jaunumi

— LLMC aicina uz simpoziju „Salabot to, kas nav salauzts. Kā rekonstruēt laikmetīgo mākslu?”

17/11/2016

Simpozijā tiks apspriests gan mākslas darbu rekonstrukcijas materiālais aspekts un fiziskais atjaunošanas process, gan autora, kuratora un restauratora loma, darba autentiskums un atkārtota interpretācija.

 

Sestdien, 2016. gada 3. decembrī, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja konferenču zālē norisināsies starptautisks simpozijs Salabot to, kas nav salauzts. Kā rekonstruēt laikmetīgo mākslu?, ko sadarbībā ar LNMM organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs. Simpozijā tiks aplūkotas dilemmas, kas rodas, mēģinot rekonstruēt laikmetīgās mākslas darbus, īpašu uzmanību pievēršot instalācijām, performancēm, kinētiskiem vai multimediju mākslas darbiem. Ar pieredzes stāstiem dalīsies Luīze Losone, laikmetīgās mākslas glabāšanas un restaurācijas pārzine mūsdienu mākslas muzejā Tate Modern Londonā, Frančeska Bertoloti-Beilija, kas pārstāv Liverpūles biennāles organizatoru komandu, Māstrihtas Universitātes asociētā profesore Viviana van Sāzeno Nīderlandes, kuratore Stefānija Vēbere no Minhenes pilsētas muzeja Lenbachhaus un citi eksperti. 

Simpozijā tiks apspriests gan mākslas darbu rekonstrukcijas materiālais aspekts un fiziskais atjaunošanas process, gan autora, kuratora un restauratora loma, darba autentiskums un atkārtota interpretācija. „Svarīga ir ne tikai topošā laikmetīgās mākslas muzeja ēka, bet arī jaunā muzeja struktūra un saturs, tādēļ simpozijs aktualizēs jautājumu, kā skatīties uz to laikmetīgās mākslas segmentu, kurš veido Latvijas mākslas vēstures nozīmīgu daļu, taču līdz mūsdienām ir saglabājies daļēji vai zudis. Latvijas Laikmetīgās mākslas centra (LLMC) darbības nozīmīga sastāvdaļa kopš centra dibināšanas 1993.gadā ir bijusi mākslas procesu arhivēšana un to jautājumu risināšana, kas saistīta ar darbu saglabāšanu. Iegūtā pieredze kopā ar starptautisko ekspertu atziņām tiks apspriesta simpozijā Salabot to, kas nav salauzts. Kā rekonstruēt laikmetīgo mākslu?,” komentē LLMC direktore Solvita Krese.

Simpozijā tiks meklētas atbildes uz jautājumiem, kas radušies, Latvijas Laikmetīgās mākslas centram organizējot izstādes Juris Boiko. Sāls kristāli (skatāma LNMM līdz 5. februārim) un Kinētikas arheoloģija (līdz 12. decembrim Rīgas mākslas telpā). Viens no mākslas darbiem, kas tika atjaunots, ir Sālspūtējs, sarežģīta video instalācija, kuru Juris Boiko radīja pirms divdesmit sešiem gadiem izstādei Latvija – XX gs. kūlenis. 1940-1990. Mākslas darbu veido trīs tonnu sāls kaudze ar videoprojekcijā slīdošiem mākoņiem, astoņi televizori bez skaņas, kas pārraida televīzijas raidījumus, un instalācijas skaņas fons. Šī mākslas darba rekonstrukcijas laikā radās vairāki neparedzēti jautājumi, kas saistīti ar restaurāciju un kuratora darbu. Piemēram, sākotnēji izmantoto televizoru vairs nav — vai būtu jāatrod oriģinālajā mākslas darbā izmantotās ierīces vai tās varētu aizstāt ar citiem analogiem televizoriem? Vai mākslas darba izpratnei ir svarīga sākotnējā izstādes vieta un sociāli politiskie notikumi, kas iedvesmoja šī darba tapšanu, un kā atainot šo kontekstu?

„Veidojoties kolekcijai, kas mājos Latvijas Laikmetīgās mākslas muzejā, nav grūti pamanīt, ka mūsdienu mākslas darbiem būtiska komponente mēdz būt mainība. Šī parādība mudina pārvaicāt agrāk ierastās nostādnes attiecībā uz mākslas darbu restaurāciju. ABLV Charitable Foundation grantu programmā atbalstot šiem jautājumiem veltītu simpoziju, jūtamies gandarīti, ka vairāki no referentiem ir izvēlējušies runāt par restaurācijas projektiem, kas saistīti ar Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja kolekcijā iekļautajiem mākslas darbiem,” simpozija aktualitāti iezīmē Kaspars Vanags, fonda ABLV Charitable Foundation mākslas programmu vadītājs.

Simpozijā piedalīsies dažādu Eiropas institūciju profesionāļi, kuri dalīsies pieredzē par mainīgu mākslas darbu restaurēšanu: Stephanie Weber (Lenbachhaus, Minhene, Vācija), Daniel Muzyczuk (Muzeum Sztuki, Lodza, Polija), Louise Lawson (Tate Modern, Londona, Lielbritānija), Hilkka Hiiop (Igaunijas mākslas muzejs, Tallina), Ieva Alksne un Evita Melbārde (restauratores, Rīga), Astrīda Rogule (LNMM, Rīga), Ieva Astahovska (LLMC, Rīga), Francesca Bertolotti-Bailey (Liverpūles biennāle, Lielbritānija),Vivian van Saaze (Māstrihtas Universitāte, Nīderlande) un Kaspars Vanags (ABLV Charitable Foundation, Rīga). Simpozija laikā tiks arī prezentēta publikācija Salabot to, kas nav salauzts. Kā rekonstruēt laikmetīgo mākslu? Nepilnīgs ceļvedis – laikmetīgās mākslas restaurācijas vārdnīca, kuras redaktors ir Simon van der Weele no Nīderlandes.

Dalība simpozijā ir bez maksas. Iepriekšēja reģistrēšanās ir obligāta. Reģistrēšanās un programma pieejama www.lcca.lv. Simpozijs notiks angļu valodā.

Simpoziju organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju. Simpozija kuratoru komanda: Inga Lāce, Simon van der Weele, Kitija Vasiļjeva, Māra Žeikare.

Simpozija galvenais atbalstītājs: ABLV Charitable Foundationun Valsts Kultūrkapitāla fonds.