jaunumi

— Notiks Aleksandra Zapoļa meistarklase un lekcija „Ko darīt, ja gribas uzrakstīt 3D dzejoli”

01/09/2016

3D teksta radīšana ir izaicinājums, kuru nākotne jau šobrīd met laikmetīgajai literatūrai un mākslai.

 

Aleksandra Zapoļa meistarklasē un lekcijā Ko darīt, ja gribas uzrakstīt 3D dzejoli tiks prezentēta jauna interneta platforma 3D dzejas radīšanai, kas izveidota kopā ar programmētāju Aleksandru Jegunovu. Pasākums notiks Dzejas dienu ietvaros.

3D jomā literatūra, atšķirībā no citām mākslām, vēl joprojām neprogresē, taču 3D tekstu radīšanā un 3D dzejoļu rakstīšanā, bez šaubām, slēpjas jauni literatūras horizonti. 3D teksta radīšana ir izaicinājums, kuru nākotne jau šobrīd met laikmetīgajai literatūrai un mākslai.

Faktiski, jebkāds prozas teksts tiek lasīts lineāri. Dzejā parādās teksta nodalīšana, sekundāra sadalīšana ─ noteikta garuma rindās, kas attiecas viena pret otru. 3D dzeja ir nākamā pakāpe. 3D teksts tiek konstruēts telpā. Literārā 3D teksta rakstīšana un konstruēšana paredz šim literatūras veidam radīt specifiskus teksta uzbūves un lasīšanas noteikumus − savu gramatiku un poētiku, kā arī savu sintaksi. Ir svarīgi saprast, ka 3D dzeja nav divdimensionāla dzejoļa tulkojums trīsdimensionālā formā. Tā forma tiek radīta paralēli teksta rakstīšanai un pārtulkot tekstu bez zaudējumiem divdimensionālajā formā, uz papīra lapas, nav iespējams.

Norises laiks un vieta: 8.septembrī plkst. 17.00 firmas Baltic 3D telpās Brīvības gatvē 224, 5. korpusa, 2.stāvā.