jaunumi

— Tiks atklāta Ziemeļvalstu un Baltijas valstu laikmetīgās mākslas izstāde „(Ne)redzamie sapņi un straumes”

29/08/2016

Izstādes iecere ir parādīt gan ideju izaugsmi, gan to attīstību un transformāciju, kā arī radīt iespēju jau notikušā atkārtojumam (vai tā būtu izstāde, prezentācija, grāmata, mūzikas skaņdarbs un tml.).

 

Izstādes tapšanas ideja ir cieši saistīta ar Ziemeļu Ministru padomes biroju, kuri atrodas Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, 25 gadu jubileju, kas tiks svinēta šā gada rudenī. Šis projekts tiecas izcelt nesenos un šā brīža sadarbības procesus, kas veidojušies starp māksliniekiem un kultūras darbiniekiem Ziemeļu un Baltijas valstu reģionā. Visi trīs biroji kalpo par vietējiem kultūras punktiem un sadarbības partneriem Ziemeļvalstu Kultūras punktam, strādājot ar Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmu Kultūra, kā arī konsultējot potenciālos šīs programmas pretendentus. Konceptuāli izstāde ir veltīta šai mobilitātes programmai, kas Baltijas valstīs darbojas kopš 2009.gada, Ziemeļvalstīs – kopš 2007.gada.  

Izstādē Ne(redzamie) sapņi un straumes, kas 14. septembrī tiks atklāta Berga Bazārā, piedalās kultūras un mākslas radītāji – mākslinieki, kuratori, mūziķi, dejotāji, rakstnieki un citi, kuri guvuši atbalstu no šīs programmas un uz tās bāzes īstenojuši vai iecerējuši savus projektus. Šīs izstādes iecere ir parādīt gan ideju izaugsmi, gan to attīstību un transformāciju, kā arī radīt iespēju jau notikušā atkārtojumam (vai tā būtu izstāde, prezentācija, grāmata, mūzikas skaņdarbs un tml.). Tādējādi ir iespējams paskatīties atpakaļ, pārstrādāt, atdzīvināt un reflektēt par projektiem/produktiem, kas ir bijuši vai nav bijuši realizēti ar šī fonda palīdzību. Daži darbi šīs izstādes ietvaros ir vecas idejas, kas no jauna tiek parādītas šodien, dažas ir turpinājumi, citas pavisam jaunas, iztēlotas nākotnei.

Izstāde ir plānota kā ceļojoša izstāde. Vispirms tā tiks atklāta Rīgā 2016. gada 14.septembrī un būs apskatāma no 15.09-04.10. Berga Bazārā (Marijas iela 13/2), pēc tam Narvā (Igaunijā) un Viļņā (Lietuvā). 2017. gadā izstāde ceļos uz Somiju un pārējām Ziemeļvalstīm.

Izstādē piedalās:

Ieva Epnere (LV), Sarah Gerats (NO), Steffen Håndlykken (NO), Maija Luutonen (FI), Jenna Sutela (FI), Hanna Nilsson (SE), Saskia Holmkvist (SE), Ylva Westerlund (SE), Merike Estna (EE), Sigrid Viir (EE), Mihkel Ilus (EE), Lina Lapelytė (LT), Lise Haurum (DK), Kasper Akhøj (DK), Hildigunnur Birgisdóttir (IS), Ásdís Sif Gunnarsdóttir (IS), Supernova (Zane Onckule (LV)), Rupert (Justė Jonutytė (LT), Natalie Diaz (US), Lars Laumann (NO), Cecilia Lopez (AR), Thomas Tsang (MY).

Izstādes kuratore: Maija Rudovska

Organizē: Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā

Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas Kultūra ietvaros katru gadu tiek atbalstīti ap 300 radošo profesiju pārstāvju, nodrošinot viņiem iespēju ceļot starp Ziemeļvalstīm un Baltijas valstīm, lai smeltos jaunas idejas, veiktu pētījumus, veicinātu radošo procesu un iesaistītos citās aktivitātēs, aizsāktu jaunas sadarbības vai nostabilizētu jau esošās. Fonds darbojas kā viens no galvenajiem iniciatoriem ne tikai zināšanu apmaiņā, bet arī savstarpēju sakaru veidošanā reģionā un arī ārpus tā.