jaunumi

— „Punctum” aicina uz īpašu Prozas lasījumu noslēgumu – „Dzejnieku proza”

25/11/2016

Šim pasākumam stāstus radījuši gan dzejnieki ar pieredzi prozas žanrā, gan debitanti. Lasījumos piedalīsies Inga Gaile, Sergejs Timofejevs, Anna Auziņa, Inese Zandere, Krišjānis Zeļģis un Ingmāra Balode.

 

Šīgada Prozas lasījumu noslēguma pasākums būs pārsteigums klausītājiem un izaicinājums dalībniekiem – meklējot jaunas nianses Latvijas literatūrā, interneta žurnāls Punctum aicinājis radīt stāstus autorus, kuri ir pazīstami galvenokārt kā dzejnieki. Prozas lasījumu 2016 noslēgums ar laureātu apbalvošanu notiks svētdien, 11. decembrī, pulksten 18.00, Ģertrūdes ielas teātrī.

Tādējādi žurnāls veicina diskusiju par literatūras žanru formālajiem nošķīrumiem un akcentē izplūdušo robežu vilinājumu. „Dzejprozas un īsprozas nošķīrums paliek problemātisks, jo to drīzāk nosaka autora dotais žanra apzīmējums, literārā tradīcija vai arī darba vēlākie interpretētāji,” pētījumā Bastarda forma raksta Kārlis Vērdiņš.

Īpaši šim pasākumam stāstus radījuši gan dzejnieki ar pieredzi prozas žanrā, gan debitanti. Lasījumos piedalīsies Inga Gaile, Sergejs Timofejevs, Anna Auziņa, Inese Zandere, Krišjānis Zeļģis un Ingmāra Balode. Par vakara muzikālo nodrošinājumu rūpēsies grupa Ezeri.

Decembrī nedēļas garumā jau divdesmit pirmo reizi norisināsies literatūras festivāls Prozas lasījumi 2016, aicinot autorus no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Slovēnijas, Somijas, Maltas un citām valstīm vienoties domas brīvā, radošā lidojumā. Festivāla laikā no 6. līdz 11. decembrim notiks autoru lasījumi, paneļdiskusijas, radošās darbnīcas un grāmatu atvēršanas pasākumi.

Vēl pirms festivāla atklāšanas aicinām interesentus uz īpašiem festivāla ieskaņas pasākumiem: jau 3. decembrī pulksten 15.00 Literārās akadēmijas prozas pēcpusdiena – pasākums, kas ar Literārās akadēmijas gādību kļuvis par Prozas lasījumu ikgadēju notikumu, un pulksten 18.30 Transcendentie lasījumi, kurus organizē Latvijas Marsela Prusta biedrība sadarbībā ar Anglikāņu baznīcu. Savukārt 5. decembrī pulksten 19.00, festivāla atklāšanas priekšvakarā kultūras un patstāvīgās domas portāls Satori aicina uz Satori prozas lasījumiem. 100 gramu drosmei.

Festivāla Prozas lasījumi atklāšanas vakaru 6. decembrī pulksten 19.00 Rīgas mākslas telpā (Kungu ielā 3) vadīs Arno Jundze, piedalīsies iepriekšējo festivālu laureāti – Māra Zālīte, Māris Bērziņš, Dace Rukšāne-Ščipčinska, Ilmārs Šlāpins, Juris Zvirgzdiņš, Gundega Repše. Pasākums tiks atklāts ar fragmentiem un domugraudiem no dokumentālā cikla Rakstnieks tuvplānā, kas iemūžina literatūras un kultūras svarīgākos cilvēkus. Dokumentālais cikls tapis filmu studijā Deviņi (idejas autore un režisore – Ināra Kolmane). Materiāls tiek filmēts kopš 1999. gada.

Jau tradicionāli festivāla pamatprogrammā atradīsiet arī citus galvenos pasākumus – Prozas vakariņas, Stāstu vakars, Baltijas autoru prozas vakars, Ārvalstu viesu vakars, Prozas brokastis. Īpaši padomāts par jaunākā skolas vecuma bērniem – Gaismas pils Bērnu literatūras centrā norisināsies Stāstu darbnīca bērniem ar Māri Runguli, kurā tiks lasīti spoku stāsti un bērni varēs līdzdarboties stāstu radīšanā. Festivāla programmā iekļauts arī Latvijas Rakstnieku savienības lasījumu cikls Process.

Šogad interesentiem piedāvāta plaša un daudzveidīga festivāla starptautiskā programma, kura organizēta sadarbībā ar ES programmu Radošā Eiropa un organizāciju Literatūra pāri robežām (Literature Across Frontiers). Būs iespēja apmeklēt autoru lasījumu vakarus un diskusijas – Vai viegli tulkot prozu, kā arī Vai Tu mani dzirdi? Mazās valodas rakstnieku izaicinājumi (pasākumi notiek angļu valodā). Sadarbībā ar grāmatu apgādu Jānis Roze 7. decembrī pulksten 17.30 notiks tikšanās ar somu rakstnieci, romāna Ūdens atmiņa autori Emmi Itäranta un tulkotāju Maimu Grīnbergu, bet 10. decembrī pulksten 15.00 apgāds Zvaigzne ABC un Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā Norden gaidīs klausītājus uz diskusiju Vēstījums nākotnes rakstniekam (pasākums notiek angļu valodā).