc.lv, vai izmantojot konsoli ar tiešsaistes interfeisu, kas bibliotēkā būs pieejams jau no 29. augusta. Runā ar mani instalācijas pirmā daļa – augošās pupas un tiešsaistes interfeiss – tiks uzstādīta vienlaikus ar LNB patstāvīgās ekspozīcijas Grāmata Latvijā atklāšanu, lai līdz Baltajai naktij varētu uzkrāt jaunus vēstījumus. LNB jaunā patstāvīgā ekspozīcija gan ar savām unikālajām vēsturiskajām grāmatām, gan mūsdienīgajiem artefaktiem, kā, piemēram, digitālo publikāciju arhīvu, arī varētu būt viens no ierosmes avotiem kā uzrunāt bibliotēkā augošās garās pupas.

Teksta tiešsaistē nosūtītie vēstījumi augošajiem stādiem tiks „lasīti” priekšā visu diennakti. Būs iespēja arī izvēlēties, kādā balsī jūsu vēstījumi tiek atskaņoti: vienam no bibliotēkā uzstādītājiem augiem dators skaļruņos „lasīs” sievietes balsī, otram – vīrieša balsī. Vēstījumi tiks uzkrāti un analizēti gan pēc biežāk lietoto vārdu daudzuma, gan saistībām, kā vārdi savstarpēji tikuši lietoti.

Baltajā naktī no pl. 18.00 mākslinieki Šmiti kopā miksmāsteru AG un vīdžeju Mārtiņu Ratniku aicina uz īpašu augu komunikācijas performanci! Apmeklētāji varēs redzēt kā eksperimenta laikā paaugušās pupas un kā tiek interpretēti jūsu nosūtītie vēstījumi augiem – veidotas interaktīvas vārdu kartes, 3D vārdu “mākoņi”, reāllaika skaņu kompozīcijas un audiovizuālas projekcijas. Instalācija būs apskatāma līdz plkst. 01.00.

Kontakti: rixc@rixc.org
Adrese: RIXC, Maskavas iela 4, Rīga, LV-1050
Tālr.: 67228478 (birojs), 26546776 (Rasa Šmite)

http://smitesmits.com
http://rixc.org
https://www.facebook.com/rixcriga

Projekta atbalstītāji: Rīgas dome, Latvijas Nacionālā bibliotēka.