jaunumi

— „Dzejas dienas” sāksies ar diska „Corpus Poesis” atklāšanu

05/09/2016

„Corpus Poesis" dzejas disks ir muzikāls un poētisks vēstījums par mūsu attiecībām ar ķermeni.

 

No 8. līdz 18. septembrim Latvijā atkal tiks svinētas Dzejas dienas, kuras šogad sāksies ar dzejas diska Corpus Poesis atklāšanu, 3D dzejas meistardarbnīcu un bērnu dzejas lasījumiem. Dzejas dienas šogad caurstrāvos rotaļīgais moto Dzeja pavedina, pārvēršot dzeju matērijā, kas pavedina uz nedarbiem, atklāšanos, pavedina uz jauniem meklējumiem, bet rezultātā kļūst par impulsu kustībai, kas rosina uzdrošināties. 

Jau ceturtdien, 8. septembrī, tiks atklāts jaunākais, jau sestais dzejas disks, kurā savus dzejas darbus ierunājuši 16 dzejnieki. Corpus Poesis dzejas disks ir muzikāls un poētisks vēstījums par mūsu attiecībām ar ķermeni. Diskā iekļauti dažādu laiku latviešu autoru dzejoļi, kuros atšķirīgos veidos runāts par ķermeni kā visu kopā saturošo korpusu, kā ierobežojošo čaulu, kā iekārojamo, kā novecojošo, kā atbrīvojošo. Par to svarīgi šķita domāt tieši tagad – laikā, kad dominē virtuāla, tātad – bezķermeniska – komunikācija. Diskā būs dzirdami darbi, kurus radījuši un ierunājuši paši autori – Kārlis Vērdiņš, Vladimirs Svetlovs, Arvis Viguls, Knuts Skujenieks, Simona Orinska, Elīna Bākule-Veira, Artis Ostups, Anna Auziņa, Aivars Madris, Anita Mileika, Iveta Ratinīka, Juris Kronbergs, kā arī būs dzirdamas balsis, kuras audializēs dzejas ikonas – Aleksandru Čaku (balss – Valdis Rūmnieks), Kikōni (balss – Svens Kuzmins), Aivaru Neibartu (balss – Guntis Berelis) un Ingunu Jansoni (balss – Andris Akmentiņš).  Diska atvēršanas svētkos būs dzirdami dzejas lasījumi, dzejas ieraksti un vizuāli priekšnesumi. Diska atvēršanas svinības norisināsies šī gada 8. septembrī plkst 20:00 mūzikas un mākslas klubā NABAKLAB. Bet 8. septembrī plkst 17:00 Aleksandra Zapoļa meistarklasē un lekcijā Ko darīt, ja gribas uzrakstīt 3D dzejoli tiks prezentēta jauna interneta platforma 3D dzejas radīšanai, kas izveidota kopā ar programmētāju Aleksandru Jegunovu.

Savukārt Laikmetīgās mākslas forumā Baltā nakts Dzejas dienas piedāvās vairākus pasākumus, kuros arī dzejas baudītāji varēs iejusties dzejdaru ādā, izstaigāt dzejnieku ikdienas takas, vērot dzejas mijiedarbību ar video formātiem, vizualizācijām un DJ izpildījumiem, 10. septembra naktī būs iespēja piedzīvot dzejas diskotēku Mākslai vajag telpu vasaras mājā, doties piedzīvojumu spēlē Dzejas bezgalīgais stāsts, sacensties dzejas slamā, kā arī vērot videodzeju no Vācijas – mākslu sadursmju notikumā Videogrāfija XI.

Savukārt 11. septembrī plkst 14:00, notiks svinīgie dzejas lasījumi pie Raiņa pieminekļa, atzīmējot Raiņa jubileju. Bet Klasiskajā dzejas vakarā 9. septembrī norisināsies Amandas Aizpurietes dzejas vakars, veltīts dzejnieces sešdesmitajai jubilejai, kā arī dzejas lasījumi Nokāpt pilsētā Raiņa un Aspazijas renovētajā dzīvoklī Baznīcas ielā.

Tradicionāli notiks arī Literārās akadēmijas Dzejas meistardarbnīcas studentu lasījumi, Ceļojums ar dzejniekiem (šoreiz pa Āgenskalnu), šajā gadā izdoto grāmatu autoru lasījums Atvērt nevar aizvērt, Klasisks dzejas vakars, dzejas tiesa Vijoļšķūnī, dzejas lasījumi Runā dzejnieks.

Dodot ieskatu pasaules dzejas tendencēs, atkal gaidāms samērā plašs ārvalstu viesu piedāvājums. Latviju festivāla ietvaros šoreiz apmeklēs 16 autori no Lietuvas, Maķedonijas, Islandes, Lielbritānijas, Ukrainas, Gruzijas un ASV. Vairākus no tiem spilgti raksturo tieši viņu performatīvā uzstāšanās forma.

Festivāla jaunumiem un programmai iespējams sekot līdzi mājas lapā www.dzejasdienas.lv un sociālajos medijos @dzejasdienas (facebook.com, twitter.com, instagram.com).